Peli 4. Ossi "AssMuster" Heinosen tutunnäköinen örkkiarmeija
"Onpas tutunnäköinen lista, missäköhän olen tällaisen nähnyt ennen..."
- Olli Katila
Armeijalista: Tällä kertaa vastaan tuli O&G-armeija. Armeija on hyvin samantapainen kuin Olli Katilan ETC-turnauslista (itsekin pelailen samannäköisellä listalla kotipuolessa), joten tiesin suurinpiirtein armeijan vahvuudet ja heikkoudet. Listassa oli Lvl 4 Savage Orc wardibuustilla ja MR3:lla, Black Orc Warboss kruunulla ja suojilla, Savage BSB Standard of Disciplinella, Savage Orc Shaman rullalla ja sormuksella, Orc Big Boss porsaalla ja tuliwardilla, ~ 30 Savage Big 'Unia, 40 Night Goblinia parilla fanaatikolla, parit alastomat hukkapojat, 12 rölliä, susivaunu, Pimp Wagon purjeella sekä tietenkin täydet neljä sotakonetta. Niin, ja Mangleri.
Pelipöytä: Pelipöydän keskellä oli valtava kukkula. Vasemmalla laidalla deponi edessä oli talo kukkulalla. Örkkien puolella oli impassable-mötikkä oikealla puolella (minustapäin katsottuna), kukkula vasemmalla.
Spellit: Slaughtermasterini sai Purple Sunin, Soulblightin, Spirit Leechin ja Doom & Darknessin. Mawin Butcher sai +1 toughnessia ja Beastin Butcher otti luonnollisesti Wyssanin. Savage Orc Great Shaman sai Foot of Gorkin, Hand of Gorkin, 'Ere We Go:n ja toisen snipun. Savage Orc Shaman sai toisen snipun (en muista kumpi sai kumman, mutta ei sillä väliä), ja samalla jätkällä on tulipallosormus.
Deployment: Tällä kertaa perinteinen Ogredepo (vastustajalla liikaa depotsoisseja), eli horde keskelle ja Mournfangit laidoille. Isommat Mournfangit oikealle puolelle, Irongutit vasemmalle laidalle talon taakse. Kaksi koiraa meni vasemmalle laidalle, kolmas oikealle. Ironblaster meni horden taakse.
Örkeillä Night Goblinit menivät melko keskelle toisten hukkapoikien kanssa. Savaget ja peikot menivät vasempaan nurkkaan (minustapäin katsottuna) toisten hukkapoikien ja Pimp Wagonin kanssa. Possuhero meni oikealle laidalle vahtimaan Mournfangeja, samoin susikärry ja Mangleri. Yksi Lobba meni keskelle, toinen vasempaan nurkkaan. Kummatkin Doom Diverit menivät oikealle laidalle. Örkkien depokuvat vanguardin jälkeen.




Aloitus: Susipojat tekivät vanguardin eteenpäin, ja sen jälkeen örkit veivät aloituksen.
Örkit 1: Night Goblinit squabblaavat, muut joukot pysyvät kurissa. Mangleri ja Pimp Wagon pakittelevat, ja susipojat juoksevat kumpienkin Mournfangien eteen. Possuhero juoksee impan taakse vahtimaan Mournfangien etenemistä. Muu armeija shufflailee vähän ees taas. Magiassa Great Shaman irkuttaa ison Hand of Gorkin Mangleriin, mutta otus liikkuu vain 9". Miscastissa kummatkin maagit ottavat woundin. Ampuminen sniputtaa yhden Mournfangin isommasta ryhmästä, ja Ironblaster ottaa kolme woundia kivestä.
Ogret 1: Mournfangit hyökkäävät susipoikiin (kummatkin holdaavat). Ogrehorde lähtee tallustamaan kohti pistenurkkausta. Irongutit kävelevät taloon, ja vasemman laidan koirat kipittävät talon vasemmalle puolelle. Oikean laidan koira juoksee pois susikärryn losista, ideana koettaa päästä Doom Divereihin. Ironblaster ajaa kukkulan taakse, piiloon toisen Lobban näkökentästä. Magiassa heitän Night Goblineihin Doom & Darknessin, ja ampumisessa sniputan Manglerin pois pöydältä. Vieressä olevat Ld2 Night Goblinit pakenevat luonnollisesti pihalle. Combatissa susipojat teurastetaan armottomasti, ja Mournfangit reformaavat. Neljä höttöryhmää poistettu vuorossa, Ogrein tie näyttää nyt paljon selkeämmältä.


