Da Green Tide 9-11.1.2009
Lähetetty: Su 21.12.2008 23:23
Da Green Tide 9-11.1.2009 Pitkäkiekolla
Örkkien joukot ovat hyökänneet ja vallanneet kaupungin edustan. Imperiumin yhdistyneet joukot ovat kokoontuneet torjumaan örkkien hyökkäyksen ja valtaamaan menetetyt alueet takaisin. Yllättäen soppaan tunkee mukaan myös muita rotuja Dark Eldarien, Necronien ja Tyranidien muodossa. (Tosi mahtava fluffi pätkä :P)
Örkkien ja Imperiumin joukkojen koot ovat 10,000pts per puoli. Imperiumin pisteet pyritään jakamaan tasan pelaajien kesken eli suunnilleen 2000pts per pelaaja, kun 5 pelaajaa on näillä näkymin tulossa. Normi force chartti per pelaaja ja örkeillä on vastaavasti yhtä monta charttia käytössä kuin imperiumilla yhteensä.. Ulkopuolisten joukkojen koot ovat 2,500pts per rotu ja jokaiseen force chartin osioon on lisätty yksi. (Eli 1-3hq, 2-7troop, 0-4elite, 0-4 fast, 0-4 heavy)
Örkit ja Imperiumi aloittavat vastakkaisilta pitkiltä sivuilta. Ulkopuoliset rodut tulevat jokainen eri pöytäosiolle (pöytä koostuu kolmesta normaalikokoisesta pöydästä, kuten alla olevasta kuvasta näkee). Necronit tulevat koko armeija deepstrikellä. Dark Eldarit tulevat kentälle aukeavista web way portaaleista. Tyranidit tulevat lähes koko armeija flänkki reservistä. Näistä kerrotaan lisää myöhemmin armeijakohtaisessa sääntöosiossa.
144”
_______48"__________48”___________48”_____
|------------------|------------------|------------------|
|..................|..................|..................|
|..................|..................|..................|
|..................|..................|..................|
|..................|..................|..................| 72"
|..................|..................|..................|
|..................|..................|..................|
|..................|..................|..................|
|_____________|_____________|_____________|
VUOROSYSTEEMI:
Vuoro on kolmivaiheinen. 1. ja 2. vaihe ovat imperiumin ja örkkien normaalit vuorot. Tämän Jälkeen tulee 3. vaihe, jonka aikana ulkopuolisten joukkojen vuorot pyritään suorittamaan yhtäaikaisesti. Tämä on mahdollista, koska jokainen toimii erillisellä pöytäosiolla. Jos kuitenkin joku ulkopuolisista joukoista haluaa häiritä jonkun toisen ulkopuolisen joukon toimintaa, tulee tämä ilmaista heti vuoron alussa, jolloin heitetään noppaa järjestyksestä, jossa pelaajien vuorot suoritetaan. Lähitaisteluissa vain silloin suoritetaan iskuja, kun on jommankumman osapuolen vuoro menossa. Esim. örkit hyökkää closeen marineita vastaan. Seuraavaksi on marineiden vuoro, jolloin taistelu jatkuu. Tämän jälkeen on Ulkopuolisten vuoro jonka aikana örkit ja marinet eivät iske, koska kyseisessä closessa ei ole ulkopuolisia joukkoja mukana. Muuten Vuorot toimivat normaalisti.
DEPLOYMENT:
Örkkien ja Marineiden väliin nostetaan alussa seinä, joka estää näkemästä vastapuolen tekemisiä. Tänä aikana molemmat puolet deployaa joukkonsa pöydälle 21” päähän omasta pöydän reunasta (30” joukkojen väliin). Deployauksen jälkeen heitetään aloitus heitto ja voittaja saa päättää ottaako aloituksen vai ei. Tämän jälkeen nostetaan seinämä pois välistä ja katsotaan mitä vastaan tulee :P
Muiden joukkojen deployauksesta tarkemmin myöhemmin.
