Sivu 1/2

Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Su 27.03.2011 15:41
Kirjoittaja Marbo
Ajattelin pelata harmaaritareita niiden tarkoitetulla käyttötavalla.
Tavoitteena on siis eliitti rynnäkköarmeija.
Tähän mennessä olen saanut kasaan kaksi storm ravenia ja 20 hilppareilla aseistaunutta harmaaritaria.
Tarkoitus on saada stormravenista assaultoivat harmaaritarit kontaktiin vihollisen kanssa.

1500-2000 pisteen peleissä ei AV12 välttämättä kuitenkaan riitä vihollisen ilmatorjuntaa vastaan, joten tarviten jotain vetämään vastustajan tulen ja huomion yhden vuoron ajaksi pois storm raveneista.
Tähän ehdotan dreadknightia personal teleporterilla ja hammerilla (pääsee assaulttaamaan ekalla vuorolla ja korkkaa tankin kuin tankin).
Suunitelmissani on vielä aukko omaa objectivea puolustavan poppoon osalta, mutta pääpiirteissään idea olisi tässä.
Harhautus on hintava, mutta pakottaa ainakin suurimman osan vastustajan raskaista aseista vetämään huomionsa pois raveneista.

Onko idea toimiva vai löytyykö kellään enemmän uutta codeksia lukeneella jotain nerokkaampaa ehdotusta Dreadknightin tilalle?

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Su 27.03.2011 21:42
Kirjoittaja GobbladasSquig
Dreadknight on ainakin kokonsa ja munakkuutensa puolesta varmasti sopiva just tuohon tulimagneetin rooliin, varmaan ainoa parempi kuin dreadknight on kaksi dreadknightia. Ja teleportterit messiin toki niin saadaan vetelät housuun kokemattomille vastustajille. Eihän se ihan halpa paketti ole mutta varmasti se luotettavin ja pelottavin ykkösvuoron uhka vastustajan naamalle heitettäväksi.

Kotipesälle pari perusryhmää rhinoilla, ne pitäisi saada mahtumaan 300 pisteeseen. Tulitueksi ja vastustajan autoja availemaan tupla-AC dredejä. Onko siulla siis termareita vai perus power armour jannuja kasattuna stormraveneihin? Perusjannuja kannattaa pelata ehdottomasti purifiereina ja silloin grandmaster olisi ykkösmies HQ-valinnaksi niin saat iskuryhmät scooraamaan. Kranut matkaan niin ei mikään vastustajan vastapallo ala pottuilemaan. Termareita jos taas pelaat niin sit ehdottomasti librariani 'raveniin ja shroudingia heittämään niin saat 3+ coverit myrskykorpeille.

Ite varmaan pelaisin jotain tällaista

Libra w/ shrouding, warp rift, might
Twin-linked AC venerable dreadnought w/ psybolts
2x 5 termaria w/ psycannon, hammer, 3 halberds
2x 5 strike squad w/ psycannon, rhino
2x dreadknight w/ teleporter
Twin-linked AC dreadnought w/ psybolts
2x stormraven

Tuo varmaan tulee jonnekin 2000 pisteen kieppeille. 1500 pisteeseen sitten yks dreadknight pois, venerable perus-dreadiksi ja yks kotipesän strike squad pois. Jotakuinkin samoihin pisteisiin päässee vaihtamalla termarit 7-8 purifieriin vehkeillä ja libran grandmasteriin.

