"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

40 K The Death guard vs Ulthwe

Voit lähettää oman kertomuksesi omista sotakokemuksistasi. Kuvat taistoista ovat raporteissa aina ehdottoman suotavia.
quiritzen
Viestit: 54
Liittynyt: To 24.04.2003 14:13
Paikkakunta: Helsinki

40 K The Death guard vs Ulthwe

Viesti Kirjoittaja quiritzen »

Tämä on toinen raporttini Gorzagin Ulthwea vastaan.

Mission oli tällä kertaa pitched battle ja armeijat suunnilleen seuraavat.

The Death Guard (minä)
- Daemon Prince Makron (Dreadaxe + paljon giftejä)
- 7 Possessedia rhinossa (daemonic talons)
- 7 Plague marinea rhinossa (champpa w. power fist)
- 7 Plague marinea (2 x plasma) (champpa w. power sword & plasma pistol)
- 7 Plaguebeareria
- 7 Plaguebeareria
- Defiler
- Predator (3 x lascannon)

Ulthwe (Gorzag)
- Avatar & 2 Warlocks
- Seer Council: 2 Farseers & 3 Warlocks
- 6 Howling Banshees
- 8 Guardians
- 8 Guardians
- Vyper (starcannon)
- War walker (2 x Starcannon)
- 5 Dark Reapers
- 5 Dark Reapers

Maasto:
Maasto oli varsin sekava, joten sen kuvailu on aika hankalaa mutta koittakaa pysyä perässä. Mättö tapahtui raunioituneessa kaupungissa jossa lojui sikin sokin ties mitä rojua ja talon rauniota. Tapahtumat on jälleen kerrottu omasta pöytä vinkkelistäni. Alhaalla (lähimpänä itseäni) oli oikealla suurehko purkukypsä talo, keskemmällä oli jonkinlainen öljysäiliö tai vastaava ja vasemmalla oli avointa. Keskellä pöytää oli koko pituudelta jos jonkinlaista talon tynkää joskin keskelle jäi aukio (jossa oli muuten inkvisiittori Moerckin patsas(tai sitten Qui-Gon Jinnin) ). Vastustajan puolella (eli ylhäällä) oli vasemmalla vanha bensa-asema, keskellä pieni raunio ja oikealla tyhjää.

Deployment:
Kaverukset Predator ja Defiler menivät piileskelemään purkukypsän talon taakse, Rhinot asettuivat keskelle hyviin asemiin ja Makron tyylilleen uskollisena matkusti jäniksenä toisen Rhinon takapuskurissa. Toiset Plague marinet hiippailivat bensiksen taakse (infiltrate). Dark Reapersit menivät keskellä oleviin taloihin ja Seer Council toisen ryhmän taakse. Toinen Guardian ryhmä meni lihakilveksi. Loput jäivät reserviin odottamaan Wraithgaten avautumisista.

Turn 1

Makron potki joukkonsa liikkeelle ja onnistui voittamaan aloituksen. Molemmat Rhinot ajoivat savun seassa kohti Eldarin linjoja Makronin kuolatessa perässä. Defiler yritti täräyttää ikäviä Dark Reapereita mutta laukaus meni ainakin kilometrin sivuun. Predatorkin ampui laiskasti Dark Reapereita mutta sai hajotettua vain seinää. Infiltoroivat Plague marinet kipittivät Dark Reapereita kohti ja höyrystivät exarchin plasmoillaan.

Farseerit heittelivät kaikenmaailman loitsujaan joka puolelle turvaten omiensa mahdollisuudet. Guidatut Dark Reapersit ampuvat 23 ohjusta kohti lähemmäs puksuttavia Rhinoja mutta saivat aikaan vain shaken, shaken, shaken, shaken ja shaken.

