"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Tau huhuja (ja squat huhu)

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
'Neljäviitonen
Viestit: 1010
Liittynyt: Ke 04.07.2007 15:23
Paikkakunta: Lappeenranta

Tau huhuja (ja squat huhu)

Viesti Kirjoittaja 'Neljäviitonen »

Warseeissa oli tällaista:
There are signs that the Tau are being worked on, though it's not likely we will see them re-done for another year or two. These rumors are the ones i am hearing from my local battle bunker (chicago)

A special issue power weapon, with the standard restrictions of special issue weapons (only one, on a shas'vre or better)

Some (if not all) special issue weapons and equipment becoming standard equipment

Cyclic Ion Blaster will count as rending, not ap1 on a six.

Ethereal will be less useless

Forgeworld command suits will be available in some way (special character or not)

Large numbers of special characters to follow theme with the recent codexes (a high chance of seeing Angkor Prok and Shas'O R'myr)

Shadowsun will either not be in the new codex, or will have a new mini and new rules. (This is the strongest rumor, because the model is no longer sold on shelves, and every manager and redshirt i have met says she was supposed to be a special release for Cities of Death.)

New XV series suits

Gue'Vesa a troops choice

(Take this one with a huge grain of salt) Tallarian dog soldiers as elites.
Edit. Ja muistakaa sitten suhtautua skeptisesti.
Viimeksi muokannut 'Neljäviitonen, Ma 14.03.2011 20:09. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
After Aeons of slumber my necrons have awoken to harvest the galaxy anew... but realizing they will never be Ultramarines, my necrons will descend into stasis once more
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Mutta on vielä pari vuotta aikaa ettei kannata liikaa hötkyillä...
Avatar
Drakojan
Viestit: 1153
Liittynyt: Ti 30.05.2006 07:59
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Drakojan »

Uuu, Gue'Vesat olisivat oikeasti kivoja. Samoin uusi Suitti-tyyppi. Näitä Auxilelaryjeaja (en osaa kirjoittaa tuota) tarvitaan lisää, Tau imperiumin kuitenkin kuuluu monta muutakin lajia kuin T'aut, Krootit ja Vespidit.
Avatar
Seraphi
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1102
Liittynyt: La 12.08.2006 01:56
Paikkakunta: Oulu/Seinäjoki

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Seraphi »

Vespidejä voisi halventaa tai laittaa 4+ armori tai jotenki muuten parantaa. Uudet battlesuitit ovat aina teretulemasta. Uudet charrutkin herättää aina mielenkiintoa. Olisi iha hauskaa jos tulisi uusi liittolaisrotukin :)

mutta tosiaan ei kannata hosua kun tuohon voi mennä kauan.
yritin kirjoittaa jotain fiksua...mutta se ylitti 200 merkin rajan... enkä keksinyt muuta.

https://www.facebook.com/sheriffanvil
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Miksi huhu ketjuista tulee aina kommentti tai mielipideketjuja? Minua ei rehellisesti tippaakaan kiinnosta mitä mieltä joku on jostain mahdollisesta parannuksesta tai mitä ylä-hikiäläinen yksinäinen Tau pelaaja haluaa uuteen codexiin (ei loukkauksena ketään kohtaan), mutta sen sijaan huhut kiinnostavat aina. Voisi olla erikseen ketjut "tau-huhut" ja "Tau uusi codex toivelista/mielipiteet". Näin ei tarvitse 30 sivusesta ketjusta kaivaa mitään haluamiaan tietoja.
Avatar
Vesihiisi
Viestit: 1292
Liittynyt: Ma 06.03.2006 23:48
Paikkakunta: Espoo

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Vesihiisi »

Miksi huhu ketjuista tulee aina kommentti tai mielipideketjuja?
Taitaisivat huhuketjut tuolla menolla olla aika tyhjillään. Ei tuota aloitusviestin lainaustakaan paljoa voi toivelistaa suuremmaksi vielä tässä vaiheessa sanoa, kun ei tuota Tau kirjan tekoa varmaan olla vielä aloitettu. Olisihan se vähän köyhää, jos huhuketjut ilmestyisivät kuukautta ennen uuden kirjan tuloa, eikä niissä keskusteltaisi asiasta laisinkaan. Sellainen voisi kyllä olla kaikkien mielenrauhan kannalta toimiva ratkaisu, että ketjun aloittaja pyrkisi parhaansa mukaan muokkaamaan aloitusviestiin uusimmat huhut.
Miau.
No miee
Viestit: 22
Liittynyt: Ti 14.10.2008 15:38

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja No miee »

Drakojan kirjoitti:Uuu, Gue'Vesat olisivat oikeasti kivoja.
Voisiko joku selventää että mitä nuo Gue'Vesat ovat:D
Avatar
Da Big Boss
Viestit: 2173
Liittynyt: Pe 16.05.2008 14:38
Paikkakunta: Espoo

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Da Big Boss »

Taun puolelle hypänneitä ihmisiä. Pääasiassa kaartia.
The voice actor of Gordon Freeman sadly passed away during the games development.
Wow I can't believe I actually went to wikipedia to look up gordon freeman's voice actor...
<Randomi>
Viestit: 478
Liittynyt: To 09.10.2008 16:10

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja <Randomi> »

No miee kirjoitti:
Drakojan kirjoitti:Uuu, Gue'Vesat olisivat oikeasti kivoja.
Voisiko joku selventää että mitä nuo Gue'Vesat ovat:D
http://wh40k.lexicanum.com/wiki/Gue'vesa_Auxiliaries
eli siis ihmisliittolaisia.

