"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Yleinen keskustelu

Porin peliporukka

Valvoja: Peliporukkavalvojat

Avatar
Furinji
Viestit: 2834
Liittynyt: To 28.08.2003 18:44
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Furinji »

Pörissyt paikallisestikin noi huhumyllyt nyt sen verran, että jos laittas vähän tännekin.

Tämä on ns. "varma huhu" eli sen pitäisi olla varmistettu wd-vuodoista, mutta niissäkin lipsahduksia sattuu, joten huhu kunnes toisin todistetaan:
Tämän viikon tulevat 40k-julkaisut (eli siis tulevat kait ennakkotilaukseen piakkoin ja julkaisupäivä myöhemmin)

Eli ei uutta huhuttua ba vs orks aloitusboxia. Mutta aloitusboxit ovat tähänkin saakka tulleet vasta pari kuukautta sääntökirjan jälkeen joten tässä ei ole mitään outoa.

Sääntöhuhuin en sitten koskekaan ne aiheuttavat pelkkää turhaa ripulia seinille internettiin. Kyllä se sääntökirja ne sitten kertoo.
Avatar
Kharon
Viestit: 972
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:46
Paikkakunta: Ulvila
Viesti:

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Kharon »

Toi on kiva idea että kirja on jaettu useampaan osaan. Tulee taas ihan vanhat ajat mieleen.

Toi Visions of Dark Millenium lienee joku kiva kuvakirja?

Joo huhutuista sääntömuutoksista kinaaminen ja niistä herneen nokkaan vetäminen on ehkä fiksuinta ikinä. Yksityiskohtiin on niin helppo jäädä jumiin kun ei ole kokonaiskuva vielä selvillä. Tosin vielä ehtis pistää ranttaliksi ja heittää sutit ja napit nurkkaan koska liikkuu huhu että sääntö X on tulevaisuudessa Y. Emmä ainakaan pelaa jos niin on.
Avatar
Furinji
Viestit: 2834
Liittynyt: To 28.08.2003 18:44
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Furinji »

Annetaan nyt fabailijoillekin jotain: 9.edikka ja muuta julkaisujärjestystä
Avatar
Kharon
Viestit: 972
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:46
Paikkakunta: Ulvila
Viesti:

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Kharon »

Eeeeeeeeiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihhh!

*heittää figut nurkkaan ja lopettaa Fabailun*

Noeivaan. Mutta toivottavasti tuo TK+VC yhdistyminen ei tapahdu - fluffillisestihan siinä ei ole järkeä koska ovat verivihollisia. Kiva teema kuitenkin molemmilla meneillään ja just kun tuli TK aloitettua niin tylsää jos niiltä vedetään matto alta. No, VC lienee yksi FaBan suosituimmista armeijoista - TK lienee sieltä toisesta ääripäästä - että dollarilasit silmillä tuota ei ole vaikea nähdä mutta muuten kyllä surettaa.

No nää on näitä, kattellaan ja ootellaan. Positiivista että Breteille olisi tulossa kirja - tais niilläkin näyttää tossa hetken aikaa vähän synkältä.
Avatar
syrja
Viestit: 2923
Liittynyt: Su 06.05.2007 04:17
Paikkakunta: Pori

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja syrja »

Joo, samoin tuo kaaoksen juttu. Melkosen tuoreet kirjat muilla paitsi pedoilla. Toisaalta viimeaikaisten juttujen jälkeen ei taida enää mikään GW:ltä yllättää.

Enemmän tosin yllätti toi sienirihmaston kasvattaja. Se hullu sit toteutti suunnitelmansa :D Ei mitään, ukot kasaan+maaleihin ja kentälle. Lähden mielelläni testaamaan noiden kaatamista käytännössä (kun valmiita). Tollaisen ~2000p armeijanhan maalaa pöytätasolle alle kuukaudessa. Joten noin vähälukuisen porukan maalaa viikos...Odotan innolla projektin etenemistä
Peli on peli. Voi mennä hyvinki
Silti kaikki on paskaa paitsi kusi.
Tou84
Viestit: 225
Liittynyt: Ke 24.10.2012 21:46

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Tou84 »

Faeitin huhut... loads of SALT

-Undeadien yhdistyminen... tätä huhuttiin jo 7 edikan loppupuolella... jotenkin kummasti TK sai vaan 8 kirjansa...

-Brettien 8 kirja... on ollut huhuissa jo pidemmän aikaa... ja woodelffien sneak peek vain vahvisti...

