Sivu 1/3
Battle Missions -huhuja
Lähetetty: La 05.12.2009 17:58
Kirjoittaja 'Neljäviitonen
Warseerista löysin tällaisen mielenkiintoisen jutun:
From GW Newsletter:
Coming in March, Battle Missions is a brand-new supplement for Warhammer 40,000 that expands on the basic missions found in the Warhammer 40,000 rulebook. Each of the thirty-something scenarios detailed in Battle Missions has been designed to allow you to fight the sort of battles normally the subject of Black Library novels. From daring raids and assassinations, to breakthroughs and last stands, Battle Missions will allow your army to play in a way that reflects its background. No matter what Warhammer 40,000 army you collect this exciting new supplement will open up a whole new gaming experience.
Of course it just wouldn't be the same if there weren't some great new miniatures to fight through these missions with. Fortunately, there will be new sets for Space Marines, Orks and the Imperial Guard released alongside Battle Missions in March.
Muovisia storm troopereita tahi carapace veteraaneja vihdoinkin?
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: La 05.12.2009 18:57
Kirjoittaja Varjonkutoja
Haha, olin itse juuri postaamassa tuota warseeristä :D oli jo Clip-boardilla valmiina xD, No ei voi mitään :P Ihan kivalta vaikuttaa, itseä vähän tympii nuo perus scenut kun on vaan kolme eri vaihtoehtoa tehtäviin ja depoihin...
Odotan itse kyllä innolla :)
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Su 06.12.2009 09:59
Kirjoittaja Da Big Boss
Kuulostaa rahastukselta tämä. Tosin, ihan toimivalta sellaiselta kuten Apocci ja Planetstrike. Planetstrike tosin oli itselleni vähän pettymys, liian vähän kaikkea mitä olisin toivonut, vaikka kivasti sisältääkin tavaraa.
Jees, kunpa ne nyt saisivat ne muoviset carapace vetskut/Kasrkinit ulos. Jos olisivat niitä oikeita Stormtrooppereita, olisi aina vain parempi. Ehkä taidamme saada Taullekkin ja Tallarneille figuja, joita jossain vaiheessa taisi liikkua netissä.
Katotaan mitä nuo meille antavat, heti kun näen vain Carapacet Maelin listoilla panen tilauksen sisään. Varmasti.
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Su 06.12.2009 10:26
Kirjoittaja Hamar
Ne Tallarnit mitä on pyörinyt netissä olivat vain testifiguja. Kuulemma ei tule koskaan myyntiin.
Se mitä tuossa ite odotan on uusitut Chimera-pohjaiset tankit. Eli Griffon ja Medusa Basilisk boxin yhteydessä. Ja Exterminator/Vanquisher. Siinä onkin Manticorea lukuunottamatta kaikki tankit Codexista.
Orkeiltä kyllä ei paljoa puutu, ainoastaan DeffDreadit, Killkannit ja Grot Gunsit on metallia. Flash Gitzeille en vain näe miksi tehdä ne.
Marineilta ei ole kuin joidenkin kittiä uusimista.
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Su 06.12.2009 15:09
Kirjoittaja Fae
Hamar kirjoitti:Orkeiltä kyllä ei paljoa puutu, ainoastaan DeffDreadit, Killkannit ja Grot Gunsit on metallia. Flash Gitzeille en vain näe miksi tehdä ne.
Uudet buggyt! ;)
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Ma 07.12.2009 21:49
Kirjoittaja Aemilius
Hamar kirjoitti:
Siinä onkin Manticorea lukuunottamatta kaikki tankit Codexista.
Ei ihan. Hydra, Eradicator ja Deathstrike puuttuisi vielä. Ei tätä 40K:n suurinta tankkiarmeijaa ihan hevillä läpi kahlata ;)
Mutta itekkin tosiaan odotan noita tykistötankkeja, nyt kun kuvan perusteella näyttäisi vielä melko varmalta. Storm trooperit olisi kivoja myös.