Örkit 2: Kukaan ei hölmöile, eikä tule chargeja. Peikot etenevät hiukan, lähinnä blokaten koirien tien Lobballe. Savaget shufflailevat ees taas, Pimp Wagon ajelee Savagein viereen. Susikärry kääntyy katsomaan koiraa, blokaten samalla tämän tien. Possuhero kärkkyy edelleen piilossaan. Magiassa ei tapahdu ihmeempiä, ampuminen sniputtaa taas yhden Mournfangin isosta ryhmästä, ja Ironblaster ottaa taas yhden woundin. Ja susikärry snipaa yhden woundin koiraan.

Ogret 2: Ei chargeja. Vasemman laidan Mournfangit parkkeeraavat 16" päähän rölleistä. Horde etenee kovaan tahtiin, samoin oikean laidan Mournfangit (mutta jättäytyen ulos Big Bossin näkökentästä). Ironblasterkin etenee, mutta Irongutit chillailevat talossa edelleen. Koira köpöttelee pois susikärryn los:ista, toiset koirat etenevät hiukan vasemmalla laidalla. Magiassa en saa mitään muuta aikaan kuin +1 toughnessin Ironblasterille. Ampuminen suorittaa, kun posautan keskellä olevan Rock Lobberin pois.
Örkit 3: Kukaan ei hölmöile. Peikot päättävät hyökätä Mournfangeihini, hold (ajattelin 16" olevan tarpeeksi pitkä välimatka, flee ei houkutellut vielä). Ikävä kyllä Ossi heittää chargeen 11 ja se onnistuu! D: Nyt sitten on peikkoja armeijan sivustassa. Onneksi Pimp Wagon heittää paljon liikkeeseen, ja se törmää hordeeni. Tilanne ei ehkä sittenkään ole niin paha, koska saan ilmaisen reformin hordelleni. Seuraavissa kuvissa tappeleva Mournfang-ryhmä on vähän köpön näköinen, koska epäkäytännöllinen maastonkappale vaatii sitä.


Magiassa Savaget saavat 'Ere We Go:n, mutta se ei pelottanut minua vielä. Lisäksi toinen koira kuolee tulipallosormukseen. Ampumisessa toinen Doom Diver painaa itsetuhonappia ja katoaa, viereisen paniikkitesti onnistuu. Susivaunu ampuu koiran hengiltä. Combatissa Pimp Wagon tappaa yhden Ogren, mutta vastalahjaksi romutan myllyn kappaleiksi ja reformaan. Toisaalla taisin tappaa yhden peikon, mutta menetin reilut kaksi Mournfangia. Mournfangit lähtevät karkuun, ja peikot reformaavat katsomaan hordeani.

Ogret 3: Vasemman laidan koira hyökkää Rock Lobberiin (hold), ja charge onnistuu. Pakenevat Mournfangit rallaavat. Ogrehorde reformaa katsomaan peikkoja (en halunnut hyökätä, koska jumiinjääminen merkitsisi Savagehordea kylkeen), ja oikean laidan Mournfangit lähtevät kohti Doom Diveria. Ryhmä ei voisi lähteä toiseen suuntaan Big Bossin takia, joten mielummin pyyhitään tämä laita ja mahdollisesti nitistetään sankari eikä toisin päin. Lopuksi Irongutit tulevat ulos talosta, katsoen peikkojen kylkeä. Magiassa ei tapahdu mitään, Purple Sun ei tule läpi kovista yrityksistä huolimatta. Ampuminen ei toimi, koska Ironblaster päättää painaa itsetuhonappia ja räjähtää kappaleiksi ("You can't kill me if I kill myself first!"). Combatissa tuhoan Lobberin ja käännyn ympäri.
Örkit 4: Kukaan ei hölmöile (Savaget yrittivät, mutta fasistipomo surmasi yhden riidankylväjän). Peikot reformaavat kolmen röllin leveäksi ryhmäksi, Savaget liikkuvat hippusen eteenpäin. Possuhero juoksee pois Mournfangien näkökentästä. Magiassa iso Foot of Gork menee läpi, mutta se on aika pettymys. Templaatti tähtäili kolmea Mournfangia, mutta skatterin jälkeen vain kaksi oli alla, champion ja normidude. Kummankin to wound -heittoon tuli "1". Ampumisessa ei tapahdu mitään.
Ogret 4: Ogrehorde hyökkää peikkoihin (hold), samaan aikaan Mournfangit hyökkäävät Doom Diveriin (hold). Irongutit päättävät olla menemättä pienen harkinnan jälkeen, peikot saisivat vain lisää hyökkäyksiä, ja Irongutit löisivät viimeisenä muutenkin. Pieni Mournfang-ryhmä köpöttelee horden taakse. Kuvissa peikot ovat vähän köpöjä, koska maastonkappale.