TEHTÄVÄT:
Imperiumi ja Örkit:
Imperiumilla ja örkeillä on toisiaan vastaavat tehtävät. Molempien puolella on vastakkaisissa kulmissa tukikohdat, jotka vastapuoli pyrkii valloittamaan. Imperiumin päässä on kaupungin portit tai tukikohta sen vieressä. Örkkien päässä entinen imperiumin etätukikohta, jonka örkit ovat vallanneet edetessään. Tämän lisäksi molemmissa päissä on 2 muuta kohdetta, joita vastapuoli yrittää vallata. Mikä tahansa infantry, jump infantry, bike, jetbike, walker, ym. ryhmä voi ottaa kohteen haltuun. Walkerit ovat kuitenkin vehicleistä ainoat jotka voivat ottaa kohteita haltuun. Jos valtauksessa on mukana HQ, niin siitä saa yhden ylimääräisen pisteen. HQ ei voi kuitenkaan yksin ottaa kohdetta haltuun vaan tarvitsee aina jonkin tukevat ryhmän mukaan. Kohteen valtaamiseen tarvitaan ryhmän oleminen kohteen luona yhden kokonaisen vuoron ajan ilman vastustajien läsnäoloa. Tai pelin viimeisellä vuorolla kohteen hallussa pito. Omassa päässä olevista kohteista ei saa lisää pisteitä. Ainut hyöty on estää vastustajaa saamasta pisteitä.
Pisteytys taulukko:
1. Pääköhde 2pts (+1 jos hq)
2. Kohde 1pts (+1 jos hq)
3. Kohde 1pts (+1 jos hq)
Max: 7pts
Necronit:
Necronien sääntöpaketti vaatii kolmea (3) monolithia :P (ei hätää jere tiedän kyllä mistä niitä saadaan pari lainaan, että tämä onnistuu) Necronit saapuvat pelin ensimmäisellä vuorolla valitsemalleen pöytäosiolle. Ensimmäiseksi kyseiselle pöytäosiolle sijoitetaan maasta esiin nousevat 3 muinaista Objektia, joista yksi arvotaan pääkohteeksi. Näiden sijainti heitetään erikoisella tavalla nopilla. Tämän jälkeen Necron pelaaja valitsee keskipisteen, jonka ympärille haluaa joukkonsa tulevat (keskipiste vähintään 18” päässä objekteista). Tästä keskipisteestä scatteroidaan kaikki monolithia eri suuntiin(osumat rerollitaan). Jokainen monolithi tulee scatterin suuntaan 3xd6” päähän tästä keskipisteestä (lähin reuna). Näin monolithit muodostavat jonkin kokoisen kolmion. Kaikki vastustajien modelit tämän kolmion sisällä siirtyvät lyhintä reittiä pois kolmion sisältä (samalla tavalla kuin, jos monolithi olisi laskeutunut suoraan päälle). Tämän jälkeen Necron pelaaja deep strikettää loput armeijastaan pöytäosiolleen haluamiinsa paikkoihin, mutta ne jotka deepataan monojen muodostaman kolmion sisään, eivät scatteroidu vaan osuvat suoraan siihen mihin tähdätään. Tämän lisäksi Monolithit muodostavat välilleen voimakentän. Kaikki Necronit tämän kentän sisäpuolella lasketaan olevan coverissa ampumista vastaan. Necronit pyrkivät ottamaan Objekteja haltuun samalla tavalla, kuin örkit ja marinet omiaan. Mikä tahansa infantry, jump infantry, bike, jetbike, walker, ym. ryhmä voi ottaa kohteen haltuun. Walkerit ovat kuitenkin vehicleistä ainoat jotka voivat ottaa kohteita haltuun. Jos valtauksessa on mukana HQ, niin siitä saa yhden ylimääräisen pisteen. HQ ei voi kuitenkaan yksin ottaa kohdetta haltuun vaan tarvitsee aina jonkin tukevat ryhmän mukaan. Kohteen valtaamiseen tarvitaan ryhmän oleminen kohteen luona yhden kokonaisen vuoron ajan ilman vastustajien läsnäoloa. Tai pelin viimeisellä vuorolla kohteen hallussa pito.
