Sivu 1/3
Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Su 10.07.2011 16:28
Kirjoittaja Koo-Hoo
Blood Bowlin yhdeksäs kausi olisi tarjolla. Samat säännöt kuin ennenkin, kannattaa katsoa "BB-liigan säännöt" -viestiketjua, jos ei ole ennen ollut mukana. Liigaan saa osallistua joko uudella joukkueella, tai sitten aiemmin Ordon liigassa (eikä muita matseja) pelanneella joukkueella. Joukkueet voi koota mistä tahansa miniatyyreistä tai nappuloista, kunhan pelaajat pystyy erottaaan toisistaan. Lisäksi saadut kyvyt olisi hyvä merkitä miniatyyriin jotenkin, jotta pelikaveri näkisi, mitä kullakin on. Joukkueiden ei tarvitse olla maalattuja, mutta näyttäähän se paremmalta kun on väriä kentällä.
Ilmoittautumiset tähän ketjuun tai yksityisviestinä minulle. Kausi alkaa, kunhan saadaan riittävästi pelaajia listalle. Jos joku haluaa uutena kokeilla Blood Bowlia, niin varmasti järjestyy koepeli. Viestiä vaan tänne tai minulle.
Pelaaminen maksaa 2,50e per peli, ja koko homma maksetaan kauden alussa könttämaksuna, kun tiedetään osallistujien määrä. Maksut toimitetaan mieluusti Ordon tilille 430922-2138016 (viestiksi oma nimi ja BB-liiga). Pudotuspelit saa pelata ilmaiseksi.
Ilmoittautuneet:
(Pelaaja - joukkue - joukkueen nimi)
Koodi: Valitse kaikki
1. Kristo - Amazon - Ketokakkarat
2. Henry - Human - Rowdy Reds
3. Tuomas - Orc - Da Blitzwaaagh
4. Aaro - Dark Elf - Haittavaikutus
5. Tomi - Undrworld - Alamaailman Nilkit
6. Jonne - Lizardmen - Little snitch´s
7. Perttu - Orc - Bishops Cross Grinders (BCG)
Pelit:
Koodi: Valitse kaikki
I Kierros:
Henry - Kristo 1-0
Tomi - Tuomas 3-0
Aaro - Jonne 3-1
Perttu - Tuomas 0-1
II Kierros:
Tuomas - Henry 0-2
Tomi - Aaro 1-0
Jonne - Kristo 1-3
Perttu - Aaro 0-1
III Kierros:
Henry - Tomi 2-1
Aaro - Kristo 2-2
Jonne - Tuomas 0-1
Perttu - Henry 1-0
IV Kierros:
Tomi - Kristo 1-2
Aaro - Tuomas 0-1
Jonne - Henry 1-3
Perttu - Kristo 0-2
V Kierros:
Henry - Aaro 2-0
Kristo - Tuomas 3-0
Jonne - Tomi 0-3
Perttu - Tomi 2-0
VI Kierros:
Perttu - Jonne 2-1
Tulokset:
(Tilastot järjestyksessä: Pelaaja, ottelut, voitot, tasapelit, häviöt, tehdyt maalit ja päästetyt maalit)
Koodi: Valitse kaikki
Henry 6 5 0 1 10 3
Kristo 6 4 1 1 12 5
Tomi 6 3 0 3 9 6
Perttu 6 3 0 3 5 5
Tuomas 6 3 0 3 3 8
Aaro 6 2 1 3 6 7
Jonne 6 0 0 6 4 15
Koodi: Valitse kaikki
Pudotuspelit:
Henry - Perttu 3-2
Kristo - Tomi 2-1
Loppuottelut:
Kulta: Kristo - Henry 2-1
Pronssi: Tomi - Perttu 1-2
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Su 10.07.2011 23:17
Kirjoittaja Henne
Tulossa oltaisiin taas ihmis teamillä Nimeksi voi pistää Rowdy Reds
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Pe 15.07.2011 01:06
Kirjoittaja VeZuri
Voisin näin nyyppänä loikkia mukaan kunhan joku tarjoo exhibition/tutoriaalimatsin ennen ku tosi vääntäminen alkaa. Olisin siis tulossa Örkkijengillä ja nimenä vaikka... "Da Blitzwaaagh!"
