Sivu 1/1

IG alkajan fiilistelija lista .PS ä ei toimi

Lähetetty: Ma 02.05.2011 21:41
Kirjoittaja Captain
Command squad 50


Platoon 1

Command squad 30

2 infranty squaddii heavy bolttereilla 120

1 heavy weapons squad ei viella aseita 60


Platoon 2

Command squad 30

2 infranty squaddii heavy bolttereilla 120

= 470 points ei Kai ollu sekava haluan muodostaa armeijan joka on tulivoimainen piste raja on 1500

Re: IG alkajan fiilistelija lista .PS ä ei toimi

Lähetetty: Ma 02.05.2011 22:19
Kirjoittaja Waltio
Jos pleikasta puhut niin, PSN tulee tällä viikolla, kun lukee PSä ei toimi

Re: IG alkajan fiilistelija lista .PS ä ei toimi

Lähetetty: Ma 02.05.2011 23:37
Kirjoittaja Squirreli
Kaarti on armeija, joka ensisijaisesti toimii heavy support-tankkien ja toissijaisesti chimeroiden varassa. Nyt olet hahmotellut listaasi pakollisia choiseja varustamattomina, mistä seuraa lähinnä se, että saat ihan kunnolla turpiin lähes skenussa kuin skenussa. Kaartin lasgunit ovat supertehottomia. Jos ammut BS3 lasguneilla marineita, osut 1/2, woundaat 1/3 ja marineiden panssarista menee läpi 1/3. Keskimäärin siis yksi kahdeksastatoista lasgun-laukauksesta tiputtaa marinen.

Seuraavassa lyhyesti joitakin vinkkejä:
-Käyttökelpoisin kaartin heavy weapon on autocannon. Pitkä kantama ja kivasti kurmottaa kevyitä vehiclejä, monstereita ja oikeastaan mitä vaan muutakin. Ampuu pidemmälle kuin heavy bolter ja on monikäyttöisempi.
-Infantry squadeista saa kovia yhdistämällä niitä kaksi ja laittamalla mukaan commissarin. Tällöin niillä on stubborn, ld9 ja Ld-rerolli. Pysyvät hyvin objektiiveilla ja kestävät vuorotolkulla combattia hidastaen vastustajan joukkoja. Ovat kyllä edelleen ensisijaisesti kotipään objektiivin pitäjiä.
-Vehicletön kaarti on vaikea pelata. Suosittelen lämpimästi vaikkapa kolmen heavy tankin ja kolmen chimeran hankkimista. Heavytankeista ainakin perus-leman russ hull lascannonilla ja manticore ovat jokseenkin budjettiystävällisiä ja käyttökelpoisia. Itse pelaan kahta manticorea ja kahden hydran squadronia heavyssani. Homman nimi on siis se, että heavytankit ovat kovia ampumaan ja chimeroilla päästään objektiiveja hakemaan sen jälkeen, kun on pari vuoroa ammuttu vastustajaa rikki.

Re: IG alkajan fiilistelija lista .PS ä ei toimi

Lähetetty: Ke 11.05.2011 23:10
Kirjoittaja Dethroll
Haluatko voittaa tällä listalla vai pelata fiilistely pelejä?sillä jos haluat voittaa oravan lista on hyvä pohja(käytän samaa listaa kiitos siitä<3)sillä kaarti tarvitsee pansaria ja autocannoneita kaksi asiaa joita ilman kaarti ei selviäesim ota tuosta valojan listasta pois 2 vendettaa jos ei 65euron maksaminen(per1)kiinosta siinä lähtee sopivasti pisteitä ja saat 30 pisteellä vielä jotain kivaa.Mutta pansaria ja autocannonia.

Re: IG alkajan fiilistelija lista .PS ä ei toimi

Lähetetty: Ke 11.05.2011 23:13
Kirjoittaja Dethroll
tuossa linkki tuoho mainitsemaani Squirrelin listaan http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... =7&t=95235