"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Corvus Belli: Infinity

Palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin.
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Morze »

Kätevästi kroppasivat kuukauden uutuudet samaan kuvaan, eipä tarvitse hukuttaa ketjua. Niin nättejä, enpä osaa vielä sanoa kuukauden suosikkiani.
Kuva

Edit: Kai se on tuo Sun Tze oma suosikki esteettisesti, mutta muut julkaisut olivat odotettuja lisäyksiä armeijoihinsa.
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Morze »

Taidetta uudesta kirjasta. Ritareita moottoripyörillä? Tahtoo!

Kuva
Avatar
Himulus
Viestit: 143
Liittynyt: Pe 05.05.2006 17:56
Paikkakunta: Tampere

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Himulus »

Tätä olisi tarkoitus aloitella tulevina kuukausina. Onko mihinkään laitettu ylös joukkueiden ns. Featureita, eli miten kukin joukkue operoi vai valitsenko pelkän ulkonäön perusteella? (joskin jälkimmäinenkin asia vaikuttaa luonnollisesti melko suuresti)

Tällä hetkellä yritän päättää Adrianien ja PanOceanien välillä.
Vinkkejä aloittelijalle? Ja minkälainen on Tampereen seudun skene tämän pelin kohdalla?
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Morze »

Kaikki faktiot toimivat melko samalla lailla, ainakin verrattuna useimpiin muihin skaalan peleihin. Kaikilta löytyy tarvittavat komponentit suurimpaan osaan yleisistä strategioista, mutta painotuksissa löytyy eroja ja kaikki eivät tee kaikkea yhtä hyvin. Esimerkiksi Yu Jing painottaa muita faktioita enemmän lähitaisteluun ja raskaaseen jalkaväkeen. Onko tämä hyvä juttu on makuasia, suurin osa tapoista tehdään kuitenkin ampumalla ja molekyylimiekat ja muut taistelukyvyt syövät pisteitä. Melko turvallisin mielin voi valita faktionsa ulkonäön perusteella.

PanOceania on enemmän ampumista painottava faktio, jolta löytyy teknologisia vempeleitä keskimääräistä enemmän. Kautta linjan muita vastaavia yksiköitä korkeampi BS-statti takaa PanO:n joukoille hienoisen edun laukaustenvaihdossa. Tätä tasapainottaa esimerkiksi yleisesti melko matala WIP-statti, minkä takia info-sodankäynti on erikoistuneempia faktioita vastaan tukalampaa ja tukijoukot tyrivät muita useammin. Myös savukranaattien puute syö miestä. PanO:n keulakuvayksikköjä ovat muita faktioita lukuisammat TAG-mechat.

Ariadna on astetta erikoisempi faktio. Teknologian taso on muita matalampi (nykypäivää vastaava), mikä näkyy täydellisenä hakkereiden ja voimahaarniskoiden sun muun teknisemmän kaluston puutteena. Vatapainona faktion on lähes immuuni näitä vastaan takoitetuille hyökkäyksille, esimerkiksi hakkeroinnille ja E/M efekteille. Hienovaraisimpien tekniikoiden puute korvataan isoilla pyssyillä ja raa'alla tulivoimalla.
Avatar
tnjrp
Viestit: 2652
Liittynyt: Ke 21.08.2002 13:32
Paikkakunta: Piikkiö
Viesti:

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja tnjrp »

Jees, Infinity perustuu armeijalistojen puolesta melko paljon kaikki saa kaikkea -lähestymistapaan. Painotuseroja on jonkin verran, mutta joskus vähän tarpeettomissa paikoissa kun varsinkin kovin kalliden (pisteissä) mallien parempi saatavuus armeijoihin on hyödyltään aika kyseenalaista. Melkolailla kannattaa mennä sillä, mikä silmää mielyttää.

Sen sanottuani huomautan minäkin, että Ariadna on tosiaan selvästi erottuvin armeijoista ja sillä oletettavasti pärjää hyvinkin jos vastustajat on kovin ihastunut paikallisiin ääliöihin eli Evolved Intelligencen valtausjoukkoihin. Niiltä kun tylsyy isoin syömähammas Ariadnan häkkeröinti-immuniteettiin. Sama saattaa päteä myös ALEPHiin. Muistaakseni joidenkin turnaustilastojenkin valossa Ariadna on ollut voimapelaajan valinta, muttei noita ehkä ole pidetty niin paljon, että selvää johtopäätöstä voisi vetää. Niillä lienee myös helpoin pelata koska ei tarvitse pelleillä kaikkien kikkakuutosten kanssa ihan niin paljon.

