Sivu 1/1

Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: La 18.10.2008 23:18
Kirjoittaja Chrono
Joo, tällänen tuli tehtyä, venähti ajallisesti vähän pitkäksi, mutta aikahan on suhteellista. :D Figut pääosin metalliväri pohjalle säädetty, ideana hakea vähän tollaista "luonnotonta" lookia napeille, samalla pitäytyen aika-tehokkaassa washaus maalauksessa. Näitä ei ole maalattu mitään maalauskisaa jne silmällä pitäen. :) Olen kuitenkin tyytyväinen tulokseen, aikaan suhteutettuna.

Lords & Heroes

Man of the match...
Kuva

Herald on Juggernaut
Kuva
Kuva

The Masque and the Blue Scribes
Kuva

Herald on chariot
Kuva

Herald on chariot
Kuva

Herald with BS on chariot
Kuva

CORE
Furries
Kuva
Kuva
Kuva

Horrors
Kuva
Kuva
Kuva

SPECIAL

Woof-woof, sniff-sniff... We smell blood...
Kuva
Kuva
Kuva

Rare
Kuva
Kuva

Cheers

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: La 18.10.2008 23:28
Kirjoittaja WhAtEvEr
Nuohan ovat taattua Chorno laatua, paha niistä mitään lähteä sanomaan!

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: Su 19.10.2008 10:43
Kirjoittaja Plästik Dub
Ei nyt noista löydä mitään parannettavaa. Laitappa yhteiskuva, tahtoo nähdä armeijallisen tämmösiä. ;)

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: Su 19.10.2008 11:04
Kirjoittaja keltainenbanaani
Onpa hienoin demoniarmeija minkä koskaan olen nähnyt!( En ole nähnyt muita-.-) kyllä jotkut osaa...

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: Su 19.10.2008 12:08
Kirjoittaja Ogre_dude
Ihan näppärän näkösii. noitten kornejen väriteemasta tykkään, kärryt o kivan näkösii, horroreihin ja flamereihin sopii toi metallinen pohja väri mut noihin Fureihin ja Flesh Houndeihin se ei oikeen mun mielesta sovi.
Kokonaisuutena kummiskin pirullisen näppärää jälkee. Ja sellane koko armyn ryhmä pose ois kiva.

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: Su 19.10.2008 17:28
Kirjoittaja Day
Tosi näppärän näköinen armeija. Sääli vain, että kuvista on vaikeaa sanoa, miltä nuo näyttävät livenä kun ovat metallisävyisiä. Ainoastaan ehkä nillittäisin siitä, ettet vaihtanut discien (vai mitä ne nykyään ovat) lentotikkuja johonkin mustaan rautalankaan. ;)

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: Su 19.10.2008 19:34
Kirjoittaja Justice
Jos saan udella, niin kuinka kauan tämä "pikamaalaus" sinulta kesti?

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: Ma 20.10.2008 05:28
Kirjoittaja marke
Day kirjoitti:Ainoastaan ehkä nillittäisin siitä, ettet vaihtanut discien (vai mitä ne nykyään ovat) lentotikkuja johonkin mustaan rautalankaan. ;)
No hyi :D Tästä voi kyllä olla kahta mieltä. Tuo rautalanka ratkaisu on kamalinta lentohärveleissä/suiteissa jne. mitä tiedän. Itse ainakin pidän GWn tikuista, sopivan neutraaleja.

Armeijasta ei löydä muuta moitttavaa kuin Khornen heraldin miekka, joka on omaan makuun turhan räväkkä. Muuten oikein tyylikkäät sävyt figuilla, ja tekninen toteutus lähes moitteetonta. Hieman paistaa nopeus (?) läpi muutamista kohdista (discit, parit highlightit), mutta aika turhaa porua.

"Metallit" olet lienee toteuttanut seuraavasti; tumma metallisävy pohjalle (boltgun?), chainmail/mithril highlight, ja tämän jälkeen washkerroksia? Tai jotain vastaavaa tähän suuntaan.

Itse teen todella samaan tyyliin Grey Knighteja atm; panssari boltgunilla - badab black wash - highlight chainmaililla - baal red wash. Tulee mukavan pinkki/purppura armori, ja lopputulos näyttää kohtuu samalta kuin omasi, tosin hieman tummempi ja sotkuisempi badab blackin ronskimman käytön takia.

Metallivärit? Hot hot!

Lähetetty: To 23.10.2008 12:06
Kirjoittaja Yuri
Hienoa! Melkoinen veto käyttää metallivärejä pohjana. Eikä näytä edes tuottaneen mitään huonoa lopputulosta. :) Kuvat eivät tietenkään anna oikeutta metalleille, mutta voin kuvitella, että pelipöydällä luonnollisessa valaistuksessa ne näyttävät erittäin hyvältä.

