"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Nids implant attack

Aloittelijoille ja vasta-alkajille tarkoitettu palsta, jossa uskaltaa kysyä vähän yksinkertaisempiakin asioita pelistä ja pelaamaan ryhtymisestä ilman tönimistä. Kokeneet vastaavat.
Drikon
Viestit: 170
Liittynyt: To 30.10.2003 11:41
Paikkakunta: Kemi

Nids implant attack

Viesti Kirjoittaja Drikon »

miten menee jos tekee tuplawoundin squadiin jossa on vain 1w jäppisii?

jos tuon woundit voi jakaa 2 hahmon kesken esim 1 kuolee ja ryhmän leader jolla on 3w saa 1 niin eikös se sillon tappais aina 2 jos armorsave failaa?

kun eikös vahingot tule woundeina squadille?
Just a little drop of poison.
Jauza
Viestit: 85
Liittynyt: To 17.02.2005 21:04
Paikkakunta: Hollola

Viesti Kirjoittaja Jauza »

Itse ainakin sen ymmärtäisin niin että tulee vain yhteen kohteeseen eli et voi tappaa 1 woundisia mokuja 2 aina kerraalla.
Tyranid codex sivulla 32 kirjoitti: "A model that does not pass a saving throw when wounded by a creature with an impöatnt attack suffers two wounds instead of one."
Avatar
Kurimus
Viestit: 1487
Liittynyt: Pe 22.08.2003 17:48
Paikkakunta: Sastamala

Viesti Kirjoittaja Kurimus »

Toimii vain sellaisia vastaan joilla on yli 1 wound. Eli et hyödy mitään siitä jos vastassa on vain 1w tyyppejä, tuplatut woundit pätevät aina vain yhteen woundattuun viholliseen.
"Silmitön väkivalta on vilpittömin ja läheisin ihmiskontaktin muoto."
-Sörkan Sika-Harri-
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Perusteet”