Skenaario: Siege of Minas Tirith "Director's Cut"
Kaksi peikkoa ja kolme valloitustornia olisi hyvä. Denethorin puolustus on hyvä idea, paitsi että Denethor ei ollut siellä alimmalla muurilla. (ainakaan elokuvassa)halbarad kirjoitti:Jep, peikkoja voisi olla ehkä joku 2-5 valloitus torneja ehkä 1-4.
Ja se sacin denethorin puollustus oli tosi hyvä idea, pisteiden määrä voisi mielestäni olla: Hyvät: 1000pts Pahat: 1300-1500.
Tämmönen ehdotus: Jos Captain of Minas Tirith on kentällä, niin Citadel Guardit eivät joudu ottamaan rohkeustesteja (tähän asti suoraan ohjekirjasta), mutta jos Kapteeni onnistuu courage testissään, niin kaikki Citadel Guardit tekevät tavallaan automaattisen 6" stand fastin. Ja tämä tapahtuisi sen jälkeen, kun puolustajia on enää alle 33%. Toimisiko tämä?
En nyt haluaisi ottaa itteeni mutta aika paljon tuli kommenttia joka ei tavallaan edes liittynyt tähän mutta ei se mitään koetan selventää.
Eli siis enemmän painotin tohon skenaarion keksimiseen.
Listat heitin vain päästäni sen suurempia miettimättä.
Itselleni en ole tätä juttua tarkoittanut.
Denethor sopi sinne vain sen broken mindin ja gondorin hallitsian asemaan jota puolustettaisiin.
Olisi varmaan pitänyt jättää nuo surkeat esimerkki listat pois sillä siitä näytti tulevan aika paljon juttua.
Mutta eipä mitään. Kehitelkääs nyt muutkin lisää skenaarioita. Ja mielestäni tuo skeanaario on hyvä idea, mutta listat kusi täydellisesti. Anteeksi niistä.
Eli siis enemmän painotin tohon skenaarion keksimiseen.
Listat heitin vain päästäni sen suurempia miettimättä.
Itselleni en ole tätä juttua tarkoittanut.
Denethor sopi sinne vain sen broken mindin ja gondorin hallitsian asemaan jota puolustettaisiin.
Olisi varmaan pitänyt jättää nuo surkeat esimerkki listat pois sillä siitä näytti tulevan aika paljon juttua.
Mutta eipä mitään. Kehitelkääs nyt muutkin lisää skenaarioita. Ja mielestäni tuo skeanaario on hyvä idea, mutta listat kusi täydellisesti. Anteeksi niistä.
Elrondin Fight Paremmaksi!
Minut tunnettiin? nimellä SacC.
Minut tunnettiin? nimellä SacC.
Tuohon voisi vielä laittaa ainakin gothmogin. sillon olisi aika hyvä. ja nämä pisteet on jo ihan hyvät. Peikkoja ei mitään kymmentä. 2-3 on hyvä. =)JmM kirjoitti:Tässä minun versio joukoista (elokuvan pohjalta olen nämä tehnyt)
Hyvät:
Gandalf the White
Pippin with armour and elven cloak
Beregond
Captain of Minas Tirith with heavy armour & shield
10 Warriors of Minas Tirith with swords & shields
10 Warriors of Minas Tirith with spears & shields
10 Warriors of Minas Tirith with bows
2 Warriors of Minas Tirith with banners
6 Citadel Guards with longbows
6 Citadel Guards with spears
2 Battlecry Trebuchets with three crew each
2 Avenger Bolt Throwers with two crew each and Swift Reloads
Yhteensä noin 1200pts
Pahat
Witch-king on Fellbeast
Ringwraith on Fellbeast
2 Orc Captains with shields
Orc Shaman
3 Orcs with banners
20 Orcs with hand weapons & shields
20 Orcs with spears
12 Morannon Orcs with spears & shields
12 Orcs with orc bows
8 Orcs with two-handed weapon
2 Mordor Trolls
2 Mordor Catapults with three crew each and troll, siege veterans and Flaming ammunition
3 Mordor Siege bows with two crew each
Yhteensä noin 1800pts
Pahiksilla saattaa olla vähän liikaa porukkaa...
Ja mitä järkeä on olla 10 peikkoa? Tästä skenaariosta pitäisi tulla sellainen, jonka joukot pystyy vielä joten kuten ostamaan. 10 peikkoa maksaisi 10 x 27,5€ = 275€. Kuka noin monta peikkoa omistaa?
Gothmog wargilla tuohon? Ok. Jotain muuta kenties vielä? Meinaan kohta laitan ensimmäisen version skenaariosta ekaan viestiini...dwar kirjoitti:Tuohon voisi vielä laittaa ainakin gothmogin. sillon olisi aika hyvä. ja nämä pisteet on jo ihan hyvät. Peikkoja ei mitään kymmentä. 2-3 on hyvä. =)
Edit: Laiton jo, mutta silti saa kommentoida vapaasti. Jos jotain puuttuu/on liikaa, niin sanokaa toki.
hmm juuh näin on mutta sillä taidetaan tarkoittaa koko idän armeijaa, variaageja, haradilaisia, khandilaisia, sitten jotain puolipeikkoja ja jotain isoja neekereitä oli muistaakseeni mukana. luulen että kirjassa tarkoitetaan noita koska mitkään lähteet tai viitteet sormuksen sodasta eivät kerros että oli kansa nimellä itäläiset. mutta en ole ihan varmakaan
Hahahahahaahabottiins kirjoitti: isoja neekereitä oli...........
Niin lisää skenuja ne on mielenkiintoisia
Niin siitä captainista siis se couragepömpyläpimpulapampam juttu, minusta voisi olla parempi että jos kentällä on Beregond ei tarvitse Citadel guardien ottaa courage testejä.
Tai en tiiä kyllä se voisi kapu olla.
Chuck Norris has already been to Mars; that's why there are no signs of life there.
-
Dunedain 90
- Viestit: 18
- Liittynyt: Ke 08.02.2006 20:37
- Paikkakunta: Turku
bottiins kirjoitti:hmm juuh näin on mutta sillä taidetaan tarkoittaa koko idän armeijaa, variaageja, haradilaisia, khandilaisia, sitten jotain puolipeikkoja ja jotain isoja neekereitä oli muistaakseeni mukana. luulen että kirjassa tarkoitetaan noita koska mitkään lähteet tai viitteet sormuksen sodasta eivät kerros että oli kansa nimellä itäläiset. mutta en ole ihan varmakaan
haradilaiset olivat etelästä (pilkunviilausta)
"Who shall call them from the twilight, the forgotten people."