Sääli, ettei armeijassa ollut ollenkaan bloodlettereitä. Juggerilla ratsastava 'letteri herätti sen verran kiinnostusta, että odotin kovasti näkeväni kasan tuhkan harmaita tulisia miekkoja heiluttavia demoneita. Omasta mielestäni omaperäisin ja kiinnostavin värivalinta noista kaikista. Helpotusta herättävää vaihtelua siihen normaaliin "Demonit ovat vaaleanpunaisia, violetteja tai punaisia. Ei, emme voi käyttää murrettuja sävyjä, koska ne ovat demoneita". Yeah, gritty, grey and desaturated is way better. Fire, death and brimstone!

Tietenkin olin hieman pettynyt, että muut möllit olivat washattu violeteiksi, pinkeiksi ja punaisiksi, mutta se on sivuseikka. ,) Toteutus oli kuitenkin parasta pinkki-violetti-luokassa.

Kiitoksia vaan kuvista hienoista tekeleistäsi. Sain taas muutaman idean omiin töihini, siitä myös kiitos. Lisää vaan, älä anna pensselin huilia! :)

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: To 23.10.2008 13:00
Kirjoittaja Visual
Ei perhana, tämäkö on sinun pikamaalausta?

Itseänikin harmitti tuo bloodlettereiden puuttuminen, kai niitä tulee? Vai onko
tämä jo täysin valmis armeija?
Itseäni häiritsee muiden demoneiden yksivärisyys, mutta furiet on nannaa silmille.
Ja voisitko ottaa vähän parempia kuvia tuosta greater demonista, kun on niin saamarin
nätti?

-willisika

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: La 25.10.2008 00:28
Kirjoittaja Lord Mikke
Noi on sanalla sanoen kauniita, mutta en usko että nämä on pikamaalattuja.

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: Ti 28.10.2008 13:24
Kirjoittaja Accu
Todella hyvännäköisiä (vaikka eldareistasi tykkäsin vielä enempi ;)). Metalliväri toimii hyvin pohjana ja varsinkin heraldeihin ja furryihin se sopii erittäin hyvin. Horrorit ovat kuitenkin mielestäni hieman liian samannäköisiä, samoin flesh houndit. Jonkun korostavan (kirkkaamman) värin ehkä tarvitsisivat, samaan tyyliin kuin tuo vaaleansininen flamereilla ym.

Omat suosikkini olivat ehdottomasti thirsteri kaikenkaikkiaan ja sinisen sävyt tzeentchin heraldeilla ja kiekoissa / screamereissa sekä flamereiden liekeissä. Heraldien siivet kuitenkin näyttävät hieman keskeneräisiltä. Olettaisin että niiden on tarkoituskin olla mustia mutta kuvassa ei ainakaan mustan highlightit näy kovin hyvin. Baseissa voisi vielä kikkailla aika paljon enemmän (kuten toisessa fury-kuvassa, baset ovat siinä todella komeita) mutta on nuokin ihan perushyviä :)

Kaikenkaikkiaan todella näyttävä armeija. Maalaat 'pikana' paremmin kuin moni muu ajan kanssa.

P.S. Pistän oman demobiblogini pystyyn kohtsillään kun saan jostain riittävän hyvän kameran lainaksi, corresponding feedback expected ;)

-Aku

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: Ti 28.10.2008 20:10
Kirjoittaja Chaos Addict
on kyllä aika hienosti maalattu en olisi kyllä ITSE lähtenyt ottamaan noita värejä (khornen ukoista pidän punaisina)
luultavasti en koskaan itse pääse tuolle tasolle ja yllättävän hyviä noillakin väreillä

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: Ti 28.10.2008 22:19
Kirjoittaja HE-man
Kauniita nämä sun "pikamaalatut".
Ogre_dude kirjoitti:Ihan näppärän näkösii. noitten kornejen väriteemasta tykkään, kärryt o kivan näkösii, horroreihin ja flamereihin sopii toi metallinen pohja väri mut noihin Fureihin ja Flesh Houndeihin se ei oikeen mun mielesta sovi.
Makuasia. Itse tykkään noista Furieista (vai miten nyt sen sanoisi) sillä ne näyttävät patsailta vaikkakin aika staattisilta. Khornen joukoiksi ei kyllä uskois kun ovat noin "kylmän" näköisiä. Houndit eivät kyllä väritykseltään iske.
Muutenhan väriteema oikein onnistunut.

