"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

ward save ja sen ohittaminen 8th ed.

Warhammer FB -pelin säännöt ovat yleensä hieman tulkinnanvaraiset. Tällä palstalla keskustellaan eri sääntöjen toteutuksesta, tulkinnoista sekä mahdollisista ongelmatilanteista.
Avatar
Shadowmist
Viestit: 32
Liittynyt: La 21.03.2009 21:27

ward save ja sen ohittaminen 8th ed.

Viesti Kirjoittaja Shadowmist »

Moi vaan kaikille.

Tuli tuossa mieleen ku eilen ehtoolla lueskelin whfb pientä punaista, että mistään en löytäny sitä sääntöä että magical attackit ohittaa ward saven.
En ward saven alta, en special ruleista, enkä aseiden /magic itemeiden alta. Missä se sanotaan? Ärsyttää ottaa uusilla ogreilla pataan welfeiltä ihan omaa tyhmyyttäni.

Niin joo ja onko ogreilla mitään millä ohittaa tuo ward save? Ja toimiiko ward save spellejä vastaan?
MakeH
Viestit: 3101
Liittynyt: To 18.07.2002 15:21

Re: ward save ja sen ohittaminen 8th ed.

Viesti Kirjoittaja MakeH »

Ogreilla ei ole mitään mikä ohitaa ward saven ja normaalin ward save saa maagisia hyökkäyksiä ja spellejä vastaan.

Woodelffien forest spirittien oman erikoissäännön tarjoama ward save on kuitenkin erikoistapaus jonka tarkat säännöt löytyvät welffien omasta kirjasta. Lyhyesti; sitä ei saa maagisia hyökkäyksiä vastaan.
"Embrace the filth" -Voices in Oggy's head
Avatar
Warchef
Viestit: 2233
Liittynyt: Su 11.03.2007 20:19

Re: ward save ja sen ohittaminen 8th ed.

Viesti Kirjoittaja Warchef »

Tota ne welffi yksiköt joil toi wardi on nii hajoo kyl semiluotettavasti jo ihan silkkaan massaan jota ogre listasta pitäs löytyä. Puumies tippuu aurinkoon 3+ joten ei pitäs kauheesti haitata.
Avatar
Scumboogie
Viestit: 4390
Liittynyt: Su 02.03.2008 11:26
Paikkakunta: Vantaa

Re: ward save ja sen ohittaminen 8th ed.

Viesti Kirjoittaja Scumboogie »

Lisäksi The Other Trickster's Shard on halpa ja mukava rimputin, kun sen laittaa ryhmässä olevalle sankarille niin wardit eivät ole niin suuri ongelma ainakaan yhtä ryhmää vastaan. Mutta joo, kuten Make sanoikin, wardit saa maagisia hyökkäyksiä vastaan lukuunottamatta Wood Elfien poikkeusta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Säännöt”