Tampereen skenestä ei ole aavistustakaan... Vaikka tämä on toki muuksi kuin GW-peliksi aika suosittu nykyään, niin toivotan onnea yritykseen.
HeRoS: tauolla ainakin toistaiseksi
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Morze »

Muistaakseni kansainvälisissä turnaustilastoissa PanO pitää ykkössijaa. Pelissä paikallis-metalla on valtavan suuri merkitys verrattuna useisiin muihin peleihin. Mikä on hyödyllistä ja miten lista kannattaa rakentaa riippuu paljolti vastustajasta. Jos vastassa on säännöllisesti esim. liimaa ampuvia yksikköjä, on mekaanikko tärkeä lisäys listaan. Vastaavasti jos listoissa ei ole savua ja vastustajalla ei ole häive joukkoja, ovat multispektar visoriin käytetyt pisteet menneet hukkaan.

OT:Combine Armysta saa hakkeripainoitteisen (charontidin ollessa stateiltaan pelin paras hakkeri), mutta se on siinä nykyisellään jopa huono tärkeän EVO repeataerin puuttuessa listasta. Parhaiten hakkerointi luonnistuu Nomadeilla ja Alephilla. Kaikkiin kolmeen saa myös hacking device+ joukkoja, joilla infosodankäyntiin käytetyt resurssit ovat edes jollain tavalla hyödyllisiä, vaikka vastustajalla ei mitään hakkeroitavaa olisikaan.
Darkkiful
Viestit: 14
Liittynyt: Pe 04.03.2011 15:27
Paikkakunta: Kangasala

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Darkkiful »

Himulus kirjoitti:Tätä olisi tarkoitus aloitella tulevina kuukausina. Onko mihinkään laitettu ylös joukkueiden ns. Featureita, eli miten kukin joukkue operoi vai valitsenko pelkän ulkonäön perusteella? (joskin jälkimmäinenkin asia vaikuttaa luonnollisesti melko suuresti)

Tällä hetkellä yritän päättää Adrianien ja PanOceanien välillä.
Vinkkejä aloittelijalle?
Hieman puolueellisen mielipiteen voin antaa Ariadnan suuntaan, jos sitä harkitset. Suurimpana heikkoutena on todellakin tuo teknologian puute. Välillä saa pelien aikana katsella vierestä vastustajan To-camoilla varustettuja yksiköitä ja paremmin panssaroituja jalkaväenyksiköitä niiden tehdessä tuhoa. Toisaalta sen voi korvata tuolla raa'alla tulivoimalla, jonka voi myös yhdistää naamioitumistaitoihin. Tankhunter autocannonilla on yksi sikamaisimpia koneita mikä tulee äkkiä mieleen. Lisäksi listaa tehdessä ei tarvitse juuri huolehtia noista E/M herkistä varusteista- käytännössä vain miinoja- sillä niiden määrä on vähäinen. Minkä yleensä häviää varusteiden laadussa saa takaisin hieman riittoisampina pisteinä. Yhtenä tapana pelata voi käyttää E/M varustusta, jolla lamauttaa vihollisen raskaat yksiköt, sekä liima aseita, myös T2 aseistus on maininnan arvoinen seikka. Itse pelaan raskaasti venäläispainotteisella armeijalla, jolloin kyseeseen tulee lähinnä naamioidu ja ammu -taktiikka, muutamalla raskaalla tykillä. Toki ulkonäönkin perusteella voi valita puolensa, sillä Corvus Belli tekee melko hyvää työtä figujensa kohdalla.
Zarathustrian
Peliporukkavalvoja
Viestit: 946
Liittynyt: Su 18.08.2002 22:27
Paikkakunta: Tampere

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Zarathustrian »

