Ploki: NurgleShock [15.12. -09]

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Rutabaga
Valvoja
Viestit: 1071
Liittynyt: Ti 10.09.2002 18:20
Paikkakunta: Salo

Ploki: NurgleShock [15.12. -09]

Viesti Kirjoittaja Rutabaga »

Tämän blogin tarkoituksena on koittaa saada minua pysymään aktiivisena jälleen uuden ikuisuusprojektin kanssa (köh), kuin myös keräämään inspiraatiota sekä neuvoja.
Kyseessä siis CSM Nurgle armeija.

Laitetaan heti tähän alkuun inspiraation lähde ettei sitten tule kenellekään yllätyksenä. (Ideahan lähti jo sieltä ensimmäisen osan konseptitaiteesta).
Seuraavaksi linkki Photobucket kansiooni, jossa tulee olemaan enemmän tavaraa kuin mitä tänne linkkailen.
Kuvat ovat laadultaan ja kooltaan hieman hölmöjä, osa saattaa jäädä pois mikäli ei avaa sitä uudessa ikkunassa. Epäilen että jaksan noita lähteä sen enempää muokkailemaan.

Väriteemaksi ajattelin hyvin samanlaista kuin noissa konseptikuvissa, jossa punainen vaihdetaan kirkkaan vihreään "valoon" jota sitten viljelisin vähän siellä täällä.



Pari Terminatorin ja Marinen torson pohjaa. [3.7. -09]
4 illan työn tulos: erinäköisiä torson pohjia, parit jättimutterit laitettu paikoilleen. Nuo kyttyräselät olisivat niitä Terminaattoreita, josta ajattelin niille yhteistä tekijää. Marinetorsoista tulee ihan minkä näköisiä vain.
Kuva
Kuva


Korkeusvertailua ja joitain hyvin keskeneräisiä paloja [13.7. -09]
Yhdellä marinella ase rinnuksissa kiinni antamaan lisää kuvaa toivotusta lopputuloksesta, ja hieman vihreää/harmaata Fimon yllä. Toisessa kuvassa on lisää pohjia, jotka kehtasin pitkän mietinnän jälkeen linkata.
Tämänhetkinen suunnitelma on duunata suurin osa aseista örkkien Shootista.
Kuva
Kuva


JO puolen vuoden jälkeen inspiraatio alkaa palailla. [15.12. -09]
Kaikki mitä löytyy, yhdessä kuvassa
Edistyminen ja päivitystahti on hidasta. Tarvitsee keräillä tietyn verran ajatuksen virtaa jota sitten saa kaataa figujen päälle. Toivottavasti taas pysyisi inspis pidempään.
Kuvasta jäänee jotain pois, linkki aluperäiseen jossa kaikki tallella.
Vasemmalla etualalla on ostamani steampunkpyssyt joita meinasin Marineille, joista viimeinen on plasma (lipas työn alla). Terminaattoreille toistaiseksi vielä ajatuksena tehdä Shootista aseet.
Taka-alalla järjestäen ovat: 3 Terminaattorin torsoa, joista yksi alkaa olemaan yksityiskohtia vaille valmis (joita saa muuten ehdotella). The All Seeing Eye Sorcerer lordi katselee vienosti sivulle. Marinen puolikkaita töppösillä ja ilman, jotkut popot viilausta vaille, jotkut viilattuja.
Kuva
Väitteesi on hyvä...mutta olet väärässä.
http://jarecsblog.blogspot.com Melko aktiivista seurantaa askarteluistani.
Avatar
Pariah
Viestit: 1426
Liittynyt: To 13.11.2003 20:25
Paikkakunta: Tampere

Re: Ploki: NurgleShock

Viesti Kirjoittaja Pariah »