<Edit>: big boss ehti ensin =(
Flogger
Viestit: 1123
Liittynyt: To 12.02.2009 23:47

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Flogger »

Jotenkin vaikea kuvitella että jotkut taskulamppumiehet olisivat mikään tehokas lisä Taun armeijalistaan. Taulla on jo halpa (ja mielestäni selkeästi käyttökelpoisempi) tykinruok...scoretusjalkaväki, eli Krootit. Olisi niillä tietysti hauska ärsyttää Imperiumin pelaajia jotka epäilemättä pyrkisivät eliminoimaan mokomat petturit...

Muuten tuo kuulostaa kyllä lähinnä toivelistalta tai joukolta "valistuneita arvauksia". Special issuet tavallisiksi - olisihan se hupaisaa jos Airburstia saisi kriisipuvuille standardiaseeksi, mutta horde-armeijoilta voisi itku päästä. Mitään Power weaponeita ei kyllä tule, tuskin edes special issuena, varsinkin siksi että silloin menisi se viimeinenkin pointti pelata Farsightia. Kas kun ei ehdotettu Rail Pistoolilla ja close combat aseilla varustettuja Assault Fire Warrioreita :)
Avatar
Ernuuu
Viestit: 289
Liittynyt: Ma 10.11.2008 15:53

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Ernuuu »

...jotka keskivertomarsu sneppaa tiehensä.
Coveri on kaveri ja kaveri on coveri.
Avatar
Alacryst
Viestit: 122
Liittynyt: Ti 19.08.2008 23:23
Paikkakunta: Turku

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Alacryst »

Kuvia tulevasta:

Muovinen pathfinder Shas´Ui (ja uusi O´Shovah)
Uusi O´Shovah
Muovinen pathfinder railriflellä
Muovinen perus pathfinder

Mutta näihinkin tulee suhtautua skeptisesti. Ilmeisesti nämä eivät ole myyntiin tulevia malleja. Näin ainakin väitettiin warseerin foorumilla:
Grimtuff kirjoitti:I can shed a lot of light on this as I had a rather in-depth conversation with one of the sculptors.

These figures are done by a trainee who was told to "pick a race" to see how they can emulate GW's style. So, in all, you will probably never see them get released.

I mentioned Planetstrike as a good place to release both of these figures (certainly the Farsight one as it is FAR better than the current one) namely due to the Deep Striking ability of Crisis suits and the aiding in the act from Pathfinders.
Itse ainakin ihastuin heti kättelyssä, joten sääli olisi jos niitä ei laitettaisi myyntiin. Kuulostaa erittäin typerältä, että näistä ei tehtäisi muottia. Perusteluiksi tälle on sanottu, että kyseiset mallit eivät ole moniosaisia vaan ovat vain yhtenä kappaleena skulptattuja. Toisaalta sanotaan, että väitteet siitä, etteivät ne tulisikaan myyntiin, onkin vain GW:n psykologinen myyntikikka. Epätoivoiset pelaajat haluavat eniten sitä mitä eivät voi saada :P

Oli miten oli, mielestäni tästä voidaan kuitenkin vetää sellainen johtopäätös, että GW on ainakin jollakin tasolla harkitsemassa Pathfindereiden muovista mallia ("jippiii!").
Avatar
Drakojan
Viestit: 1153
Liittynyt: Ti 30.05.2006 07:59
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Drakojan »

Shas'uin valtavan kokoiset kaviot näyttävät vain naurettavilta. Yhtä isoja kuin sen pää. Muissa pathfindereissä taas on oikein nättejä poseja, aseitten latailua yms. Farsightin puvun jalat taas näyttävät siltä, että niillä voisi oikeasti kävellä, toisin kuin nykyisillä suiteilla.
Avatar
Guardsniper
Viestit: 1509
Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Guardsniper »

Drakojan kirjoitti:Shas'uin valtavan kokoiset kaviot näyttävät vain naurettavilta.
Suo- taikka lumikengäthän nuo vaan on. :)

Eikös näistä ole ollut kuvia jokunen kuukausi (vai peräti vuosi) sitten? Noh... Kiva kun sotuunkin ilmestyivät. :)
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
Avatar
Alacryst
Viestit: 122
Liittynyt: Ti 19.08.2008 23:23
Paikkakunta: Turku

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Alacryst »

Guardsniper kirjoitti:Eikös näistä ole ollut kuvia jokunen kuukausi (vai peräti vuosi) sitten? Noh... Kiva kun sotuunkin ilmestyivät. :)
Jep. Vuoden vanhoja kuvia ovat tosiaan :P Olis varmaan pitäny sanoa "Kuvia menneisyydestä".

