Sivu 1/1
Pari kysymystä orkeista
Lähetetty: Pe 05.11.2010 07:54
Kirjoittaja Khorne Marien
Pelasimme aatamin kanssa 40k:t, ja pari asiaa jäi auki. Eli:
-Miten ordinance aseen reikä toimii? Aatami sanoo, että sen kohdalla on AP1, itse olen kuullut että jos tankkeja ampuu, niin vain reiän kohdalla on oikea strenght, ja muualla se on puolet. Onko se siis jompikumpi vai ei kumpikaan? En löytänyt sääntiksestä, vaikka monta kertaa katsoin..
-Saavatko ork kommandot assaultoida ensimmäisellä vuorolla, kun tulevat peliin?
Re: Pari kysymystä orkeista
Lähetetty: Pe 05.11.2010 08:18
Kirjoittaja Squirreli
Khorne Marien kirjoitti:Pelasimme aatamin kanssa 40k:t, ja pari asiaa jäi auki. Eli:
-Miten ordinance aseen reikä toimii? Aatami sanoo, että sen kohdalla on AP1, itse olen kuullut että jos tankkeja ampuu, niin vain reiän kohdalla on oikea strenght, ja muualla se on puolet. Onko se siis jompikumpi vai ei kumpikaan? En löytänyt sääntiksestä, vaikka monta kertaa katsoin..
-Saavatko ork kommandot assaultoida ensimmäisellä vuorolla, kun tulevat peliin?
Ordnancen reikä antaa täyden strenghtin penetrateen, mitään AP1-sääntöä siihen liittyen ei ole. Ordnance kuitenkin heittää kahta noppaa penetrateen ja valitsee isoimman. Säännöt löytyvät sekä blast weaponien kohdasta ampumisesta, että ison kirjan sivulta 60 (Shooting at vehicles).
Örkkikommandot joko:
-deployataan normaalisti, jolloin ne ovat kuin mikä tahansa muukin yksikkö.
-infiltroidaan, jolloin ne noudattavat infiltraten sääntöjä ja aloittavat pelin kentällä niiden sääntöjen mukaan.
-jätetään reserviin, jolloin ne noudattavat reserviheittoja ja tulevat siten kentälle aikaisintaan vuorolla kaksi, omalta pöydänreunalta.
-outflankkaavat, jolloin ne noudattavat reserviheittoja ja tulevat siten kentälle aikaisintaan vuorolla kaksi, jommalta kummalta lyhyeltä pöydänreunalta (tai snikrot-spesial charrun kanssa muualtakin).
Ensimmäisessä kahdessa tapauksessa örkit ovat kentällä jo pelin alkaessa ja toimivat vuorollaan normaalisti. Jälkimmäisessä kahdessa tapauksessa örkit tulevat kentälle vuorolla 2 tai myöhemmin ja toimivat normaalisti. Eli saavat myös assaultoida.
Re: Pari kysymystä orkeista
Lähetetty: Pe 05.11.2010 09:49
Kirjoittaja aatami
Squirreli kirjoitti:Ordnancen reikä antaa täyden strenghtin penetrateen, mitään AP1-sääntöä siihen liittyen ei ole. Ordnance kuitenkin heittää kahta noppaa penetrateen ja valitsee isoimman. Säännöt löytyvät sekä blast weaponien kohdasta ampumisesta, että ison kirjan sivulta 60 (Shooting at vehicles).
Nö höh, minua ovat sitten aivan kaikki muut 40K vastustajat huijanneet aika pahanpäiväisesti...
Kysymys ei muuten ollut tuossa mistään tankkiin ampumisesta, Marien muisti väärin, vaan ihan yleisestä ampumisesta ordnancella (vaikka kerran myös tankkia ammuinkin).
Re: Pari kysymystä orkeista
Lähetetty: Pe 05.11.2010 10:26
Kirjoittaja santso
ei siinä silti mitään ap1 tule ellei aseen oma AP ole jo 1
Re: Pari kysymystä orkeista
Lähetetty: Pe 05.11.2010 15:38
Kirjoittaja Ishmael
Mainittakoon nyt vielä poikkeuks, eli Necron Monolithin ordnancetemplatessa reiän kohdalla on AP1 vaikka muualla ei.
Re: Pari kysymystä orkeista
Lähetetty: Pe 05.11.2010 16:16
Kirjoittaja Spetulhu
Ishmael kirjoitti:Mainittakoon nyt vielä poikkeuks, eli Necron Monolithin ordnancetemplatessa reiän kohdalla on AP1 vaikka muualla ei.
Juu, se on ainoa esimerkki minkä tiedän. Ei sillä että se olisi millään tavalla enää hyödyksi kun mahdollisen woundin voi kuitenkin työntää lasgun-Pertille siellä kaukana kukkulan takana.
Re: Pari kysymystä orkeista
Lähetetty: Pe 05.11.2010 16:46
Kirjoittaja aatami
No se on niin että minä pelaan juuri necroneilla, ja kyseisessä tapauksessa oli vain ja ainoastaan monoliitti ampumassa. Eli tämä on joku monoliitin oma juttu joka pätee vain monoliitille? (Hyvä aika opetella oman armeijan säännöt ulkoa...)
Re: Pari kysymystä orkeista
Lähetetty: La 06.11.2010 00:36
Kirjoittaja Myyra
On siitä monoliitin ap1:stä kuitenkin hyötyä tankkien poksautteluun.
Re: Pari kysymystä orkeista
Lähetetty: Ma 08.11.2010 08:34
Kirjoittaja Deetwo
aatami kirjoitti:No se on niin että minä pelaan juuri necroneilla, ja kyseisessä tapauksessa oli vain ja ainoastaan monoliitti ampumassa. Eli tämä on joku monoliitin oma juttu joka pätee vain monoliitille? (Hyvä aika opetella oman armeijan säännöt ulkoa...)
Tuo löytyy Particle Whipin säännöistä wargear osastolta aika selkeästi sanottuna, normaalisti ordnancessa tuollaista erikoissääntöä ei tosiaan ole.