Anaheim kirjoitti:
Tuo polttokynään/kolviin kiinnifiksattu lanka toimii, mutta en turvallisuudesta osaa (voi) sanoa mitään. Sen sijaan törmäsin intranetissä samaiseen ohjeeseen jossa kehotettiin käyttämään volframilankaa (samaa kamaa kuin hehkulampuissa). Kuulostaa tuo turvallisemmalta, mutta ei tälläkään mitään CE-merkintöjä keräillä. Osaako joku (oikea) sähköingengörmies tästä mtn sanoa?
Volframi on yksi kestävimmistä metalleista, mitä tulee lämmön kestoon. Ja kuulemma jotkin teolisuuskäyttöiset kuumalankaleikkurit käyttää volframia (tai ainakin volframi pitoista) leikkuu lankana.
Puhtaan volframin sähköjohtavuus on hyvä, eli ei siis ole itsenään mikään lämpövastus.
Totta on, jotta oikosuljettaessa piiri, alkaa piiri välittömästi lämmetä. Ja itsekin kakruna polttanut tällä tapaa rautaa poikki 9v paristolla, ihan vaan koska se oli "hauskaa".
Näissä patterileikeissä on vaan se vikana, jotta myös itse virtalähde lämpiää, ja joskus jopa räjähtää. Räjähdys, ei kovin kummoinen ole, mutta sirpaloitunut suojakuori voi tehdä ikävää jälkeä esim silmässä.
Kun oikosulkee esim pikakolvin, niin on laitteessa paljon tavaraa piilossa silmiltä, jotka kaikki lämpiävät enemmän kuin suunniteltu on. Halvoissa laitteissa ei ole edes ylilämpösuojia.
Todennäköisesti pahin, mitä aikaan saa, on kolvin sisäinen sulaminen ja ulkokuoren muodonmuutos, mutta ei ole niin sanottua, etteikö laitteen sisälle voisi jäädä runsas llämpö, joka sitten pöydälle huolimattomasti laitettuna riittäisi sytyttämään tavaraa palamaan (esim nenäliina tms), ja pääsemmekin juttelemaan palovakuutuksen riittävyydestä omaviritteisen sähkölaitteen suhteen.
Volframin turvallisuudesta en osaa sanoa, mutta suomen lain vastaista toki on. Sähkölaitteisiin ei saa tehdä omin päin mitään muutoksia, jos pyörimme muualla kuin 12v alueella. Sulakkeen vaihto on yksi niitä ainoita töitä, mitä tavallinen kansalainen saa tehdä, ja senkin vain perus seinävirta alueella. Vaihtaa saa vain niitä osia, jotka on CE hyväksytty kyseiseen tarkoitukseen.
Jos käytössäsi on kolvi tms, joka toimii maksimissaan 12v jännitteellä, niin sen kanssa on vapaampaa toimia miten haluaa, kun riski tappaa ketään on huomattavasti pienempi.