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Ti 08.12.2009 07:20
Kirjoittaja Da Big Boss
Mää en tiedä, ansaitseeko örkit enää figuja. Toinen aalto antoi niin kivasti tavaraa, ettei miun tekisi muuttaa jääneitä figuja, paitti buggeja. Killa kanit ja Deff dreadit jääkööt. Mää pidän vain, että ovat metallisia, varsinkin kanit. Mutta, jos dredistä kyhäisivät muovisen, sellaisen vähän dynaamisempi asentoisen yksilön, voisin ostaa.
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Ti 08.12.2009 16:55
Kirjoittaja Ernuuu
Flash Gizzit olis ihan kivoja, jos niistä tehtäis oikeasti äly hienon näköisiä. Kaikki katsos ei osaa/jaksa konvertata.
Muoviset megan00bitkin olis poikaa. Kyllä se 12.50 euroa zipale on vähän liikaa, varsinkin jos tahtoo sen täyden 10 miehen ryhmän.
Deff Dread muoviseks ehdottomaksi. Viis kybää yhestä robotista, jossa ei edes tule mitään optioita? Muoviin vaan.
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Ti 08.12.2009 20:19
Kirjoittaja Hammarist
Kuullostaa todella hyvältä. Planetstrike, cities of death yms. supplementit ei ole sytyttäneet Aposta puhumattakaan, mutta tämä kuullostaa hyvältä. Juuri tuollainen skenaariopohjainen pelaaminen olisi nannaa, ei mitään wannabe epic mättöjä.
Ja figurintamalle heittäisin että kyllä minäkin haluaisin örkkien kannut ja dredit, miksei big gunitkin muoviin. Metalliset Big gunit ovat kyllä todellinen pyhä yksinkertaisuus, ja aina ne kaksi samaa gunmeniä... :D Muovisten nappien parempi käsiteltävyys plus paremmat optiomahdollisuudet kiinnostaa. Jos noita kaartin tankkeja saisivat samoihin laatikoihin, esim. Basilisk, griffon ja manticore tms. yhteen pakettiin niin täällä alkaa juhlat. Toki lopputulos on että kaikilla on sama runko ja vähän erinäköiset tornit + sälät kannella, mutta niinhän se on oikeastikin. Hyväksi todetulle rungolle vaan uusia asejärjestelmiä.
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Pe 22.01.2010 22:35
Kirjoittaja Da Big Boss
space marine plastic box code £26.00 / US$43.00 / 35,00 € / Oz$72.00
orks plastic box code £27.00 / US$44.50 / 35,00 € / Oz$74.00
orks plastic box code £30.00 / US$49.50 / 39,00 € / Oz$83.00
imperial guard plastic box code £20.00 / US$35.00 / 30,00 € / Oz$55.00
imperial guard plastic box code £30.00 / US$49.50 / 39,00 € / Oz$83.00
scenery plastic box code £15.00 / US$24.75 / 19,50 € / Oz$41.00
While not specifically assigned in black and white, these comprise:
Space Marine Venerable Dreadnought
Ork Killer Kans
Ork Deff Dread
Imperial Guard Chimera
Imperial Guard Basilisk
---
Yeeahh, eiköhän tällä saa lompakon taas itkemään tyhjyyttä ;)
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: La 23.01.2010 09:07
Kirjoittaja Da Arskour
Hyvältä vaikuttaa tuo objektiivipohjaisuus. Toivottavasti GW toteuttaa sen myös kunnolla
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: La 23.01.2010 21:36
Kirjoittaja Half-breed
Da Arskour kirjoitti:Hyvältä vaikuttaa tuo objektiivipohjaisuus. Toivottavasti GW toteuttaa sen myös kunnolla
No viime aikoina GW on tehnyt nuo lisärit harvinaisen hyvin, niin ainakin voi toivoa parasta tällakertaa.