Eipä tuolla hirveästi ole väliä millä joukkiolla pelailee. Kaikilta löytyy kaikkea ja samoissa pistehinnoissa (stateista ja varusteista riippuen) Eli ulkonäkö on se paras valintakeino. Aluksi en myöskään lähtisi noita sectorial-listoja ajattelemaan, ne kun ovat vähän turhan rajoittuneita aloittelijalle.
Tampereen scenest'ä sen verran että pelaajia löytyy alta kymmenen enemmän tahi vähemman aktiivista. pelejä kyllä pelataa melkein joka viikko. Eli seuraa aina löytyy.
Avatar
Himulus
Viestit: 143
Liittynyt: Pe 05.05.2006 17:56
Paikkakunta: Tampere

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Himulus »

Zarathustrian kirjoitti: Tampereen scenest'ä sen verran että pelaajia löytyy alta kymmenen enemmän tahi vähemman aktiivista. pelejä kyllä pelataa melkein joka viikko. Eli seuraa aina löytyy.
Updatea siltä saralta, että nyt lähti tilaukseen 100pts poppoo PanOceania. Päädyin ratkaisuun puhtaasti ulkonäköön nojaten.
Pelit pelataan sitten epäilemättä hervannan suunnissa vaiko jossain muualla?
Ironman_
Viestit: 36
Liittynyt: To 11.08.2011 14:14
Paikkakunta: Tampere

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Ironman_ »

Himulus kirjoitti: Ja minkälainen on Tampereen seudun skene tämän pelin kohdalla?
Täältäkin ilmoittautuu yksi Tampereen seudun Infinity pelaaja. Vasta pari peliä alla Zarathustrianin kanssa tosin, mutta sen verran mainion oloinen peli on kyseessä, että varmaan tulee useastikkin jauhettua jatkossakin. Täältä löytyy PanOceania, Combined Army ja Haggislam jengit, joista CA tällä hetkellä fokuksessa. Kiva saada Tampereelle lisää pelaajia.
Avatar
Pariah
Viestit: 1426
Liittynyt: To 13.11.2003 20:25
Paikkakunta: Tampere

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Pariah »

Tällä hetkellä taitaa Tampereen Infinity-porukka keskittyä keskustaan ja siellä on sitä ilmeisesti aktiivisimmin pelattukin, pelejä on sovittu ainakin tuolla ryhmässä: http://www.facebook.com/groups/299454886736807/
Give a warjack coal and you warm him for a day. Give a warjack an axe, and you warm him for his whole life... with coal ripped from the cold dead boilers of his enemies.
Avatar
Himulus
Viestit: 143
Liittynyt: Pe 05.05.2006 17:56
Paikkakunta: Tampere

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Himulus »

Jahas, täytyypä tutustua. Pitääkin saada sitten ensimmäiset 100pts maaleihin nopeasti, että pääsee pelaamaankin :)
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Morze »

150 taitaa olla normaalien pelien "alaraja", lähinnä sen takia, että varsinkin parille faktiolle on vaikea saada järkeviä listoja pienemmille pistemäärille. Aika tavallisia jannuja muutkin 100:lla saavat. Mutta 100 pistettä on oivallinen pistekoko ensimmäisiin peleihin, jossa vasta tutustutaan ydinmekaniikkaan. Kannattaa muuten etsiä juutuupista How to play Infinity -videoita, mainio nopea katsaus sääntöihin.
Avatar
Himulus
Viestit: 143
Liittynyt: Pe 05.05.2006 17:56
Paikkakunta: Tampere

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Himulus »

Morze kirjoitti: Kannattaa muuten etsiä juutuupista How to play Infinity -videoita, mainio nopea katsaus sääntöihin.
Joo näiden videoiden visuaalisesta ilmeestähän koko kiinnostus lähti liikkeelle.Erittäin pätevästi tehty.
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Morze »

De Ferzen ennakossa. Hakkeri-ritari-persoona.

Kuva
Wilunki
Viestit: 21
Liittynyt: Ma 16.04.2012 14:25

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Wilunki »

Infinity on kyllä ylivoimaisesti paras figupeli mitä olen koskaan pelannut. Parasta on se, että tässä pelissä ei voi voittaa juustolistoilla ja lompakolla vaan pelit voitetaan pitkälti kenttäkontrollilla. Jokainen peli on myös mukavasti erilainen kun ikinä ei tiedä mille ukolle on käyttöä ja mille ei ja lisäksi ordersysteemin ansiosta erilaisten siirtocombojen määrä on hyvin suuri. 40kssa mun pelit oli aina sitä, että sai plärätä sääntökirjaa ja lopulta ratkasu oli silti sama eli juostiin kohti ja heitettiin saavillinen noppia. Infinityssä pelaajalla on mahdollisuus aidosti käyttää sääntöjä hyväksi erilaisten taktiikoiden rakenteluun.