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: La 16.07.2011 22:55
Kirjoittaja Henne
Juu mulle ainaki sopii vallanmainiosti kunhan sulta löytyis lauta ja nopat ku itelltä viellä puuttuu mutta ovat jo tilauksessa. voin vaikka otaa rookie humanit harjotus matsiin
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Su 17.07.2011 03:33
Kirjoittaja VeZuri
Koo-Hoo jo lupautu mulle tutoriaalin järkkäämään, mut kiitos tarjouksesta Henne! Sitäpaitti, oon ite niin uus et mul ei viel oo lautaa yms. joskin aion mokomat hankkia tässä jossain sopivassa kohtaa.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: To 21.07.2011 12:58
Kirjoittaja Tuisko
No niin, nyt olen taas kaupungissa, minulta tulee se vanha alamaailman tiimi. Hauskaa saada taas uutta verta kentälle. Ja tosiaan niitä exibitiomatsejahan voi pelailla sitten pitkin kauttakin, jos haluaa lisää treenausta.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: To 21.07.2011 20:20
Kirjoittaja Koo-Hoo
Voitaisiin sitten aloittaa liiga. Vielä ehtii mukaan, jos on nopea. Eli 5 pelaajaa, niin hinnaksi tulee 10 €. Maksu tuonne Ordon tilille, kuten aloitusviestissä on ohjeistettu.
Edit: Kuudes pelaaja ilmoittautui, joten liigamaksu pomppasi 2,5 €, eli on 12,5 €. Lisään taulukoihin pelejä.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Ke 27.07.2011 22:05
Kirjoittaja Koo-Hoo
Ihmiset toikkaroivat itsensä 1-0 voittoon tunaroivista amatsonityttösistä. Samalla tuli kahdelle tytölle pipi ja kumpikin on toipumassa seuraavan pelin ajan. Toinen tapaturma tuli dodgettamisesta, ja toinen ihan rehellisestä tyrmäämisestä. ihmisten kassuvoitto siis 1-0.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Ke 27.07.2011 23:53
Kirjoittaja VeZuri
Niinpä niin... Alamaailman veteraanit pyöritti Örkkinyyppiä oikein kunnolla ja Alamaailman vipeltäjät voittivatkin pelin 3-0. Cassut meni tasan 2-2; yksi rotta taisi joutua vuodelepoon seuraavan matsin ajaksi ja yheltä Black Orcilta tipahti AG pisteellä, muttei mitään sen vakavampaa sattunut.
Blood Bowl on ihan mahtava peli!
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Ti 02.08.2011 20:01
Kirjoittaja Tuisko
Alamaailman nilkit voittivat Haittavaikutuksen pimentohaltiat vääryydellä ja epäreilulla noppatuurilla 1-0. Väkivaltapelikin oli pehmeää tassuttelua, cassut haltioille 1-0.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: La 06.08.2011 21:07
Kirjoittaja Koo-Hoo
Viime hetkellä tuli vielä yksi pelaaja liigaan. Laitoin joka pelikierrokseen Pertulle pelin, koska en halunnut koko järjestystä arpoa uudelleen. Jollakin pelaajalla on kierroksessa aina kaksi peliä. Nuo pelijärjestykset ovat kuitenkin viitteellisiä, ja on tehty helpottamaan liigan etenemistä. Niitä ei tarvitse ihan orjallisesti noudattaa. Hintaan tulee sitten vielä 2,5 €, eli yhteensä 15 €. Liigan pelaajien kesken arvotaan 15 € lahjakortti Fantsuun.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Ke 10.08.2011 21:45
Kirjoittaja Koo-Hoo
Amazonit juoksi Liskoista 3-1 voittoon. Kassut taisivat mennä 2-1. Toisella puoliajalla nähtiin kunnon Blood Bowl -mellakka. Amatsooneilla oli faneja sen verran enemmän, että liskoja oli maassa paaaaljon. Siihen ainakin ratkesi yksi maali.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Pe 12.08.2011 10:43
Kirjoittaja Koo-Hoo
Miten se Tuomaksen ja Henryn ottelu päättyi? Pistäkäähän tietoa tänne, kun en millään muista.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Pe 12.08.2011 16:26
Kirjoittaja VeZuri
2-0 ihmisten voitto. Kassut meni 2-1 örkkien eduksi.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Pe 12.08.2011 21:35
Kirjoittaja Koo-Hoo
Aaron dark elfit pisti amatsonitiimiä lyttyyn 0-3 kassuilla. Peli kuitenkin päättyi 2-2-tasapeliin.