Pisteytys taulukko:
1. Pääköhde 2pts (+1 jos hq)
2. Kohde 1pts (+1 jos hq)
3. Kohde 1pts (+1 jos hq)
Max: 7pts
Tyranidit:
Tyranidien koko armeija tulee flankki reservista pelin toisella vuorolla. Pari pientä poikkeusta tähän kuitenkin on ja niistä myöhemmin. Koko armeija tulee samasta pöydän päädystä semmoiselle pöytä osiolle, jossa ei ole vielä ulkopuolista joukkiota. Tyranid pelaaja saa valita, kummalle osiolle menee, jos päätyjä on vielä kaksi vapaana. Tyranidit liikkuvat päädystä, kuin se olisi niiden oma pöydänreuna. Tyranidien tehtävänä on päästä oman pöytäosionsa toisen reunan läheisyydessä oleville objekteille (n. 40” tyranidien päädystä) Objekteja on 3 kpl ja ne ovat melko tasaisin välein pöydällä. Keskimmäinen objektive on pääkohde. Kohteiden haltuun otto toimii samalla tavalla kuin muillakin joukoilla, mutta pienellä muutoksella. Lisä pisteeseen riittää jos haltuun ottava uniti on synapsen kantamassa. Infiltroivat ja deeppaavat joukot voivat tulla pöydälle maksimissaan 24” päähän omasta pöytä päädystään, kuitenkin noudattaen muuten normaaleja sääntöjään.
Pisteytys taulukko:
1. Pääköhde 2pts (+1 jos synapsen kantamassa)
2. Kohde 1pts (+1 jos synapsen kantamassa)
3. Kohde 1pts (+1 jos synapsen kantamassa)
Max: 7pts
Dark Eldarit:
Dark Eldarit tulevat pelin 2. vuorolla tyranidien kanssa samaan aikaan viimeiselle vapaalle pöytäosiolle. Kyseiselle pöytäosiolle aukeaa 3 web way portaalia sallien avaruus piraattien yllätyshyökkäyksen warpista. Dark Eldar pelaaja saa sijoittaa kyseiset portaalit haluamiinsa paikkoihin kyseisellä pöytäosiolla, kunhan ne ovat 6” päässä vastustajien modeleista. (Jos tämä on jostain kumman syystä mahdotonta niin sitten sinne minne mahtuu :P ) Tämän jälkeen Dark Eldarit tulevat portaaleista niin kuin liikkuisivat reservistä. Dark Eldarien lempi harrastus on metsästää vangeja ja kidutettavia sieluja. Tällä kertaa he etsivät poikkeuksellisen voimakkaita persoonia erikoisiin ”kokeiluihinsa”. Kyseiseltä pöytäosiolta nimetään joku tietty independent character, joka on Dark eldareiden pääkohde. Kaikkiaan Dark Eldarit tarvitsevat kokeisiinsa 3 uhria, jotka voivat olla minkä tahansa puolen IC äijiä. Pelkästä IC:n tappamisesta saa pisteet, mutta, jos onnistuu saamaan IC:n vangiksi DE codexin sääntöjen mukaisesti tai tappamalla closessa, saa lisä pisteet.
Pisteytys taulukko:
1. Pääkohteen tappo 2pts (+1 jos vangiksi tai closessa)
2. tappo 1pts (+1 jos vangiksi tai closessa)
3. tappo 1pts (+1 jos vangiksi tai closessa)
Max: 7pts
ERIKOIS SÄÄNTÖJÄ:
Nimettyjä hahmoja saa käyttää, mutta samaa hahmoa ei saa olla kuin yksi koko pöydällä.
Jos jokin special rule tai esine tai mikä tahansa vaikuttaisi normaali pelissä koko pelipöytään tai kaikkiin armeijan modeleihin, niin tässä pelissä sen vaikutuksen kantama on 36” sen lähteestä.
Super hevejä saa käyttää, mutta niillä käytetään Apocalypsen sääntöjä. Muutenkin jos jotain erikoisempaa unitia haluaa apocalypsesta käyttää niin aiheesta voidaan neuvotella.
Loppu äänestys:
Pelin päätyttyä suoritetaan lapuilla loppu äänestys, jossa on seuraavat kohdat.
1. Kumpi puoli controlloi enemmän pelipöytää? Örkit vai Imperiumi?
2. Kuka ulkopuolisista joukoista suoriutui mielestäsi parhaiten tilanteeseensa nähden? Necronit, Tyranidit vai Dark Eldarit?
3. Kuka oli mielestäsi pelin reiluin/asenteikkain pelaaja?
Äänestyksen antamat äänet ja pelissä saadut pisteet lasketaan yhteen ja katsotaan kuka on kuka. Tarkoituksena olisi palkita ainakin pääjoukoista voittava osapuoli, parhaiten pärjännyt ulkopuolinen joukko ja reiluin/asenteikkain pelaaja.