Listojen valinnassakin on hienoa, kun figut voi ihan oikeasti valita pitkälti esteettisin perustein. Kuhan nyt on jotain raskaampaa asetta, camoa, miinaa tms sielä täälä niin voi vähän tehdä jekkuja jotka potuttaa vastustajaa. Comboja ei juurikaan ole. Tärkein yksittäinen asia listan rakentamisessa on se, että ordereita on riittävästi. Itselläni on pari peliä tullut hävittyä siihen, että viimeisellä vuorolla on vaan orderit loppunut kesken.

Plussaa pelille voi antaa myös ilmaisista sääntökirjoista, armybuilderista ja Infinitywikistä. Näistä jälkimmäinen on aloittelevalle pelaajalle kullan arvoinen. Miinuksena imo on se, että pelipöydältä vaaditaan aika paljon, jotta peli toimii ja on jotenkin tasapainossa. Erikoissääntöjen määrä on myös suuri, mutta ne kyllä oppii nopeeta omalle listalleen ja sitten vaan kysyy vastustajalta että mitä sen ukot tekee, niin niitä ei tarvi ulkoa muistaa kaikkia. Alottaa jollain simppelillä listalla ja lisää erikoisimpia ukkoja sitten myöhemmin, jos sen kanssa on ongelmia.

Mainitaan nyt vielä, että pelissä on varianssilla aika iso vaikutus, kun kerralla heitetään 1-4 noppaa, joten ne saataa välillä pyöriä ikävästi tai yllättävänkin mukavasti, mutta se kuuluu pelin henkeen.
Himulus kirjoitti: Ja minkälainen on Tampereen seudun skene tämän pelin kohdalla?
Täälläkin on yksi Tampereen alueen pelaaja. Ariadnaa löytyy 300+ pts. Ja Haqqislamista haaveilen salaa.

Kesäkuussa koitetaan peliporukan kanssa järjestää infintypelailuja järvimaisemissa grillin äärellä, jos kiinnostaa tulla mukaan: http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... 1&t=100861
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Morze »

Hot damn uusi Hellcat on hieno, tosin muotoilu on muuttunut ehkä jopa liian paljon vanhasta, vaikka tästä uudesta enemmän panssaroidusta tyylistä enemmän pidänkin.
Kuva
Dasyu Sniper. Asento vähän hassu, mutta on pahempiakin nähty.
Kuva
Neljön Obalisquen remmi. Porukassa on uusia aseita, sekä profiilille että koko pelille. Contenderiä ei nöille ennen saanut ja SMG on täysin uusi tuhon välikappale, säännöt julkaistaneen pian.
Kuva
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Morze »

Obalisquet ivat muuten ensimmäisiä, jotka saavat Haris -säännön. Kyseessä on eräänlainen mini-linkteam. Maksaa SWC:tä, joten ei tuo OP:lta vaikuta, vaikka pelilaudalle saakin nyt kaksi linkkiä.

http://www.infinitythegame.com/infinity ... DHaris.pdf

Edit: Previkkaa tulevasta...

Kuva
Avatar
tnjrp
Viestit: 2652
Liittynyt: Ke 21.08.2002 13:32
Paikkakunta: Piikkiö
Viesti:

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja tnjrp »

Polvihousutytsä on tietysti pakollinen, mutta silti korni...

BoW on ilmoituksensa mukaan saanut yksinoikeuden PanOcin muulibottien previkkaan:
http://www.beastsofwar.com/infinity/inf ... -mulebots/
HeRoS: tauolla ainakin toistaiseksi
Avatar
Morze
Viestit: 3287
Liittynyt: La 28.04.2007 22:21
Paikkakunta: pk-seutu

Re: Corvus Belli: Infinity

Viesti Kirjoittaja Morze »

Kuukauden julkaisut. Enimmäkseen tarpellisia ja toivottuja, tosin nomad support pack ja daktari resculpt ovat hassu valinta. Mikä on suosikkisi? Avaa kuva, jos ei näy kokonaan.

Kuva
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “CB: Yleiset keskustelut”