Sivu 1/1

FOW: suomi, late war

Lähetetty: To 19.08.2010 18:00
Kirjoittaja santso
noniin nyt laitetaas tänne listan tynkää

sturmi kompania 1000pts

Company HQ
1 stu 40 G sturmi
famo recovery vehicle=110pts

Combat platoons
sturmi platoon
3 stu 40 G sturmi
=315pts

sturmi platoon
3 stu 40 G sturmi
=315pts

divisional support
artillery battery
2 76 k/02(confident veteran)(joo ovat vissiin vähän kevyitä, mutta näitä on ostettu midwar listaan niin näitä myös käytetään)
=85pts

jalkaväki platoon
3 jalkaväki squads(fearless veteran)(rifle/mg ryhmiä, ovat vissiin paras vaihtoehto jos täytyy omaa päätä pitää)
=175pts

yht: 1000pts
eli sieltä löytyy 7 vaunua, tykistöä(vähän) ja yksi jalkaväki platoon istumaan omalle objektiiville, voisko tällä pärjätä? ajattelin jatkoksi jalkaväki kompanialle(jonka saisi soppelisti late wariinkin ottamalla 4 stugia, mutta pitäisi vaunulistakin saada aikaiseksi...).
vissiin raskaita panssareita vastaan ollaan tutisemassa mutta eikai niitä kovin montaa tuhanteen mahdu?

edit lista on siis otettu FOW sivustojen suomalaisten late war pdf:stä

Re: FOW: suomi, late war

Lähetetty: Ma 23.08.2010 17:56
Kirjoittaja santso
jeps lista on tosiaan kasattu sen mukaan mitä omistan/mitä on hankinnassa.

Re: FOW: suomi, late war

Lähetetty: Ma 23.08.2010 18:39
Kirjoittaja Earnest
Paha mennä sanomaan mitään huono näin pienestä listasta ja kun ei ole suomalaisista kokemusta. Tykistö antaa pinniä ja jalkaväki pysyy objektiivilla tai etenee tukena. Itse ehkä ottaisin riskin ja vaihtaisin jalkaväki ja tykit Jääkärijoukkueeseen recce lisäyksellä. Tällä saat ambushit vältettyä melko hyvin ja toimii monikäyttöisenä joukkueena (objektiivi suojaaja, recce, hyökkäys joukkue). Mitä nopeasti laskeskelin tämä olisi joko 7 x SMG tai 9 x Rifle teams faustilla.

Kehtaisin väittää että Fearless moraalilla on ihan ok lähteä liikenteeseen 3 joukkueella 1000 pisteen matseissa; jos menetät kaksi joukkuetta ja jääkärit on jääny jäljelle olet saanut pataan jo aika pahasti.

Re: FOW: suomi, late war

Lähetetty: Ma 23.08.2010 19:05
Kirjoittaja santso
hmm on mahollisuus kyllä vaihtaa noihin jääkäreihin kun niitä on tosiaan tullut sen yhden blisterin hommattua, tosin panzerfaustit pitäis jostain saada...mutta kai näin alkuun menee ihan ''proxyllä''.

huoh jos nää ens vuoden 'coniin sais kuntoon niin voisin saapua terrorisoimaan pääkaupunkiseudun FOW skeneä :D(siis jos ohjelmistossa on jotain mihin nää saa ängettyä mukaan)

Re: FOW: suomi, late war

Lähetetty: Ma 23.08.2010 19:10
Kirjoittaja Earnest
Fausti oli vain pistefilleri, ei ole must have.

Re: FOW: suomi, late war

Lähetetty: Ke 25.08.2010 16:16
Kirjoittaja Kaapelikala
Fausti pelottaa myös rynnäkössä. Ja eipä tuo ole vaikea tehdä: Ota normaali kiväärimies, leikkaa piippu poikki, iske esim. muoviputkesta muotoiltu pallero päähän ja jokin pikkutikku tähtäimeksi pystyyn. Referenssi: http://www.germansoldier.co.uk/images/r ... aust11.jpg

Tai sitten vaan käytät pokkana uudempia Late War -saksalaisia (niitä, joilla ei ole leveitä lahkeita).

Re: FOW: suomi, late war

Lähetetty: To 09.09.2010 17:14
Kirjoittaja santso
hmm joo varmaan konvaan jotain putkia selkään niin ei porukat katso niin pahalla kun samoja nappeja käyttää mid warissa...mites tosta lähtisitte muokkaamaan 1500pts ja edelleen 1750pts, itse omistan yhden täyden patterin noita tykkejä, 2 jalkaväki platoonia,pioneeri platoon,(jääkärit tosiaan), 2 landswerkiä, 2hdet raskaat konekiväärit, 3 sturmia(lisää) ja 4 stug g:tä? ja tietysti mortareita.