Turn 2

Infiltoroivat Plague marinet manasivat 7 demonia pöydälle, mutta warpissa oli vähän tungosta ja ryhmä sinkoutui kauas maalistaan jonnekin bensiksen taakse. Rhinot ajoivat tyylikkäillä käsijarrukäännöksillä etummaisten Dark Reapersien eteen ja "ulostivat" pienen mutta sitäkin haisevamman joukon Plague marineita ja Possessedeja. Makronkin liihotti kohti välipalaa. Defiler ampui battle cannonoillaan suoraan kauimmaisten Dark Reapereiden keskelle tappamatta kuitenkaan ketään. Predatorin miehistö piti lomaa. Rhinossa olleet Plague marinet ryntäsivät Guardianien kimppuun tappaen seitsemän jättäen yhden säälistä henkiin. Dark Reapereita kohtaan ei sääliä sensijaan löytynyt kun Plague marinet, Possessedit ja Makron testailivat aseidensa ja kynsiensä terävyyttä.

Toiset Dark Reaperit eivät katsoneet hyvällä toveriensa teurastusta vaan rankaisivat lähimpiä marineita, rei'ittäen neljä. Farseerit heittelivät jälleen guidefortune-comboa. Plague marinet viimeistelivät viimeisen Guardianin moottorisahojen lempeällä hyväilyllä.

Turn 3

Nurglen palvelijat näkivät viimein lopullisen maalinsa (ateriansa) ja syöksyivät kuolaten sitä kohti. Kaikki mahdolliset yksiköt ampuivat Seer Councilia, tuloksena vain painokelvottomia ilmaisuja rune armourin kestävyydestä. Plague marinet lähtivät esittelemään sahojaan Seer Councilille, samoin tuloksin. Makron loikkasi Dark Reapersien kimppuun ja demonisesti hohottaen huitoi ne pelikortin kokoisiksi palasiksi.

Seer Council oli yksi keskellä vihaista ja löyhkäävää marineiden merta. Nurgle oli jo varma voitostaan kunnes yhtäkkiä, ohhoh. Wraitgate avautui keskelle taistelua syösten sisästään jos jonkinlaista porukkaa. Avatar ja hänen Warlockinsa syöksyivät Possessedien kimppuun, Guardianit ja War walker loikkasivat tuliasemiin ja Vyper lähti kiusaamaan Makronia mutta ei saanut mitään aikaan. Bansheet hyökkäisivät ulvoen kolmen jäljellä olevan Plague marinen kimppuun tappaen niistä kaksi. Kyseisen ryhmän johtaja Ashreceth ei tästä kuitenkaan hätkähtänyt vaan irrotti power swordillaan muutaman pään. Guardianit ja War walker ampuivat kaikella Possessedeja mutta tappoivat vain yhden. Avatar osoitti olevansa universumin kovin tappelija ja töni yhden marinen ojaan. Hänen Warlockinsa olivat näköjään unohtaneet pukea rune armourinsa aamulla päälleen kun heidät silvottiin marineiden vastahyökkäyksessä. Toisaalla ryhmänjohtaja Belzark kätteli power fistillaan yhden Warlockin kuoliaaksi.

Turn 4

Makron teki pikavisiitin warpiin ja potki siellä lymynneet demonit kentälle. Bensikseltä asti käppäilleet demonit pääsivät viimein tappelemaan Avatarin kanssa ja pistivät siihen yhden woundin. Uunituoreet demonit säntäsivät Guardianien kimppuun ja tasoittivat koko ryhmän. Predator teki miehentyön rikkoessaan kalliin War walkerin. Ashreceth selvisi jälleen parin kymmenen power swordin iskuista ja vastavuoroisesti leikkasi parilta Bansheelta joitain tärkeitä ruumiinosia. Oikeus tapahtui viimein kun toinen Farseereista sai Makronin kirveestä päähänsä.

Taistelu jatkuu. Avatar ehtii potkia muutaman demonin sivummalle ennekuin Possessedit repivät häneltä pään irti. Ashreceth kestää jälleen muutamat power swordit ja lyö loputkin Bansheet matalaksi. Veren makuun päästyään Makron syö jäljellä olevan Farseerin ja vielä Warlockin samaan syksyyn.

Turn 5

Eldarin armeijasta ainoastaan Vyper on enää ehjä. Eikä sekään kauaa kun Predator pistää sen lunastuskuntoon Lascannoneillaan.

Loppu. Voitto Nurglelle! Viva Death guard!