'Squiggedit: Tai varmaan kuitenkin halvat razorbackit strike squadeille. Heavy boltterit psy-ammolla vaiks.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ma 28.03.2011 19:41
Kirjoittaja Marbo
Taitaa silti Grandmaster olla paras lisäys noille Dreadknighteille.
Scout-sääntö vie lentävän hirmun huonoimmassakin tapauksessa juuri sopivasti 18 tuumanpäähän vihulaisesta.
Jos puottaa lantikan tai sitoo jonkin tärkeän yksikön closikseen ekalla vuorolla, on vastustajan pasmat sekaisin.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 29.03.2011 15:51
Kirjoittaja Natura
Jos kirjastosedän diippaisi termostaatilla tai korpilla ja sitten summoisi warp stabilisatorilla (5p) varustettuja koneita toisen selkään?
Taktiikka saattaisi vain hiukkasen epäonnistua jos kriittisessä spotissa vastustaja pistää wardingin / psych hoodin.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: To 31.03.2011 17:05
Kirjoittaja Marbo
Natura kirjoitti:Jos kirjastosedän diippaisi termostaatilla tai korpilla ja sitten summoisi warp stabilisatorilla (5p) varustettuja koneita toisen selkään?
Taktiikka saattaisi vain hiukkasen epäonnistua jos kriittisessä spotissa vastustaja pistää wardingin / psych hoodin.
Tuossa on ihan ideaa. Itseäni idea ei juuri lämmitä johtuen figujen pistehinnoista.
Tähänkinastiseen asetelmaan kuluu jo melkein 1500 pts.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ke 06.04.2011 14:23
Kirjoittaja Zimu
Kannatan täysin tuota 2x korppia ja kaikki naamalle ekalla vuorolla! Itse tuumailin samanlaista touhua, ehkäpä jopa paladineilla. Paladinit kun eivät paljoa dakasta piittaa, niin vastustaja joutuisi jakamaan high str tykkinsä ei vain stormravenien ja dreadknightien kanssa, mutta myös stormravenin sisällön kanssa. Tosin paladinien kanssa pelit saa olla 2000+. Vielä kun riittäisi pisteet raahaamaan pari töpöä noiden korppien persuksissa niin johan siitä saisi juhlat aikaseksi!

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 00:29
Kirjoittaja Jabbdo
Pakko nyt rehellisesti sanoa et jos eliitti rynnäkköarmeijaa haluat pelaa BA:n tuplalantikkaa. Se sentään toimii. Tosiasia on et GK:t ei nyt vaan ole assault armeija, eikä niistä saa väännettyäkään semmosta (tai ainakaan hirveän toimivaa).

Ongelma on et GK:lt ei nyt löydy mitään mikä osais hakkaa muit deathstareja. GK:t on ampuva armeija jolla on vahva CC kyky jota voi käyttää tarvittaessa.

Tosin armeijoihin saa pistettyä pieniä CC yksiköitä joiden työ on rynniä, esim pieniä Paladin ryhmiä voi pelata jos haluaa, mutta jos koko armeijan idea on että tuhoat vihun CC:ssä luultavasti armeija ei hirveän hyvin pärjää (tai joitain vastaan pärjää hyvin, mut floppaa täysin muita vastaan).

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 00:43
Kirjoittaja HerraMauno
Krael kirjoitti: Ongelma on et GK:lt ei nyt löydy mitään mikä osais hakkaa muit deathstareja.
DCA? varsinki jos on inkvi mukana jolla on radit ja psyko granut. Mutta joo GK ei ole assault armeija. Krael selittikin jo syyn sille.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 00:48
Kirjoittaja Jabbdo
DCA lyö kovaa mut ei kestä paljon (jos rhino jos ne on sisäl räjähtää niistä kuolee siihen jo lähes puolet :P, tarkalleen 44,444% kuolee), ja jos ne haluu saada perille asti ne pitää pistää Lantsariin (kun mikä vaan muu menee paskaks ja sit assassiinit kuolee bolttereihin.)

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 00:50
Kirjoittaja HerraMauno
Mut et voi tosissaan väittää etteikö redeemeristä assaultoiva DCA paskois mitävaan.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 00:56
Kirjoittaja Jabbdo
Kylhän se paskoo ihan mitä vaan siihen tielle sattuu Rad granujen ja parin hammerhandin avulla. Lyö ihan saakuli lujaa pisteisiin verrattuna.

Ongelma on vaan et kun nykyään ei hirveesti pelata mitään jättimäisiä deathstareja jotka paskomalla autovoittaa toisen armeijan, ja vaikka vihollinen pelaisikin, järkevä pelaaja saa yleensä bubblewrapattua tarkeät unitit jollain turhilla 5 man marineryhmillä, jotka kuolee DCA:n chargeen jotta muu armeija voi sitten ampua ne helvettiin. Granujen puute on myös iso ongelma, jos et chargee lantikasta ulos Plaguiksetkin pääsee tökkäsee sua ennen kuin pystyt tekee mitään, puhumattakaan jostain TWC ryhmäst tai Stealeri/Örkkihordest (jotka paskoo DCA:t ennen kuin ne edes pääsee lyömään).