Pelaajat:
Orks: MrFogg, Kang, Toni
Imperiumi: Masa, Sewe, Seraphi, IRiaD, Richard
Necrons: DarkElf69
Tyranids: Laintime
DarkEldar: Santso
Tapahtuma pyritään aloittamaan perjantaina klo 18:00 deployaamisella. Siitä eteenpäin homma toimii joustavasti kuinka sovitaan pelaajien kesken järjestelyistä ja tauoista sun muusta. Peliä yritetään pyörittää pitkälle yöhön ja jatkaa hyvissä ajoin aamupäivällä. Ainut varma tauko on lauantai iltana, kun on pitkäkiekon sählyvuoro, jonne meinaan mennä :P. Pyritään kuitenkin saamaan kaikille järkevät uniajat, ettei kukaan jää kärttyiseksi sen takia. Tavoitteena olisi pelata 8 vuoroa tiukkaa mättöä, mutta enemmänkin voidaan pelata jos aikataulu sallii. Sunnuntaina olisi tarkoitus homma lopetella sitten iltapäivästä. Niille jotka tulevat kauempaa, niin pitkäkiekolla saa yöpyä ja itse olen siellä lähes 24h paikalla (paitsi ruokatauoilla ja sählyvuorolla :P) Patjoja siellä kait on jokunen, mutta suosittelen tuomaan vaikka omia patjoja/makuupusseja mukana niin riittää kaikille varmasti. Majoituksen järjestelyistä voin ottaa vielä tarkemmin selvää, jos joku haluaa tietää asiasta tarkemmin.
Tapahtumaan osallistuminen maksaa 15e per naama. Tästä summasta menee 5e per naama tilojen vuokraan, yöpymiseen, mahdolliseen saunomiseen ja pesutilojen käyttöön. n. 6,5e per pelaaja menee palkintoihin ja lopuilla rahoilla aion kustantaa pitkäkiekkoon uuden teemallisen pelipöydän, joka soveltuu niin fabaan kuin 40k:hon. Näillä näkymin pöydän teemana tulee olemaan ”daemon world”.
Jos on jotain säännöistä tai tehtävistä kysyttävää tai palautetta niin pistäkää viestiä. Lisää pelaajiakin voidaan harkita, jos joku vielä kovasti haluaisi päästä mukaan. Ehdotuksiakin saa antaa, jos jokin asia mielestäsi tarvitsee huomiota.
ps. täs meni muuten hetki aikaa kirjoittamiseen :P toivottavasti en unohtanut mitään
Örkkien joukot ovat hyökänneet ja vallanneet kaupungin edustan. Imperiumin yhdistyneet joukot ovat kokoontuneet torjumaan örkkien hyökkäyksen ja valtaamaan menetetyt alueet takaisin. Yllättäen soppaan tunkee mukaan myös muita rotuja Dark Eldarien, Necronien ja Tyranidien muodossa. (Tosi mahtava fluffi pätkä :P)
Örkkien ja Imperiumin joukkojen koot ovat 10,000pts per puoli. Imperiumin pisteet pyritään jakamaan tasan pelaajien kesken eli suunnilleen 2000pts per pelaaja, kun 5 pelaajaa on näillä näkymin tulossa. Normi force chartti per pelaaja ja örkeillä on vastaavasti yhtä monta charttia käytössä kuin imperiumilla yhteensä.. Ulkopuolisten joukkojen koot ovat 2,500pts per rotu ja jokaiseen force chartin osioon on lisätty yksi. (Eli 1-3hq, 2-7troop, 0-4elite, 0-4 fast, 0-4 heavy)
Örkit ja Imperiumi aloittavat vastakkaisilta pitkiltä sivuilta. Ulkopuoliset rodut tulevat jokainen eri pöytäosiolle (pöytä koostuu kolmesta normaalikokoisesta pöydästä, kuten alla olevasta kuvasta näkee). Necronit tulevat koko armeija deepstrikellä. Dark Eldarit tulevat kentälle aukeavista web way portaaleista. Tyranidit tulevat lähes koko armeija flänkki reservistä. Näistä kerrotaan lisää myöhemmin armeijakohtaisessa sääntöosiossa.