Tsekatkaa vaikka omia pisteitä tuolta taulukosta, että oon oikein ne laskenut.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Su 14.08.2011 00:05
Kirjoittaja naulapää
Terve
Pelasin Koo-Hoo:ta vastaan näytösottelun tuossa männä viikolla ja oli sen verran hauskaa, että jatkoa pitää saada.
Nyt sain aikaiseksi rekisteröityä tänne ja maksoin Ordon tilille 15 euroa, piti tehdä jo aiemmin mutta ollut vähän kiireitä.
Siitä on pari vuotta aikaa kun olen viimeksi pelannut, joten "taidot" ovat vielä hivenen ruosteessa. Lauta, nopat yms. löytyy omasta takaa.
Kuten KH jo mainitsi, örkkijoukkueella tullaan. Nimenä olkoon Bishops Cross Grinders, tuttavallisemmin BCG.
Kuka ja minä päivänä olisi ensimmäisenä halukas kohtaamaan tämän neitseellisen joukkueen?
T:Perttu
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Ma 15.08.2011 21:17
Kirjoittaja Henne
Ihmiset porskuttelivat viimisen vuoron heittopelin ansiosta 2-1 voittoon ja jättivät alamailman lurkit pisteittä. Verta kentällä ei vuodatettu lainkaan.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: Ti 16.08.2011 20:23
Kirjoittaja naulapää
Huomenna keskiviikkona olisi sitten BCG:n örkkien ensimmäinen ottelu. Vastustajana Henkan Rowdy Reds. Saas nähdä miten sitä pystyy pistämään kampoihin tähän asti voittamattomana pelanneelle ihmislaumalle.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: To 18.08.2011 10:14
Kirjoittaja naulapää
Eilinen ottelu päättyi sitten örkkien juhlaan.
BCG voitti aloituksen ja lähti tasaisen hitaasti hyökkäämään, paino sanalla hitaasti.
Ensimmäinen puoliaika kerkesi loppumaan ennen maaliin pääsyä, joten tilanne 0-0.
Toisen puolen alun ihmisten kova, ehkä jopa liiankin, panostus etenemiseen kostautuu. Heittäjä kämmää pallon noston ja yhdellä blitzillä aukeaa örkkien tie pelivälineen luokse. Seurauksena nopeahko maali. Rowdy Redsin takaa-ajo on kovaa, he saavat miehen maaliviivan paremmalle puolelle, mutta heitto epäonnistuu ja peli päättyy örksterien 1 - 0 voittoon.
Ottelun tiimellyksessä nähtiin myös muutama onnistunut taklaus, tällä osastolla tuli örkeille 2 - 0 voitto. Vierailevana tähtenä mukana oli moottorisahaa heiluttava Ugroth Bolgrot, jonka ainoaksi tehtäväksi valmentaja DaPinhead oli antanut "Sahaa se ogre kahtia". Ihmiset kuitenkin suojelivat heikompaansa ja mukiloivat joukolla sahan heiluttajan tajuttomaksi.
Re: Blood Bowl -liigan 9. kausi
Lähetetty: To 18.08.2011 22:35
Kirjoittaja naulapää
Kenellä olisi maanantaina peliaikaa?
Mites Tuomas, örkit vastaan örkit?