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 01:03
Kirjoittaja HerraMauno
Sen takii ne chargeekin lantikasta ulos. Ja jos haluis kestävän DCA yksikön, niin ottaa crusadereja mukaan. Jos vastustajalla on deathstar, niin sä oot vaan onnellinen, jos ne ei koskaan tuu DCA:n chargettavaks, eipähän tee mitään. Vai aattelitko bubble wrappaa DCA:n ulos pelistä sillon ku oot ite multi chargannu 3 tankkii ja ryhmän mariineita? DCA on counter attack yksikkö.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 01:10
Kirjoittaja Jabbdo
Fair enough. Toisaalt DCA tarttee Hammerhandiä pärjätäkseen (lets face it, rad granujen avulla str4 PW:t ei oo niin kovia) jolloin Psy defense voi muodostua onglemaksi, vaikka edelleen IMO DCA:n paska kestävyys on niiden isoin probleema (voit pistää Crusadereit, mut vähennät iskutehoa, ja ei ne 3+ Guardsmanit mitään maailman kestävimpii ole). Ja DCA:t lantikas on aika kallis counter attack yksikkö.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 10:33
Kirjoittaja HerraMauno
Niin ei se DCA mikään hyvä yksikkö ole, mutta kyllä se paskoo deathstareja closiksessa. Eli kyllä GK periaatteessa voi paskoa deathstareja closiksessa.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 12:29
Kirjoittaja Kylis
HerraMauno kirjoitti:Niin ei se DCA mikään hyvä yksikkö ole, mutta kyllä se paskoo deathstareja closiksessa. Eli kyllä GK periaatteessa voi paskoa deathstareja closiksessa.
Mikä yksikkö tää DCA on?

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 14:15
Kirjoittaja Captain-Jake
Kylis kirjoitti:
HerraMauno kirjoitti:Niin ei se DCA mikään hyvä yksikkö ole, mutta kyllä se paskoo deathstareja closiksessa. Eli kyllä GK periaatteessa voi paskoa deathstareja closiksessa.
Mikä yksikkö tää DCA on?
Death Cult Assassin?

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ti 12.07.2011 23:38
Kirjoittaja Kylis
Captain-Jake kirjoitti:
Kylis kirjoitti:
HerraMauno kirjoitti:Niin ei se DCA mikään hyvä yksikkö ole, mutta kyllä se paskoo deathstareja closiksessa. Eli kyllä GK periaatteessa voi paskoa deathstareja closiksessa.
Mikä yksikkö tää DCA on?
Death Cult Assassin?
Niinpä niin, pitänee lukasta tarkemmin aiemmat postaukset läpi.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ke 10.08.2011 11:32
Kirjoittaja jamovoima
Eiks ne psychotroke kranut oo kuitenkin vielä rad kranuja ja hammerhandia kovempi juttu?

Jos armeijan joka ukolla on vakiona power weapon, niin ei kai armeija lähtökohtaisesti kovin huono oo closiksessa? Se ettei netissä ole tuhatmäärin jotain 'GKassault' arkkityyppiarmeijoita, ei tarkoittane etteikö semmoisella voisi pelata ja jopa löytää kokoonpanoa jolla pärjääkin. Tuo Gobblan laittama lista esim. vaikuttaisi varsin hupaisalta. Librarian auttaa varmasti noiden storm ravenien kanssa, kun shroudingilla saa 3+ coverin turbobuustista. Sinne storm raveniin voi sit vaikka istuttaa niiden grey knightien kera lentelemään techmarinen noilla psychotrope ja rad kranuilla. Noi kranut tekee perus strike squadistakin aika hurjan chargessa. Purifiereistä puhumattakaan. Deathcult assassineja voin suositella kanssa, hinta on aika naurettavan halpa. Mukaan voi heittää muutaman acolyten tai crusaderin ottamaan osumaa jos se rhino leviää matkalle. Ensiksi mainituille saa pari special asettakin mukaan, jolloin ryhmälle syntyy muutakin käyttöä.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ke 17.08.2011 10:23
Kirjoittaja Jabbdo
Mut mitä tapahtuu kun vastaan tulee jotain mikä osaa paskoa sun Deathstarin? Ja onglema muodostuu kun tajuat että noilla GK termareille ei oo kun 5++ (tai 4++) invu. Mistä lähtien Tactical termarit ovat olleet hullu CC yksikkö?