144”
_______48"__________48”___________48”_____
|------------------|------------------|------------------|
|..................|..................|..................|
|..................|..................|..................|
|..................|..................|..................|
|..................|..................|..................| 72"
|..................|..................|..................|
|..................|..................|..................|
|..................|..................|..................|
|_____________|_____________|_____________|
VUOROSYSTEEMI:
Vuoro on kolmivaiheinen. 1. ja 2. vaihe ovat imperiumin ja örkkien normaalit vuorot. Tämän Jälkeen tulee 3. vaihe, jonka aikana ulkopuolisten joukkojen vuorot pyritään suorittamaan yhtäaikaisesti. Tämä on mahdollista, koska jokainen toimii erillisellä pöytäosiolla. Jos kuitenkin joku ulkopuolisista joukoista haluaa häiritä jonkun toisen ulkopuolisen joukon toimintaa, tulee tämä ilmaista heti vuoron alussa, jolloin heitetään noppaa järjestyksestä, jossa pelaajien vuorot suoritetaan. Lähitaisteluissa vain silloin suoritetaan iskuja, kun on jommankumman osapuolen vuoro menossa. Esim. örkit hyökkää closeen marineita vastaan. Seuraavaksi on marineiden vuoro, jolloin taistelu jatkuu. Tämän jälkeen on Ulkopuolisten vuoro jonka aikana örkit ja marinet eivät iske, koska kyseisessä closessa ei ole ulkopuolisia joukkoja mukana. Muuten Vuorot toimivat normaalisti.
DEPLOYMENT:
Örkkien ja Marineiden väliin nostetaan alussa seinä, joka estää näkemästä vastapuolen tekemisiä. Tänä aikana molemmat puolet deployaa joukkonsa pöydälle 21” päähän omasta pöydän reunasta (30” joukkojen väliin). Deployauksen jälkeen heitetään aloitus heitto ja voittaja saa päättää ottaako aloituksen vai ei. Tämän jälkeen nostetaan seinämä pois välistä ja katsotaan mitä vastaan tulee :P
Muiden joukkojen deployauksesta tarkemmin myöhemmin.
TEHTÄVÄT:
Imperiumi ja Örkit:
Imperiumilla ja örkeillä on toisiaan vastaavat tehtävät. Molempien puolella on vastakkaisissa kulmissa tukikohdat, jotka vastapuoli pyrkii valloittamaan. Imperiumin päässä on kaupungin portit tai tukikohta sen vieressä. Örkkien päässä entinen imperiumin etätukikohta, jonka örkit ovat vallanneet edetessään. Tämän lisäksi molemmissa päissä on 2 muuta kohdetta, joita vastapuoli yrittää vallata. Mikä tahansa infantry, jump infantry, bike, jetbike, walker, ym. ryhmä voi ottaa kohteen haltuun. Walkerit ovat kuitenkin vehicleistä ainoat jotka voivat ottaa kohteita haltuun. Jos valtauksessa on mukana HQ, niin siitä saa yhden ylimääräisen pisteen. HQ ei voi kuitenkaan yksin ottaa kohdetta haltuun vaan tarvitsee aina jonkin tukevat ryhmän mukaan. Kohteen valtaamiseen tarvitaan ryhmän oleminen kohteen luona yhden kokonaisen vuoron ajan ilman vastustajien läsnäoloa. Tai pelin viimeisellä vuorolla kohteen hallussa pito. Omassa päässä olevista kohteista ei saa lisää pisteitä. Ainut hyöty on estää vastustajaa saamasta pisteitä.
Pisteytys taulukko:
1. Pääköhde 2pts (+1 jos hq)
2. Kohde 1pts (+1 jos hq)
3. Kohde 1pts (+1 jos hq)
Max: 7pts
Necronit:
Necronien sääntöpaketti vaatii kolmea (3) monolithia :P (ei hätää jere tiedän kyllä mistä niitä saadaan pari lainaan, että tämä onnistuu) Necronit saapuvat pelin ensimmäisellä vuorolla valitsemalleen pöytäosiolle. Ensimmäiseksi kyseiselle pöytäosiolle sijoitetaan maasta esiin nousevat 3 muinaista Objektia, joista yksi arvotaan pääkohteeksi. Näiden sijainti heitetään erikoisella tavalla nopilla. Tämän jälkeen Necron pelaaja valitsee keskipisteen, jonka ympärille haluaa joukkonsa tulevat (keskipiste vähintään 18” päässä objekteista). Tästä keskipisteestä scatteroidaan kaikki