Minäkin olen kiinnostunut pikamaalauksesi nopeudesta.

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: To 30.10.2008 20:20
Kirjoittaja Z4MPUR4
Nuahan ovat todella upeita "spedpaintatuiksi", miltähän ditten näyttää normaalisti maalatut hahmose? En itse saa normaalisti maalattuna noin hienon näköisiksi saati sitten pikamaalatuina=) Hienoja nua jotkut converttaukset.

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: To 30.10.2008 20:46
Kirjoittaja Kolmastoista
ritari kirjoitti:Nuahan ovat todella upeita "spedpaintatuiksi", miltähän ditten näyttää normaalisti maalatut hahmose? En itse saa normaalisti maalattuna noin hienon näköisiksi saati sitten pikamaalatuina=) Hienoja nua jotkut converttaukset.
Käyhän katsomassa Chronon muita maalailuja, niin näet. Sieltä löytyy jotain vielä hienompaa.

Tosiaan, vaikuttavia figuja, ei uskoisi "pikamaalatuiksi". Näistä on vaikea rakentavaa kommenttia antaa, pelipöytätason käsite murskautuu täysin näiden myötä, jos nämä pöydälle ovat tarkoitettuja. Ei voi muuta kuin antaa aplodit, hienoa jälkeä taas kerran, Chrono.

Re: Daemons of Chaos armeija, "pikamaalattu".

Lähetetty: To 30.10.2008 21:59
Kirjoittaja Chrono
Justice kirjoitti:Jos saan udella, niin kuinka kauan tämä "pikamaalaus" sinulta kesti?
Osaltaan todella pitkään, ja osaltaan nopeasti. Alusta loppuun tämä on ollut hidas projekti, kun ei ole kokoajan aikaa istua maalauspöydän edessä, ajallisesti en osaa hirveen tarkasti sanoa kuinka kauan itse maalaus on kestänyt, kun maalasin noita sellasissa 10-30 koplissa, joka säästää aikaa ihan sikana. En ole kello kädessä maalannut näitä, mutta normaaliin kamaan verrattuna nää on pikamaalattuja. Ei noita nyt missään 10min per figu maalaa, jos joku epäilee jtn "armeijaa päivässä" juttua. En pysty sanomaan tarkkaa aikaa, joten en jaksa ruveta arvailemaan, valitan kovin nykypoliittista vastausta... :P

@Day
Noh, muovitikut piti olla, minkäs teet. :D Metallisävyt ovat kivat kun figut omalla tavallaan hiukan hohtavat pöydällä, erikoisen näköistä IMO, ja suht hyvin toimii demonien kaa.

@Marke
Metallit on mithril silver, ja siihen citadel washei päälle. :)

@Yuri
Oikeastaan ideana oli pitää kaikki herot "mustalla" iholla jotta ne erottuisivat helposti massasta(blue scribei lukuun ottamatta). Toi bloodletteri toimii kivasti ton keltasen miekan ja metallisen mountin luoman kontrastin takia. Ei hullumpi väriteema, laitoin korvan taakse jos myöhemmin tarttee, esim liskomiehet vois olla hassut nois väreis. :) Koht rupee tulee Wood elffei, Dark elffei ja Chaosta rändömisti. :D

@Willisika
Bloodlettereit ei tuu kun toi 1 jannu. BTstä paremmat kuvat? Tjaah, oon siivonnu pois ton "kuvaus" taustan muiden projektien tieltä, mut kattoo jos ehtii.

@Akku
Heraldien siivet jäävät ikävästi varjoon kuvissa, mikä saa ne näyttää aika tönköiltä. Baseissa voi aina kikkailla vaikka kuinka paljon, vievät kuitenkin aikaa, ihan niinkun konversiot ja maalaus, rupeet säätää jtn minkä piti olla suht "nopeeta" ja huomaat että et pysy suunnitelmissa ollenkaan.

@He-man
Houndien värit ei ihan vastaa oikeita, ovat kylläkin vähän kylmän punaisia, mutta kuvissa näyttäisi korostuvan...

@Kolmastoista
Kyllähän noi on pöydälle tarkoitettu. :)

@Kaikki
Tjaah, tais unohtua mainita tossa alussa ettei nää tule mulle käyttöön, tää on komissio, luultavasti viimeinen ikinä, jollei joku saviaivo ala heittään tonneja(€) naamaan. Liikaa vaivaa aikaan nähden, ihan sama miten noita tekee, ehkä jos olis pari GD pystii vois myydä "feimillä" ja saada jotain mikä muistuttaa McD'n burgerin kääntäjän palkkaa figumaalauksesta. :)

Moi