Sivu 1/1
OK sääntövarmistuksia
Lähetetty: Ke 07.10.2009 22:28
Kirjoittaja jopotzuki
1.Brace of handguns. Profiili sanoo, että on pistooli sekä 2xmultiple shots. Tarkoittaako tämä siis, että tämä "brace of handguns" on yksi ase, joka ampuu kahdesti, jolloin ei saisi +1 attackia meleessä vai onko ogrella kaksi näitä jolloin se ampuisi neljästi :/ Veikkaan että ei kuitenkaan näin.
2. Taika counttaa onnistuneena silloin kun se on päässyt perille saakka?
3. Rokkaako Ogret?
Proceed.
Re: OK sääntövarmistuksia
Lähetetty: Ke 07.10.2009 22:53
Kirjoittaja HE-man
Jopotzuki kirjoitti:1.Brace of handguns. Profiili sanoo, että on pistooli sekä 2xmultiple shots. Tarkoittaako tämä siis, että tämä "brace of handguns" on yksi ase, joka ampuu kahdesti, jolloin ei saisi +1 attackia meleessä vai onko ogrella kaksi näitä jolloin se ampuisi neljästi :/ Veikkaan että ei kuitenkaan näin.
Sääntökirja kertoo että 2 pistoolia = brace. Eli jos ukkelilla on kaksi pistoolia (tai enemmän), on hänellä brace, jolloin pätee "counts as 2x multiple shots".
Jos modellilla on 2 pistoolia lähiksessä ('brace') se "counts as being armed with two hand weapons in close combat"
2. Taika counttaa onnistuneena silloin kun se on päässyt perille saakka?
Jos vastustaja källää dispel yrityksensä, spelli on taiottu onnistuneesti jolloinka mitataan matka ja suoritetaan spellin efekti
3. Rokkaako Ogret?
eivät kovin hyvin
Re: OK sääntövarmistuksia
Lähetetty: To 08.10.2009 00:06
Kirjoittaja Mölli
Ja kakoskysymykseen vielä, siis taikahan lasketaan onnistuneeksi silloin kun olet saavutanut heittämilläsi voimanopilla (ja lisäten muuttujat) loitsun vaatiman casting valuen (Ogreilla siis 3,7,... armeijakirjan loitsuosion mukaisesti).
Vaikka loitsu kumottaisiin, on se silti onnistuttu loitsimaan.
Loitsun vaikutus tosin astuu voimaan vasta kun huomataan, ettei vihollinen onnistunutkaan kumoamaan sitä.
Tämä tarkennus on merkityksellinen muun muassa kaaoksen mustan kielen kanssa leikkiessä.
Re: OK sääntövarmistuksia
Lähetetty: La 10.10.2009 03:27
Kirjoittaja SilverSeed.eu
3. Ogret ovat yksi vaativimpia armeijoita pelata. Hyvä toughnes ei auta, kun haarniskat on huonot ja modeleita vähän. Taikuus on suhteessa heikkoa, mutta puolustavia velhoja silti pitäisi pitää.
Armeijan tasapainottaminen on ainakin minulle ollut todella haastavaa, enkä olekaan voittanut ogreilla yhtään peliä, koskaan.
Re: OK sääntövarmistuksia
Lähetetty: To 22.10.2009 12:12
Kirjoittaja Tankki
Mölli kirjoitti:Ja kakoskysymykseen vielä, siis taikahan lasketaan onnistuneeksi silloin kun olet saavutanut heittämilläsi voimanopilla (ja lisäten muuttujat) loitsun vaatiman casting valuen (Ogreilla siis 3,7,... armeijakirjan loitsuosion mukaisesti).
Vaikka loitsu kumottaisiin, on se silti onnistuttu loitsimaan.
Loitsun vaikutus tosin astuu voimaan vasta kun huomataan, ettei vihollinen onnistunutkaan kumoamaan sitä.
Tämä tarkennus on merkityksellinen muun muassa kaaoksen mustan kielen kanssa leikkiessä.
Itseasiassa se katsotaan onnistuneesti taiotuksi vasta sitten, kun se on mennyt vastustajan dispellaus yrityksestä läpi. Suora lainaus Ogrejen FAQ:sta:
Q. The Gut Magic rules state that if a Gut Magic spell
has already been successfully cast that phase and a
second Butcher wishes to cast the same spell, the
casting level is doubled. What exactly does
“successfully cast” mean in this context? Does it count
as “successfully cast” if the casting value is simply met?
Or does it only count as “successfully cast” if the spell
was not dispelled?
A. It only counts as “successfully cast” if the casting
value was met and the spell was not dispelled.
FAQ:n löytää täältä:
http://www.games-workshop.com/MEDIA_Cus ... dition.pdf
Re: OK sääntövarmistuksia
Lähetetty: To 22.10.2009 14:07
Kirjoittaja Mölli
Itse asiassa näinhän se on. Menin puhumaan (taas) ohi suuni...
Asiahan myös kerrotaan täysin selkeästi sääntiksen sivulla 108
Tämä tuokin Black Tongueen aivan uusia piirteitä... ;:|
Hienoa että selkesi, myös minulle.