GK:lla on IMO järkevintä pelaa ampuvaa mech listaa, joka tulee siihen 24" päähän tykittelee sua Psycannoneilla, ja jos on tarvis menee chargee ne squadien jämät jotka jäi sun ampumisesta henkiin paskaks. Ja ei vihuakaan hirveästi houkuta tulla sinne ~30 PW mariinin keskelle assaulttaa millään paitsi jollain Deathstarilla, koska vaikka ne tappaisikin yhden yksikön GK:ta, sieltä tulee hullu countercharge joka paskoo ne.

IMO GK:n tehokkain lista on MSU mech jossa maksimoidaan Psycannonien ja PA mariinien määrän. Se on ampuva armeija joka omaa myös tarvittaessa yllättävän kovan CC kyvyn, mutta lähtökohtaisesti haluaa ampua vihollisen paskaksi.

Re: Hyökkäävät harmaaritarit.

Lähetetty: Ke 17.08.2011 12:37
Kirjoittaja jamovoima
Krael kirjoitti:Mut mitä tapahtuu kun vastaan tulee jotain mikä osaa paskoa sun Deathstarin? Ja onglema muodostuu kun tajuat että noilla GK termareille ei oo kun 5++ (tai 4++) invu. Mistä lähtien Tactical termarit ovat olleet hullu CC yksikkö?

GK:lla on IMO järkevintä pelaa ampuvaa mech listaa, joka tulee siihen 24" päähän tykittelee sua Psycannoneilla, ja jos on tarvis menee chargee ne squadien jämät jotka jäi sun ampumisesta henkiin paskaks. Ja ei vihuakaan hirveästi houkuta tulla sinne ~30 PW mariinin keskelle assaulttaa millään paitsi jollain Deathstarilla, koska vaikka ne tappaisikin yhden yksikön GK:ta, sieltä tulee hullu countercharge joka paskoo ne.

IMO GK:n tehokkain lista on MSU mech jossa maksimoidaan Psycannonien ja PA mariinien määrän. Se on ampuva armeija joka omaa myös tarvittaessa yllättävän kovan CC kyvyn, mutta lähtökohtaisesti haluaa ampua vihollisen paskaksi.

Mutta jos topicin aloittaja haluaa nimenomaan pelata lähitaisteluun tähtäävillä grey knighteilla niin silloin sen ajatuksen tiimoilta tapahtuva funtsiminen lienee oleellisempaa kuin se, että mikä grey knight codexista saatava turnaus "optimikokoonpano" on. Se nyt lienee selvää parin viimeisimmän isomman turnauksen jäljiltä, että tommonen ampuva tankkiporukka toimii. Vähän liiankin hyvin. Jotenkin näistä grey knighteista on nousemassa semmonen sama fiilis kuin faba demoneista seiskaedikassa...

Itse varmaan lähtisin hyökkäävää gk armeijaa rakentamaan myöskin vähän tommosella 'multiple small units' teemalla. Techmarine, inkvisiittorit, librarian ja grand master antavat hyviä lisäoptioita tehden muuten ehkä vähän meh yksiköistä yhtäkkiä paljon varteenotettavampia. Ja toi kovaa ampuminen ja semi hyvä lähiksessä toimii myös toisinpäin. Vaikka panostaisi enemmän lähitaisteluun, saa sinne armeijaan niitä psycannoneita sen verran paljon, että se ampuukin ihan mukavasti. Ainakin riittävästi rikkomaan vastustajan transportit.