Sivu 1/1
Örkkien oudot taidot.
Lähetetty: Pe 07.01.2011 02:02
Kirjoittaja Rasvakattila
Tere.
Oon seurannu palstojen keskusteluja mut jäi epäselväks et mitä toi örkkien Waaagh! ja Mod Rule tekee?
(Asun aika peräläs joten en oo voinut/kerinnyt hommata örkkien codexii tai sääntökirjaa)
+ viel tost oon kuullut et armeijan pistetykses on semmonen jännä systeemi et kun aseistaa hahmon niin codexist löytyy
kohta nimelt army list ja sielt hahmon nimen kohalt options ja characters sekä joidenkin alusten kohal on exampla.
jos joku voisi selventää niin olis hyvä. Kiitos
Re: Örkkien oudot taidot.
Lähetetty: Pe 07.01.2011 02:39
Kirjoittaja Kardinaali
Pääpiirteittäin Waaagh! on kerran pelin aikana huudettava sotahuuto jolloin örkit saavat bonuksia paremman liikkumisen muodossa. MoB rulen ansiosta örkit ovat rohkeampia kun heitä on määrällisesti runsaasti.
Miksi vastasin näin epämääräisesti? Koska sinun on syytä vain odottaa sitä omaa Codexia (ja mielellään myös sitä sääntökirjaa tai lainattava kaverilta). Täällä foorumilla ei ole lupaa kertoa sääntökirjan tai codexin sääntöjä suoraan kirjan sivuilta.
Tuo loppuosa viestistäsi oli vähän sekava, mutta kyllä, codexin takana on army list jonka avulla pystyt kokoamaan itsellesi armeijalistan örkkien eri yksiköistä ja asevaihtoehdoista pelaamista varten.
Lisätietoa antaa Ork Codex.
Re: Örkkien oudot taidot.
Lähetetty: Pe 07.01.2011 11:55
Kirjoittaja Natura
Ehkä tossa loppuosassa kaivattiin jotain selvennystä kun vaikka battlewagonin example. malliksi upattuja mahdollisuuksia ovat esim. se joku Gorbad's Gobsmasha (vai mikä lienee). Eli siis ne ovat vain esimerkkejä siitä miten konetta voit upata, niille on laitettu tietyt kamat ja kivat nimet, eivätkä ne vaikuta millään tavalla siihen miten itse uppaat tankkia (paitsi jos haluat juuri peluuttaa vaikka sitä Gorbad's Gobsmashaa) jolloin sille on laskettu uppausten pisteet siihen valmiiksi. Ehkä vähän sekava selitys sekavaan kysymykseen, joku saatto tajuta mitä hain.
Re: Örkkien oudot taidot.
Lähetetty: Pe 07.01.2011 12:05
Kirjoittaja Oberon
Army list alkaa sivulta 94, jossa selitetään kuinka sitä listaa luetaan, ja sivulta 96 alkaa isolla otsikolla HQ ne itse vaihtoehdot. Oot kuullu siis ihan oikein, juuri noita juttuja sieltä löytyy. Lueteltu örkkien eri yksiköt, niille mahdollisesti ostettavat lisäkamat, ja pistehinnat joiden avulla armeijalistansa voi jokainen laskea. Codex auttaa, kunhan sellaisen hommaat. :)
Re: Örkkien oudot taidot.
Lähetetty: Pe 07.01.2011 17:27
Kirjoittaja Half-breed
Rasvakattila kirjoitti:Tere.
Oon seurannu palstojen keskusteluja mut jäi epäselväks et mitä toi örkkien Waaagh! ja Mod Rule tekee?
(Asun aika peräläs joten en oo voinut/kerinnyt hommata örkkien codexii tai sääntökirjaa)
Jos sinulla ei ole codexia, niin et voi pelata, ja ethän sinun tällöin myöskään travitse tietää mitä nuo säännöt tekevät.
Kuitenkin kaikkiin näihin kysymyksiin saa helposti vastauksen codexista, joten kannattaa se hankkia jos jotain haluat tietää.
Re: Örkkien oudot taidot.
Lähetetty: Pe 07.01.2011 17:49
Kirjoittaja Juhaaha
Hyvin sä karkotat aloittelijat, pointsit siitä
Re: Örkkien oudot taidot.
Lähetetty: Pe 07.01.2011 18:03
Kirjoittaja Emp
Ihan oikeassa Halffis on. Jos ei ole codexia niin turha niitä sääntöjä on tulla utelemaan.
Mutta jos codexi on hankittuna mutta silti ei ymmärrä jotain sääntöä, kysymällä selviää.
Re: Örkkien oudot taidot.
Lähetetty: Pe 07.01.2011 18:13
Kirjoittaja Devastator
Juhaaha kirjoitti:Hyvin sä karkotat aloittelijat, pointsit siitä
trollollol?
Re: Örkkien oudot taidot.
Lähetetty: Pe 07.01.2011 18:25
Kirjoittaja Juhaaha
Devastator kirjoitti:Juhaaha kirjoitti:Hyvin sä karkotat aloittelijat, pointsit siitä
trollollol?
unsuccesfull troll is unsuccesfull :(
Re: Örkkien oudot taidot.
Lähetetty: Pe 14.01.2011 17:20
Kirjoittaja hoppa
1. waagh! toimii sillä tavalla että kun huudat sen niin sun örkit voivat rynnätä assaulttiin juoksemisen jälkeen.
2. mob rule-toimii sillä tavalla että jos sul on örkkejä porukassa 11(tai jotain tämmöstä) niin ne on pelottomia.
3. Codex:si on pakko-ostos!!!!!!!