Magiassa ogrehorde saa Wyssanin päälle. Combatissa sankareihin tulee haava sinne tänne, mutta saan murskattua jokusen peikon hengiltä. Peikot lähtevät karkuun, mutta horde saa ne kiinni. Toisaalla Doom Diver murskaantuu impact hiteihin, ja reformaan.
Örkit 5: Savagehorde hyökkää Ogrehordeeni (hold).

Susikärry ja Big Boss perääntyvät. Magiassa ei tapahdu mitään ihmeempää (rullasin 'Ere We Go:n pois, ei juurikaan muuta). Wyssani oli edelleen päällä, joten Ogret kestivät jonkin verran damagea. Mawin Butcher ja jokunen Ogre kuoli, vastalahjaksi tapoin jonkin verran Savageja. Häviän jollain kolmella, mutta Slaughtermasterin kruunu pitää ja Ogret hurraavat.
Ogret 5: Kummatkin Mournfangit juoksevat Savagein kylkeä kohti. Irongutit slaidaavat kohti toista kylkeä koiran kanssa. Magiassa irkutan Purple Sunin Savagehorden läpi. Taika listii 14 Savagea, ja miscastkaan ei ole paha. En saanut buffitaikoja läpi, mutta tämä riitti vallan mainiosti. Combatissa loput Savaget pistetään lihoiksi, mutta sankarit pysyvät Warbossin kruunun ansiosta. Itse menetin taas jonkun Ogren ja toisen Butcherin.
Örkit 6: Susikärry ja Big Boss chillailevat aloillaan. Magiassa ei tapahdu mitään. Combatissa kaikki örkkisankarit kuolevat lukuunottamatta Warbossia, joka itsepäisesti pysyy kruunun ansiosta.
Ogret 6: Mikään ei mahdu enää kylkeen, joten ei chargeja. Magiassa kaikki dispellataan. Combatissa en saa Warbossia hengiltä tai pakenemaan, joten tähän väliin kättelemme.

Lopputulos: Pisteidenlaskun jälkeen se oli 20-0 Ogreille. Minulta oli tuhottu Ironblaster, Butcherit ja pari koiraa, kun taas örkeiltä oli kaikki kuollut lukuunottamatta Warbossia, toista Big Bossia ja susikärryä.
Unit of the Match: Ogrehorde, yllättäen. Se teki kaikki isot pisteet, kun taas Mournfangit eivät saaneet mitään paria hukkapoikia ja Doom Diveria lukuunottamatta.
Ja mitä tästä opimme?: Sword of Anti-Heroes on aika nuts munakoreja vastaan. 8 Ws7 Str10 hyökkäystä omaava Black Orc on aika häiriintynyt tapaus, pitänee itsekin harkita miekkaa omaan örkkilistaan. Kruunu on aika hassu itemi myös, mutta senhän kaikki jo tiesivätkin.
Jälkifiilistelyt: Örkkejä vastaan on aina mielenkiintoista pelata. Tämäkin peli oli oikein onnistunut, vaikka Foot of Gork menikin vain kerran läpi (ja sekin oli floppi), kun taas Purple Sun rokkasi yhden avaintaisteluista Ogrein voitoksi. Kiitokset vastapelaajalle!
The Result: 20-0
Illemmalla viimeinen raportti, sen jälkeen liuta muita turnauskuvia.
- Cheers, Skarsnik. /)

