-Alotussetti Emp&Orcs huhuttiin jo noin vuosi sitten

-Kaaos ja yhdistyminen tästä en osaa sanoa... beastmanien vaikeus myydä ja 7 edikan viimeinen armeijakirja... en silti usko tähän

-9 edikkaa huhuttu lähemmin 2015 julkaisukseksi, joka antaisi toivoa kaikkien kirjojen päivittymiseksi 8 malliseksi

-9 edikan ensimmäinen armeijakirja Orcs & gobs surprise mothafuckaa
Avatar
Runt
Viestit: 2057
Liittynyt: Ma 15.12.2008 21:05
Paikkakunta: Pori

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Runt »

Vai että tuollaiset huhut, no eipä hetkauta suuntaan tai toiseen empire pelaajaa... 9th:ta en itse juurikaan odota vaikka onhan tätä 8th:ta tässä jo ihan tarpeeksi tullutkin pelailtua, jos jotain toivon niin magian painoarvoa voisi hieman tiputtaa alemmalle tasolle.
Breteille kyllä toivoo tuota uutta kirjaa seuraavaksi, olisivat sen ansainneet kuten beastmenitkin.

Welffeistä nyt jotain heitettävä kun sain uutta kirjaa tänään tutkiskella, jännä oli painos. Tosin taika nuolet olivat hieman kalliita siihen mitä ennalta huhuttiin mutta kyllä tuolla kirjalla nyt taas pelailee vaikkei kärkisijoja koputellakkaan. Metsäisellä maastolla tai -AS nuoli listalla nuo welffit kyllä vetää tiettyjä listatyyppejä 100-0 pataan...
Minun mielipiteeni ovat toisille vääriä, joidenkin mielipiteet ovat minulle yhden tekeviä.
Avatar
Furinji
Viestit: 2834
Liittynyt: To 28.08.2003 18:44
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Furinji »

Kharon kirjoitti:Toi Visions of Dark Millenium lienee joku kiva kuvakirja?
Näköjään tosiaan juuri sellainen.

Eli toisin sanoen 7 edikan julkaisukamat on pre-orderissa GW:n sivuilla, että sinne vaan kaivelemaan hyvä yleisö. Ei yllätyksiä.
Avatar
harkkari
Viestit: 1842
Liittynyt: Ke 27.08.2008 00:00
Paikkakunta: Ulvila

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja harkkari »

Sanokaas nyt wysiwyg-40k miehet. Sain tossa synttärilahjaksi land raider achilleksen. Tekisi mieli kasata se sellaiseksi myös, mutta säännöt tietty ei semmoisia koske. Olisiko sitä esim ihan ok pelata sitten count as normi land raiderina. Kaveripeleissä varmaan ainakin. En sitten tiedä virallisemmista, mutta sillä nyt ei sinällään ole väliä.
Kalat meni kotio...
Avatar
Kardinaali
Viestit: 2874
Liittynyt: Ti 22.02.2005 19:35
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Kardinaali »

Eiks siinä tule molemmat asevaihtoehdot (achilleksen osat ja sit vie normi aseet)? Keksi joku magnetisointiratkaisu? Ei oo count assimises ainakaan mulla normikotipeleissä mitään vastaan, mut itse en antaisi itelleni anteeks pidemmän päälle jos aina olisin count assimassa sitä normaalina. :D
Avatar
syrja
Viestit: 2923
Liittynyt: Su 06.05.2007 04:17
Paikkakunta: Pori

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja syrja »

Nii, eikai nyky systeemeillä mikään estä pelaamasta normipelejä achilleksella. Eikös se oo gw:n linja. Eriasia tietty mitä kaverit sanoo :D Piti oikeen kattoo millanen on. Erooko millälailla "normilantikasta"? twin multimeltat vissiin sivuilla ja mikäs se etutykki on? Toisaalta se etutykki menee kyllä twin assaultcannonista täysin (jos crusader/remeederinä haluut peluuttaa). Mut kuten kardi sanoi magnetisointia kehiin jos siinä optiot tulee mukana.
Mä veistelin omani niin et voi käyttää wysiwykki crusaderina tai remeederinä. Tuli ihan toimivat ratkasut, et jos haluut vinkkiä niin saat vaikka lainaan malliks. Ennen kuin liimaat mitään kriittistä :D
Ja mulla on muuten varmaan "ylimääräisenä" metalliset twin assaultcannon+hurricanet ja kriittisimmät muoviosat noihin remeederflamereihin. En oo viel päättäny mitä tuolle yhdelle lantikka raadolle teen. Ostin käytettynä ja se on siinä kunnossa, et lähes mahdoton magnetisoida enää. Eli odotan sen kans uutta örkki kirjaa. Jos vaikka tekis siitä niille jonkun jutun.
Peli on peli. Voi mennä hyvinki
Silti kaikki on paskaa paitsi kusi.
Avatar
Antrax
Viestit: 1341
Liittynyt: Pe 11.04.2003 18:21
Paikkakunta: Pori

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Antrax »

Henkilökohtainen wysiwyg linjani menee about näin.