monolithia eri suuntiin(osumat rerollitaan). Jokainen monolithi tulee scatterin suuntaan 3xd6” päähän tästä keskipisteestä (lähin reuna). Näin monolithit muodostavat jonkin kokoisen kolmion. Kaikki vastustajien modelit tämän kolmion sisällä siirtyvät lyhintä reittiä pois kolmion sisältä (samalla tavalla kuin, jos monolithi olisi laskeutunut suoraan päälle). Tämän jälkeen Necron pelaaja deep strikettää loput armeijastaan pöytäosiolleen haluamiinsa paikkoihin, mutta ne jotka deepataan monojen muodostaman kolmion sisään, eivät scatteroidu vaan osuvat suoraan siihen mihin tähdätään. Tämän lisäksi Monolithit muodostavat välilleen voimakentän. Kaikki Necronit tämän kentän sisäpuolella lasketaan olevan coverissa ampumista vastaan. Necronit pyrkivät ottamaan Objekteja haltuun samalla tavalla, kuin örkit ja marinet omiaan. Mikä tahansa infantry, jump infantry, bike, jetbike, walker, ym. ryhmä voi ottaa kohteen haltuun. Walkerit ovat kuitenkin vehicleistä ainoat jotka voivat ottaa kohteita haltuun. Jos valtauksessa on mukana HQ, niin siitä saa yhden ylimääräisen pisteen. HQ ei voi kuitenkaan yksin ottaa kohdetta haltuun vaan tarvitsee aina jonkin tukevat ryhmän mukaan. Kohteen valtaamiseen tarvitaan ryhmän oleminen kohteen luona yhden kokonaisen vuoron ajan ilman vastustajien läsnäoloa. Tai pelin viimeisellä vuorolla kohteen hallussa pito.
Pisteytys taulukko:
1. Pääköhde 2pts (+1 jos hq)
2. Kohde 1pts (+1 jos hq)
3. Kohde 1pts (+1 jos hq)
Max: 7pts
Tyranidit:
Tyranidien koko armeija tulee flankki reservista pelin toisella vuorolla. Pari pientä poikkeusta tähän kuitenkin on ja niistä myöhemmin. Koko armeija tulee samasta pöydän päädystä semmoiselle pöytä osiolle, jossa ei ole vielä ulkopuolista joukkiota. Tyranid pelaaja saa valita, kummalle osiolle menee, jos päätyjä on vielä kaksi vapaana. Tyranidit liikkuvat päädystä, kuin se olisi niiden oma pöydänreuna. Tyranidien tehtävänä on päästä oman pöytäosionsa toisen reunan läheisyydessä oleville objekteille (n. 40” tyranidien päädystä) Objekteja on 3 kpl ja ne ovat melko tasaisin välein pöydällä. Keskimmäinen objektive on pääkohde. Kohteiden haltuun otto toimii samalla tavalla kuin muillakin joukoilla, mutta pienellä muutoksella. Lisä pisteeseen riittää jos haltuun ottava uniti on synapsen kantamassa. Infiltroivat ja deeppaavat joukot voivat tulla pöydälle maksimissaan 24” päähän omasta pöytä päädystään, kuitenkin noudattaen muuten normaaleja sääntöjään.
Pisteytys taulukko:
1. Pääköhde 2pts (+1 jos synapsen kantamassa)
2. Kohde 1pts (+1 jos synapsen kantamassa)
3. Kohde 1pts (+1 jos synapsen kantamassa)
Max: 7pts
Dark Eldarit:
Dark Eldarit tulevat pelin 2. vuorolla tyranidien kanssa samaan aikaan viimeiselle vapaalle pöytäosiolle. Kyseiselle pöytäosiolle aukeaa 3 web way portaalia sallien avaruus piraattien yllätyshyökkäyksen warpista. Dark Eldar pelaaja saa sijoittaa kyseiset portaalit haluamiinsa paikkoihin kyseisellä pöytäosiolla, kunhan ne ovat 6” päässä vastustajien modeleista. (Jos tämä on jostain kumman syystä mahdotonta niin sitten sinne minne mahtuu :P ) Tämän jälkeen Dark Eldarit tulevat portaaleista niin kuin liikkuisivat reservistä. Dark Eldarien lempi harrastus on metsästää vangeja ja kidutettavia sieluja. Tällä kertaa he etsivät poikkeuksellisen voimakkaita persoonia erikoisiin ”kokeiluihinsa”. Kyseiseltä pöytäosiolta nimetään joku tietty independent character, joka on Dark eldareiden pääkohde. Kaikkiaan Dark Eldarit tarvitsevat kokeisiinsa 3 uhria, jotka voivat olla minkä tahansa puolen IC äijiä. Pelkästä IC:n tappamisesta saa pisteet, mutta, jos onnistuu saamaan IC:n vangiksi DE codexin sääntöjen mukaisesti tai tappamalla closessa, saa lisä pisteet.