Yhtä kaikki uskon (tai toivon) ettei näitä ole kokonaan haudattu, vaan julkaistaan samaan aikaan kun uusi codexikin tulee (sitten joskus).
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Alacryst kirjoitti:Oli miten oli, mielestäni tästä voidaan kuitenkin vetää sellainen johtopäätös, että GW on ainakin jollakin tasolla harkitsemassa Pathfindereiden muovista mallia ("jippiii!").
Ei noilla kyllä mitään tekemistä muovin kanssa ole. Noi on Matt Hollandin skulpteista otetut hartsivalut ja mikäli ne päätetään julkaista, valetaan ne metallista. Ei tämä tietenkään poissulje sitä mahdollisuutta, että GW julkaisisi tulevaisuudessa muovisia pathfindereita, mutta nuo figut eivät liity siihen mitenkään.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
Avatar
Lord of Carcassonne
Viestit: 6948
Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
Paikkakunta: Orivesi

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Lord of Carcassonne »

-Kyllä olis kiva että Vespidit sais sen 4+ saven. ne kaipais muutenkin buustia.
-Forge world julkaisee piakkoin tuon uuden XV-9 puvun. Siinä on jo puku jossa on jo munaa mutta harmi vain että sekin kai on jotain apocalypse kamaa. Ottaisin noit omaan armeijaani aivan 100% varmuudella mikäli ne tulis uuteen kirjaan mutta epäilen että ei.
- Saa nähä mitä alien liittolaisia tau saa.joko niit koira otuksia josta on jo ollu puhetta tai niit kentauri hyypiöitä. Mutta kuitenkin toivon että ne ei tule olemaan mikään floppi.
-enemmän asevaihtoehtoja hammerheadiin(eli uusia aseita)

sitten huhuihin.
elikkä que´vesat on kai fire warrioreja joilla on Dawn of war pelin Tau bodyquardin tyyliin kovat pulse carbinet jotka ampuu pitkälle tai ne on yksikkö joilla on uusi taistelu puku.
Tuo power weaponit taulle olis mannaa mahan täydeltä mutta epäilen että emme tule niit näkemään kirjas(toivossa on hyvä elää)
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2

Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Avatar
Ernuuu
Viestit: 289
Liittynyt: Ma 10.11.2008 15:53

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Ernuuu »

Lord of Carcassonne kirjoitti:Tuo power weaponit taulle olis mannaa mahan täydeltä mutta epäilen että emme tule niit näkemään kirjas(toivossa on hyvä elää)
Mitä helvettiä kalamiehet tekis powerweaponeilla? Siinä vaiheessa kun vastustaja on iholla, oli se sitten örkit tai kaartilaiset, taukit on mennyttä.
Coveri on kaveri ja kaveri on coveri.
Avatar
Lord of Carcassonne
Viestit: 6948
Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
Paikkakunta: Orivesi

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Lord of Carcassonne »

Da Erppaz kirjoitti:
Lord of Carcassonne kirjoitti:Tuo power weaponit taulle olis mannaa mahan täydeltä mutta epäilen että emme tule niit näkemään kirjas(toivossa on hyvä elää)
Mitä helvettiä kalamiehet tekis powerweaponeilla? Siinä vaiheessa kun vastustaja on iholla, oli se sitten örkit tai kaartilaiset, taukit on mennyttä.
tauhan pistää kaartilaisia meleessä kuonoon! koettu on. tau pelaajana ig ei oo koskaan voittanu mun fire warrioreita meleessä ;)jos kerran slaanesh fiendit ja tyranid hormagauntit putoo niin putoo ig:kin.
Miksi? koska se on mahollista että tau pukuihin olis mahdollista liittää power weaponit. Mitä tau tekis niillä? olishan se mahdollista selvitä paremmin jotain hive tyranttiakin vastaan. Shield generator ja power weapon olis poikaa :). Meepä kysyy farsightilta mitä se tekee power weaponilla? kyntää peltoa?Kuules te aliarvioitte taun lähitaistelu taitoja :)

Eli warseerin huhujen mukaan taulle olis tulossa ens vuoden puolella tigersharkin figu muovisena samaan tapaan kuin baneblade
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2

Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Avatar
Guardsniper
Viestit: 1509
Liittynyt: To 01.02.2007 15:18
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Tau huhuja

Viesti Kirjoittaja Guardsniper »

Lord of Carcassonne kirjoitti:elikkä que´vesat on kai fire warrioreja joilla on Dawn of war pelin Tau bodyquardin tyyliin kovat pulse carbinet jotka ampuu pitkälle tai ne on yksikkö joilla on uusi taistelu puku.
XD Ei se nyt ihan nuin mene.


Tau bodyguard on... Noh tau body guardia. Niillä ei ole mitään tekemistä Gue'vesojen kanssa. Gue'vesat (a.k.a. Human helpers) on ihmisiä, jotka taistelee taukkien apuna.

Lisää tietoa Lexicanumista.

(Se muuten kirjoitetaan G:llä eikä Q:lla ;)
Ostan necromundaa, mordheimia, epicciä ja BFG:tä.
YV tavoittaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”