Vehiclet ne aseet mitä näkyy. Jos vaihtelee niin sitten magneetit.
Infantry ei niin tarkkaa, spessu aseet pitää olla oikeat (fleikka/melta/plasma) kranut ja extra cc/pistol voi uupua ja kultistien autopistol/rifle linjalla ei niin tarkkaa väliä.
HQ choicet vähän vapaampia, kunhan on oikean kokoinen base (termis/powerarmor) Koitan valita kuvaavan figun, mutta niitä optioita vaan on liikaa.
"Cover my lovejunk in catnip and teabag a horny lion"
Spoonyone
jyri87v
Viestit: 365
Liittynyt: Ke 29.06.2011 22:28

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja jyri87v »

wysiwyg on itsellä vähän bebasta kun kaikille kessuille, comissaareille yms tarvisi hankkia power axe toiseen käteen mutta niitä ei oikein lyödy mistään. Kun ottaa jonkun muun armeijan axen niin se on joko ihan helvetin iso tai sitten jotenkin muuten niin meh ettei se mene tohon figuun näyttävästi kiinni. Tarvisin niitä noin 8 noiden normi chainwordien tilalle. Muuten joo wysiwyg toimii kyllä. PS. tarviiko olla leman russissa oikea piippu? Jos on itse tehty normi piippu niin riittääkö se battle cannoniksi?
Avatar
Kardinaali
Viestit: 2874
Liittynyt: Ti 22.02.2005 19:35
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Kardinaali »

Jyri tosta ainakin hienoja IG-kokoisille kätösille tarkotettu puunhalkojia: http://www.ebay.co.uk/itm/121340258779? ... 1439.l2649
Tilasin viime viikolla tuon lafkan tuotteita, mutta odottelen yhä lähetystäni. Bloggailen noista varmaan kun saan tilauksen käsiini.
jyri87v kirjoitti:tarviiko olla leman russissa oikea piippu? Jos on itse tehty normi piippu niin riittääkö se battle cannoniksi?

Yleensähän tämä Wysiwyg ymmärretään että figuurin pitää olla KUVAAVA, ei välttämättä silti mikään virallinen nappi. Eli jos se sinun putken pätkäsi on kuvaava battle cannoniksi, niin ongelmaa ei ole. Vastaavasti jos teet vaikka plasticard -putkista gatling cannonin näköisen jutukkeen, niin kyllä se menee punisher cannonista..
jyri87v
Viestit: 365
Liittynyt: Ke 29.06.2011 22:28

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja jyri87v »

Ebay linkki ei toimi tällä hetkellä, mutta tänks.

Joo tarttee kattoo jostain joku rännin pätkä ja laittaa kiinni lemoniin :D
Avatar
harkkari
Viestit: 1842
Liittynyt: Ke 27.08.2008 00:00
Paikkakunta: Ulvila

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja harkkari »

Mulla pitäisi olla noita ihme power axeja kyllä ihan reilusti myös. Teron kanssa tänään katseltiin achillesia, ja saatiin kyllä nerokas magentoisinointi-idea. Toki se on tyhmää, että on joku forge-kökkö ja sitä tarvii alkaa magnetisoimaan, mutta so not.
Kalat meni kotio...
Krank
Viestit: 517
Liittynyt: Ma 06.09.2010 21:03

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Krank »

Itse annan kyllä maalauksella paljon anteeksi wysiwygistä kun ei se vissiin ole aina niin selvää figua katsomalla että mikä ase tuo on. Eli jos olet konfannut JA maalannut hienon monofilamenttikatanahilpariaamutähtihaulikkonuijan niin kunhan teet selväksi mitä sääntöä se käyttää niin mulle on ok.

Se että liimaa muovi tai metalli axen figun haaroväliin eikä maalaa sitä on mielestäni vähän "meh". Etenkin jos se on sinitarralla kiinni. :D
Avatar
Kardinaali
Viestit: 2874
Liittynyt: Ti 22.02.2005 19:35
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Kardinaali »

Harri, Uudessa edikassa pystyy vissii repairaa battle brother -tankkeja. Eli voit korjailla halutessas tekmariinilla esim. Imperial knightia. :D
Avatar
harkkari
Viestit: 1842
Liittynyt: Ke 27.08.2008 00:00
Paikkakunta: Ulvila

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja harkkari »

Dodih! Hienoa :) Unelma Mechanicusarmeijasta elää.
Kalat meni kotio...
Avatar
Furinji
Viestit: 2834
Liittynyt: To 28.08.2003 18:44
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Yleinen keskustelu

Viesti Kirjoittaja Furinji »

Jaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 7. edikan ensimmäinen bloggaus.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Pori”