Sivu 1/1

Necromunda-kamppista vaparilla?

Lähetetty: Ma 14.12.2009 12:04
Kirjoittaja Tom_Gore
Kamppiksen kuivuttua ikävästi kasaan ennen alkuaan Pelimaan sulkeutuessa olisi ehkä aika herätellä sitä nyt kun meillä on taas vakiopelipaikka tiedossa. Kerään tähän ketjuun kiinnostusta ja/tai ilmoittautumisia.

Kampanja siis pelattaisiin tarinamuotoisena ja itse toimin pelinjohtajana. Yksi peli per kolme viikkoa on tahti, joten hitaammatkin ehtivät mukaan. Pelit pelataan Hervannan vapaa-aikakeskuksella, jotta ne tapahtuvat yleensä jonkun valvovan silmän alla ja käytetyt maastot ovat tarkoitukseen sopivia. Pelinjohtaja kertoo joka viikko matchupit ja skenaarion (joskus sisältäen kartta-layoutin), mitä kukin pari pelaa. Itse pelaan enforcer-jengillä, joka matchataan kulloinkin kovimman gang-ratingin omaavaa vastaan (ns. tasoituspeli).

Jengin rakentamisessa on seuraavat säännöt:

- 1000 crediittiä käytössä.
- Yksi aloitusalueista on automaattisesti Settlement. Muut arvotaan normaalisti.
- Kaikki aloitusarvonnat (expat, ym.) suoritetaan ensimmäisen pelin yhteydessä tai muutoin valvovien silmien alla.
- Kaikki peruskirjan jengit ovat käytössä. Niiden lisäksi saa käyttää eri figuja counts as -säännöillä.
- Ratskinit, redemption, örkit (http://www.students.tut.fi/~rautia/Rynnsorks.pdf) ja scavvyt ovat käytössä. Muita jengejä saa ehdottaa tähän ketjuun.
- Outlaw-säännöt eivät ole sellaisenaan käytössä. Jengi voi joutua outlawiksi vain skenaarioehtojen perusteella. Poislukien ne, jotka aloittavat valmiiksi outlaweina.

Pelikierroksia pelataan niin kauan, kun se on mielekästä tai tarina saa arvoisensa päätöksen.

Kiinnostusta? Kommentteja? Laittakaa tähän ketjuun kysymyksenne ja mahdolliset ilmoittautumiset. Kampanja alkaa aikaisintaan joulun pyhien jälkeen.

Re: Necromunda-kamppista vaparilla?

Lähetetty: Pe 18.12.2009 09:51
Kirjoittaja Joonatin
Juu, mukaan taas Delaquella. Saapa taas vähän syytä maalata nekin valmiiksi. Talot odotteleekin jo vaparilla. Tuon ne pöytälevyt vielä kunhan ehdin. Niiden pintaan voisi vetäistä liimat ja uudet maalit.

Re: Necromunda-kamppista vaparilla?

Lähetetty: Pe 18.12.2009 13:20
Kirjoittaja Tom_Gore
Yksi ilmoittautunut! Yay! Vielä pitäis mielellään edes neljä pelaajaa saada (kokonaisuudessaan viisi + minä), että on mielekästä kamppista aloittaa.

Lukeekohan tätä ketjua kukaan? :)

Re: Necromunda-kamppista vaparilla?

Lähetetty: Pe 18.12.2009 13:30
Kirjoittaja Pariah
Tom_Gore kirjoitti:Yksi ilmoittautunut! Yay! Vielä pitäis mielellään edes neljä pelaajaa saada (kokonaisuudessaan viisi + minä), että on mielekästä kamppista aloittaa.

Lukeekohan tätä ketjua kukaan? :)
En tiennyt että tarttiko mun erikseen täälläkin vielä ilmottautua, luulin että mesekeskustelu riittää :P Mutta olen edelleen örkkilistalla kiinnostunut mukaan tulemaan.

Re: Necromunda-kamppista vaparilla?

Lähetetty: La 02.01.2010 12:43
Kirjoittaja Lukkimus
onkos tää homma napannu yhtään tuulta alleen?
Ihan sama... tässä juuri intistä päästessäni voisin taas palata figujen pariin ja kun en jaksa oikein 40k systeemiä niin voisin lähteä kokeilemaan tätä nyt sitten...
ja orlockit olisi jenginä

Re: Necromunda-kamppista vaparilla?

Lähetetty: La 02.01.2010 22:55
Kirjoittaja Tom_Gore
Kolme ilmoitautunutta on tähän mennessä ja viittä vähintään haen, jotta olis mielekästä. Eräs kaveri on sanonut "joo" ketjun ulkopuolella, joten ainakin yksi tarvitsisi vielä saada innostumaan.