Hyvältä näyttää ainakin pohjatyö, itsekin olen ekaa Bioshockia pelattuani pyöritellyt päässäni erilaisia ideoita missä moisia figuja voisi käyttää. Mikäli Dreadnoughteja aiot armeijaasi ottaa niin voisin suositella Marineria ja Freebootteria hyviksi lähtökohdiksi, noihin ei oikeastaan tarttisi kuin hiukan muokata päätä ja aseistuksia niin sopisivat teemaan loistavasti (ovat omassa pelissäänkin merellä toimivia robotteja).
Give a warjack coal and you warm him for a day. Give a warjack an axe, and you warm him for his whole life... with coal ripped from the cold dead boilers of his enemies.
Avatar
Rutabaga
Valvoja
Viestit: 1071
Liittynyt: Ti 10.09.2002 18:20
Paikkakunta: Salo

Re: Ploki: NurgleShock [13.7. -09]

Viesti Kirjoittaja Rutabaga »

Päivitystä. Mieli teki päivittää aiemminkin, mutta ajattelin että tuo korkeushahmotelma olisi vasta kunnollinen toinen askel.
Väitteesi on hyvä...mutta olet väärässä.
http://jarecsblog.blogspot.com Melko aktiivista seurantaa askarteluistani.
Usermaatra
Viestit: 436
Liittynyt: Pe 31.03.2006 00:08
Paikkakunta: Turku

Re: Ploki: NurgleShock [13.7. -09]

Viesti Kirjoittaja Usermaatra »

Hienoa, ihtellä hieman samaa idistä omassa nurglearmeijassa, biosokki oikeastaan (sitten sen demon kerran pelattuani) sai minut päättämään että vähän tän tyyppisen armeijan teen. Tosin teema on enempi "vanhoja sukelluskypäriä, mustekaloja ja ctulhupyllyjä" -meinigillä varustettu kuin biosokki. Inspiraation sain Raahesta.
Tyrantti
Viestit: 49
Liittynyt: To 06.12.2007 15:59

Re: Ploki: NurgleShock [13.7. -09]

Viesti Kirjoittaja Tyrantti »

hienoja ovat. ovatko nuo tehty milliputilla ja gs:ällä ?
Avatar
Rutabaga
Valvoja
Viestit: 1071
Liittynyt: Ti 10.09.2002 18:20
Paikkakunta: Salo

Re: Ploki: NurgleShock [15.12. -09]

Viesti Kirjoittaja Rutabaga »

Eipä se plokin pitäminen näköjään sitä aktiivisuutta pitänyt yllä. Pari päivää sitten kaivoin nämä taas esille.
Projekti on kuitenkin vielä hyvissä voimissa.

Pahoittelen myöhäistä vastausta; nuo mössöt menevät sillä tavoin että vaalean harmaat pohjaosat ovat Fimoa, tummemmat harmaat ProCreatea, vihree tietty Green Stuffia ja tuo lähes valkoinen on uutta rakkauden kohdettani, Apoxie Sculptia.

Edit: Tässä on muuten tuon tulevan lordini esikuva. *Click*
Väitteesi on hyvä...mutta olet väärässä.
http://jarecsblog.blogspot.com Melko aktiivista seurantaa askarteluistani.
chaoz
Viestit: 182
Liittynyt: Ke 11.10.2006 20:01
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ploki: NurgleShock [15.12. -09]

Viesti Kirjoittaja chaoz »

Rutabaga kirjoitti: Edit: Tässä on muuten tuon tulevan lordini esikuva. *Click*
Oiih, Söpö :P
Avatar
Ogre_dude
Sotavasaran Maalaajakisälli 2008
Viestit: 862
Liittynyt: To 10.03.2005 17:12
Paikkakunta: lohja

Re: Ploki: NurgleShock [15.12. -09]

Viesti Kirjoittaja Ogre_dude »

Ihan kivan näkösii, ite aatelin et tekisin saman tapasii ogryneitä itelleni. Innolla oottelen et nää etenee.
vanhat "plogit"
Soulhungerin & O_D:n Tale of Two Gamers (kaartit ja treitöreitä)
O_D 40k blogi
seko blogi
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”