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Su 24.01.2010 17:42
Kirjoittaja mv40k2
Minä ainakin olen ihan intopinkeenä kaikkiin 40k lisäreihin. Apo ja Planetstrike rokkasi, eiköhän tämäkin. Ne kaikki tuo jotain kivaa lisävinkkeliä 40k peleihin. Rahansa arvoisia opuksia kaikki, ja tämäkin lähtee varmasti hankintaan. Olispa moinen opus ollut 2.edikan aikaan, lisäskenuille/missioille aina tarvetta (edikasta riippumatta). Sisältö tekee pelin.
-mv40k2
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Ke 03.02.2010 17:29
Kirjoittaja Da Big Boss
Venerable Dreadnought
-It comes with an Assault Cannon, Plasma Cannon and Twin Linked Lascannons for the right arm. The left arm is a Close Combat Weapon with options for Storm Bolter and Flamer. Does not come with a right arm Dreadnought Close Combat Weapon, and so is not a combined Furioso kit. There are plenty of other decorative options including multiple head options.
-It's got the sunken helmed head front -- like the grey knight models -- the "chin hider" -- with, I believe a couple of different head variants. FW ones are better IMO. This one is pretty much the standard plastic dread kit, with some engravings, purity seals, notice boards and the like on each front side piece and "shins". Tarted up standard kit is all to be honest IMO. Disclaimer: I've only seen the one build, there might be some more variation available, but nothing too OTT or jaw dropping methinks.
Chimera
- Has now been removed from GW site.
- GW Customer Service is saying the following apparently: Has the new design side sponsons (of course), a new turret more in line with the new Hellhound and comes with options for both Heavy Bolter and Multi-laser. It also comes with hull Heavy Bolter and Heavy Flamer and these are the plug in variety used on the Hellhound and Leman Russ. The turret ring is different so FW turrets will have to be adapted to fit the new kit. The rest of the kit, including the lasgun ports has remained unchanged. The kit comes with searchlight and smoke launchers, but no accessory sprue.
Basilisk
- Has now been removed from GW site (except North America currently).
- A member of the Imperial Guard Message Board says his local hobby store got in the new Basilisk kit the other day, and that all it builds is the Basilisk. I suspect he may have simply seen repackaged box art of the old kit, though he claims that the pics on the back "shows off the bits, which are based on the new style of tank chassis for the Guard.
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Ke 03.02.2010 17:38
Kirjoittaja Skartasis
Buu, pelkkä basso boksissa. Olisi nyt luullut että siihen olisi mukaan laitettu nyt edes yksi variantti vaihtoehdoksi, pyh...
Lähetetty: Ke 03.02.2010 18:14
Kirjoittaja Z7-852
Ei kyllä niitä muitakaan variantteja liian useasti näe kentällä, mutta olisi se kiva saada joku konverttaus pohja griffonille tai vastaavalle.
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: La 06.02.2010 18:46
Kirjoittaja Nazgúl
Kyllä meikäläinen ulkoiluttaisi useampaakin Griffonia jos moisia olisi, Basiliskin liian pitkä minimirange ei vain ole suotuisa meidän peleissä. Medusakin saataisi houkuttaa, vaikken välttämättä ostaisikaan =P
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: La 06.02.2010 22:01
Kirjoittaja Z7-852
Minimi rangesta pääsee eroon suoratulella, jolla osuukin paljon paremmin. Griffonissa ei pahemmin riitä voima kovempien kohteiden tuhoamiseen tai varsinkaan jos yrittää ajoneuvoja korkata.
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: La 06.02.2010 22:56
Kirjoittaja Nazgúl
Mutta Griffonilla tärskäyttää mukavan tarkasti ei-ajoneuvoja ja kun niitä saa melkein 2 kpl yhden basson hinnalla...
Re: Battle Missions -huhuja
Lähetetty: Ma 08.02.2010 19:06
Kirjoittaja Fae