Palkintojen jako:

Sankarit:

Nurgle:
- Aspiring champion Ashreceth - Taisteli yksin kuutta Bansheeta vastaan, tappoi jokaisen ja selvisi

Eldar:
- Seer Council - Imi tulta kuin pesuesieni eikä yksikään kuollut

Sählärit:

Nurgle:
- Defiler - Ei tehnyt taaskaan yhtään mitään.

Eldar:
- Bansheet - Eivät saaneet Ashrecethia hengiltä.

Raportti oli aika pitkä, toivottavasti jaksoit lukea.

Palautetta kiitos!
Viimeksi muokannut quiritzen, Su 30.05.2004 10:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ph´nglui mglw´nafh Cthulhu R´lyeh wgah´nagl fhtagn
Porkkana
Viestit: 201
Liittynyt: Ke 08.10.2003 18:43

Viesti Kirjoittaja Porkkana »

Hei tämähän oli ihan hauska! Tämä repa muka pitkä? Ei minusta. Kyllä, tämä on huva raportti pistä lisää tulemaan jos jaksat!
Älä syö porkkanaa.
Avatar
Poerisija
Viestit: 243
Liittynyt: La 14.06.2003 22:19

Viesti Kirjoittaja Poerisija »

Hyvin informoiva, tapahtumien kulusta saa selvää, ja ei ollut normaalin tylsää "Ryhmä Alpha etenee kukkulan taakse ja ampuu kaksi eldaria" tyylistä, vaan hyvää kerrontaa. Loistavaa työtä.
Evolution was never true
Of all the lies they feed to you
What you see is what you do
Monkey me and monkey you
hurmelapsi
Valvoja
Viestit: 123
Liittynyt: Ma 11.08.2003 21:53

Viesti Kirjoittaja hurmelapsi »

Samaa mieltä poerrisijan kanssa. Mukavaa luettavaa, tapahtumista sai kohtuullisen hyvä tolkun, eikä tekstikään ollut liian yksitoikkoista. Hyvä.
Confrontationia tai Rag'narokia pelailevat ihmiset kanavalle !confrontation, olkaa hyvät.
ChildGamez
Viestit: 340
Liittynyt: Su 14.12.2003 20:21

Viesti Kirjoittaja ChildGamez »

Erittäin hyvä raportti :) . Pysyin kokoajan ihmeempiä tarkistelematta pelissä mukana ja oli hyvä peliki josta kirjoitit :) . Menehän ja kirjoita muutama tällainen lisää.
A person can't defeat loneliness.
Waiting for the rising of Chaos Dwarfs
-ClasH-
Viestit: 67
Liittynyt: Ma 12.01.2004 19:28
Paikkakunta: Mäntyharju

Viesti Kirjoittaja -ClasH- »

Todella hyvä oli. Sopivan pituinen, tapahtumista sai selvän, huumori oli hauskaa, kirjoitusvirheitä ei osunut silmiin, ja vaikka sanoitkin että pöytä oli sekava, niin tuosta alkuselvityksestä minä ainakin sain siitä hyvän kuvan. Tapelkaa tosiaan lisää, ja sitten tänne raportteja.
"Kantaamme puolustaa vielä saamme
Metallin puolesta taistelkaamme!
Vielä kastuu terät miekkojen,
ja maahan tömähtää vihollinen!"
Avatar
Baurus
Viestit: 450
Liittynyt: Su 13.07.2003 15:27
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Baurus »

Todella hyvä raportti. Yhdyn edellisiin puhujiin eli mukavaa luettavaa oli. ;)
megszentségtelenithetetlenségeskedéseitekért
- tekojenne vuoksi, joita ei voi halventaa
Maxonen
Viestit: 27
Liittynyt: La 24.01.2004 19:28

Viesti Kirjoittaja Maxonen »

Kyllä, oli hyvä ja selkeä raportti, jonka jaksoi kevyesti lukea loppuun asti.
Onnittelen hyvästä työstä :).
Niin pitkään kuin tämä allerkirjoitusviesti on tässä, myyn 15€ hintaan hyväkuntoisen High Elves -armeijakirjan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Taisteluraportit”