Pisteytys taulukko:
1. Pääkohteen tappo 2pts (+1 jos vangiksi tai closessa)
2. tappo 1pts (+1 jos vangiksi tai closessa)
3. tappo 1pts (+1 jos vangiksi tai closessa)
Max: 7pts
ERIKOIS SÄÄNTÖJÄ:
Nimettyjä hahmoja saa käyttää, mutta samaa hahmoa ei saa olla kuin yksi koko pöydällä.
Jos jokin special rule tai esine tai mikä tahansa vaikuttaisi normaali pelissä koko pelipöytään tai kaikkiin armeijan modeleihin, niin tässä pelissä sen vaikutuksen kantama on 36” sen lähteestä.
Super hevejä saa käyttää, mutta niillä käytetään Apocalypsen sääntöjä. Muutenkin jos jotain erikoisempaa unitia haluaa apocalypsesta käyttää niin aiheesta voidaan neuvotella.
Loppu äänestys:
Pelin päätyttyä suoritetaan lapuilla loppu äänestys, jossa on seuraavat kohdat.
1. Kumpi puoli controlloi enemmän pelipöytää? Örkit vai Imperiumi?
2. Kuka ulkopuolisista joukoista suoriutui mielestäsi parhaiten tilanteeseensa nähden? Necronit, Tyranidit vai Dark Eldarit?
3. Kuka oli mielestäsi pelin reiluin/asenteikkain pelaaja?
Äänestyksen antamat äänet ja pelissä saadut pisteet lasketaan yhteen ja katsotaan kuka on kuka. Tarkoituksena olisi palkita ainakin pääjoukoista voittava osapuoli, parhaiten pärjännyt ulkopuolinen joukko ja reiluin/asenteikkain pelaaja.
Pelaajat:
Orks: MrFogg, Kang, Toni
Imperiumi: Masa, Sewe, Seraphi, IRiaD, Richard
Necrons: DarkElf69
Tyranids: Laintime
DarkEldar: Santso
Tapahtuma pyritään aloittamaan perjantaina klo 18:00 deployaamisella. Siitä eteenpäin homma toimii joustavasti kuinka sovitaan pelaajien kesken järjestelyistä ja tauoista sun muusta. Peliä yritetään pyörittää pitkälle yöhön ja jatkaa hyvissä ajoin aamupäivällä. Ainut varma tauko on lauantai iltana, kun on pitkäkiekon sählyvuoro, jonne meinaan mennä :P. Pyritään kuitenkin saamaan kaikille järkevät uniajat, ettei kukaan jää kärttyiseksi sen takia. Tavoitteena olisi pelata 8 vuoroa tiukkaa mättöä, mutta enemmänkin voidaan pelata jos aikataulu sallii. Sunnuntaina olisi tarkoitus homma lopetella sitten iltapäivästä. Niille jotka tulevat kauempaa, niin pitkäkiekolla saa yöpyä ja itse olen siellä lähes 24h paikalla (paitsi ruokatauoilla ja sählyvuorolla :P) Patjoja siellä kait on jokunen, mutta suosittelen tuomaan vaikka omia patjoja/makuupusseja mukana niin riittää kaikille varmasti. Majoituksen järjestelyistä voin ottaa vielä tarkemmin selvää, jos joku haluaa tietää asiasta tarkemmin.
Tapahtumaan osallistuminen maksaa 15e per naama. Tästä summasta menee 5e per naama tilojen vuokraan, yöpymiseen, mahdolliseen saunomiseen ja pesutilojen käyttöön. n. 6,5e per pelaaja menee palkintoihin ja lopuilla rahoilla aion kustantaa pitkäkiekkoon uuden teemallisen pelipöydän, joka soveltuu niin fabaan kuin 40k:hon. Näillä näkymin pöydän teemana tulee olemaan ”daemon world”.
Jos on jotain säännöistä tai tehtävistä kysyttävää tai palautetta niin pistäkää viestiä. Lisää pelaajiakin voidaan harkita, jos joku vielä kovasti haluaisi päästä mukaan. Ehdotuksiakin saa antaa, jos jokin asia mielestäsi tarvitsee huomiota.
ps. täs meni muuten hetki aikaa kirjoittamiseen :P toivottavasti en unohtanut mitään