"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Citadelin maalien kostuttaminen vedellä

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Heebbari
Viestit: 42
Liittynyt: Ti 29.04.2003 18:38

Citadelin maalien kostuttaminen vedellä

Viesti Kirjoittaja Heebbari »

Eli olen pitänyt taukoa maalaamisesta about +½vuotta ja maalit ovat lievästisanottuna jämhtäneet. Eli jos kaadan purkkeihin vettä ja sekoitan, niin mitä maalit siitä tykkäävät?
Avatar
Frenzy
Viestit: 2439
Liittynyt: Ti 27.08.2002 11:54
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Frenzy »

Voi onnistuakin. Olemassa on kuitenkin jotain ainetta (hesasta saa) joka tekee kuivuneen maalin aivan uuden veroiseksi. Nimen kun vielä muistaisi...
Coveria ei jätetä.

WAR HEAD
Battousai
Viestit: 800
Liittynyt: La 10.07.2004 20:59
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Battousai »

Ne lähtevät taas juoksemaan, kunhan et pistä liikaa vettä.
Minkäsnäköinen eläin tuo lateksi muuten on? -TietoPredator
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Jos ne ovat kerta jämähtäneet, niin voit kai huoletta itse kokeilla mitä ne sanoo vedestä. Vesiohenteisia kun ovat, voivat vielä elpyäkin väliaikaisesti mutta ymmärtääkseni sen jälkeen kuivuvat entistä helpommin (jämähtäminen kun ymmärtääkseni johtuu veden haihtumisesta).
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

Ei sellasta ainetta ookkaan, mikä tekee maalin uuden veroseks. Monet luulee että maalit ei kuivahda kun laittaa purkkeihin retarderia/extenderiä, imo aika turhaa puuhaa, sen jälkeen maalit ei kuivu hevillä kun maalaa figuihin niitä. Suosittelen tosissaan ostamaan paremmat purkit tai pitämään kiinni niitä kun maalaa (ottaa paletille siis purkista ja sulkee sen heti sen jälkeen) jos haluaa käyttää noita perus citadel purkkeja. Vesi auttaa sen verran että sillä on helppo maalata, mutta kun pari kolme kertaa joutuu lisäämään lisää vettä, niin huomaakin että maali on aivan rososta kuivuttuaan figuun.
Zarec
Viestit: 1224
Liittynyt: Ma 12.01.2004 17:50

Viesti Kirjoittaja Zarec »

kyllä tuo vesi juttu toimii eli aina kun on jämähtäneet maalit niin vedellä niitä voi käyttää jonkin aikaa sen jälkeen ja sitten taas vettä..... itse olen tehnyt tuota jo pitkään ja ihan hyvin pärjärnnyt....
Avatar
Cannonball
Viestit: 898
Liittynyt: Ke 12.11.2003 18:55
Paikkakunta: turku

Viesti Kirjoittaja Cannonball »

Noh mulla oli kanssa sellanen 4kk taukoo maalaamisessa ja nyt taas aloitin. Useimmat maalit oli aika jähmeitä. Useimmat toipui ihan hyvin, mutta esimerkiksi punanen on jo löysyydessä melkein veden tasolla, mutta yhä vain kökköytyy pensseliin ja venyy, muttei figuun tartu millään. Ja shining goldiin jäi sekaan kaiken maailman kökköjä, joita pitää maalia ottaessa koettaa väistellä, muuten on maalaus mahdotonta enne kuin on pensselin puhdistanut. Goblin greenissäkin meinasi tulla sama ongelma, mutta kunhan siihen lisäsi tarpeeksi vettä, niin se rupesi toimimaan kuin unelma. Itseasiassa uskallan väittää että se on nyt parempaa kuin uutena.
Väitä vastaan, olen mestari.
"Routiolainen Kirjailijanalku joka pitää Pahis-sitruunoista."
I'm just a soul whos intentions are good, oh Lord, don't let me be misunderstood.
Heebbari
Viestit: 42
Liittynyt: Ti 29.04.2003 18:38

Viesti Kirjoittaja Heebbari »

Nyt on vedet maaleissa ja hyvin toimii, mutta tuskin noita voi ikuisesti lantrata yhteen.. Oliko muuten Citadelin maalit ennen parempia kuin nykyään? Minulla on yksi vanha Citadelin maalipurkki (semmonen missä on läppä korkki) jostain nuijasodan ajoilta ja se ei ole jämähtänyt kertaakaan, mitänyt jotain veden paksuista tavaa nousee pinnalle, mutta sen voi sekoittaa ja maali on kuin uusi.
Avatar
Zekta
Viestit: 682
Liittynyt: Ma 22.12.2003 14:30
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Zekta »

Mullakin on noita läppäkorkillisia purkkeja ja niihin ei maalit kuivu...enemmänkin niihin kierrekorkillisiin mut ei mulla oo kun kerran jässähtäny... ;)
Avatar
TietoPredator
Viestit: 498
Liittynyt: La 18.10.2003 11:00
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja TietoPredator »

Eikös noita vanhoja Citadelin läppäkorkkimaaleja saa nykyäänkin, kulkevat vain nimellä Coat d'Arms. Ja olivat tosiaan ainakin jokin aika sitten GW:n maaleja parempia, ihan viimeaikoina en ole uusia purkkeja ostellut joten niistä en tiedä.

Jotkut maalien nimistä olivat tosin GW:n rekisteröimiä tavaramerkkejä joten osa saattaa olla erinimisiä kuin ennen, tyyliin Chaos Black voi olla "It Came from the Des... Warp Gate Black".
"Katsoimme, ettei Pori enää ole pelastettavissa, joten Exterminatus jäi ainoaksi vaihtoehdoksi." - Teräratas
baretul

Viesti Kirjoittaja baretul »

TietoPredator kirjoitti:Eikös noita vanhoja Citadelin läppäkorkkimaaleja saa nykyäänkin, kulkevat vain nimellä Coat d'Arms. Ja olivat tosiaan ainakin jokin aika sitten GW:n maaleja parempia, ihan viimeaikoina en ole uusia purkkeja ostellut joten niistä en tiedä.

Jotkut maalien nimistä olivat tosin GW:n rekisteröimiä tavaramerkkejä joten osa saattaa olla erinimisiä kuin ennen, tyyliin Chaos Black voi olla "It Came from the Des... Warp Gate Black".
Purkit on ehkä parempia, maali sisällä voi olla huonompaa. Saman tyylisiä maaleja on myöskin foundryn maalit (jotka tosin pitää ostaa aina 6 paketeissa, esim 6 erilaista liilaa tai 6 erilaista punasta jne.). I-korella on myöskin saman tyypiisiä, mutta ne taitaa kiiltää jonkun verran kuivuttuaan.

Tossa on jonkun verran lisää noista muiten valmistajien maaleista:
http://www.jenova.dk/PaintReview.htm
Avatar
Cannonball
Viestit: 898
Liittynyt: Ke 12.11.2003 18:55
Paikkakunta: turku

Viesti Kirjoittaja Cannonball »

Hmm. Ainakin omassa hankitapaikassani, pienessä kirjakaupassa jossa on aniin pieni mutta ah niin laajavalikoimallinen nurkkaus hammereille, kaikki maalit tai ainakin useimmat, en ole ihan varma)
tulevat nykyään läppäkorkeissa. Niitä olenkin jo ihastellut( ei enää prkleen pähkinäsaksia purkkien avaamiseen)
Väitä vastaan, olen mestari.
"Routiolainen Kirjailijanalku joka pitää Pahis-sitruunoista."
I'm just a soul whos intentions are good, oh Lord, don't let me be misunderstood.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”