"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Huhuja örkkien uudistuksista...

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

Kyllä tanssiakin vastaan saa flee option, suurin osa pelaajista vain ei tiedä sitä. :)

Shadowsin megaassasinwarpomgnarutoninjatanssia vastaan ei saa reaktioita. :P

Rank & Filen parantaminen ei ole ollenkaan huono juttu, Anvil vaan maksaa 500 pojoa ja örkkien waaagh 0 pojoa (näillä huhuilla) toivottavasti toi on Warboss only skilli tai jotain semmoista, koska en osaa kuvitella sitä örkki shamaania johtamassa waaaghia metsään.
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Kovinpa näyttää keveltä hemmolta tuo Azhag. 5 str 5 atakkia ei oikein kunnon puolustuksissa tunnu, hädin tuskin saa yhden kaaosritarin kellistettyä vuorossa. Grandmasterit ja high elf prinssitkin lähinnä nauravat mokomalle. 5+ armor ja 5+ ward taas meinaavat, että ne ritarit huiskivat haavan takaisin vuorossa. Pehmeä poju, jos verrataan kaikkiin muihin mättölordi spessuihin.
Avatar
jamovoima
Valvoja
Viestit: 7617
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:37
Paikkakunta: Länsi-Vantaa

Viesti Kirjoittaja jamovoima »

Azhagin takana oleva juoni taitaa olla se, että se on yhtäaikasiesti mättöhero ja loordi, kylä niillä s5 hyökkäyksilläkin jossain rivisoltuissa on vaikutusta.

Löytyyhän örkeillä puhtaaseen hakkaamsieen jo Grimgor.
Draktaron
Viestit: 1319
Liittynyt: La 25.03.2006 16:00

Viesti Kirjoittaja Draktaron »

Kun nyt näistä uusista figuista puhutaan, ja en ole FB: puolta seurannut kovinkaan paljon, niin osaako joku arvioida armeijat joille ei lähiaikoina ole tulossa uutta figurangea, eli onko joitain armeijoita jotka ovat enemmän tai vähemmän hiljattain jo saaneet uudet figut?
Juhaaha
Viestit: 1831
Liittynyt: Ma 07.11.2005 20:10

Viesti Kirjoittaja Juhaaha »

Minorith kirjoitti:Kun nyt näistä uusista figuista puhutaan, ja en ole FB: puolta seurannut kovinkaan paljon, niin osaako joku arvioida armeijat joille ei lähiaikoina ole tulossa uutta figurangea, eli onko joitain armeijoita jotka ovat enemmän tai vähemmän hiljattain jo saaneet uudet figut?
Dwarffit ja Welffit eivät ainakaan saa vähään aikaan uusia figuja :D. eikä myöskään Kaaos (Storm Of Chaoksesta ei vielä ole tarpeeksi kauan). Lizardmenit saivat uusia figuja Lustria kamppanjan aikana (niin saivat myös skavenit ja helffit). eli nämä 4 armeijjaa eivät vähään aikaan uusia figuja saa.

Delffien ja 'counttie olisi aika saada jo uusia figuja
Mayhemia
Viestit: 3610
Liittynyt: Ti 09.03.2004 08:37
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Mayhemia »

No siis vuonna 2008 pitäisi olla ilmestynyt:

Dwarffit&Welffit (tulivat jo)
Orcs&Goblins (kohta)
Empire (örkkien jälkeen)
Vampire Countit (Empiren jälkeen)
Dark elffit

Dark elffit voivat kuulemma swapata paikkaa Skavenien kanssa, joten uskon että ne ovat tulossa tuossa myös Dark elffien kanssa samoihin aikoihin. (Toinen 2008 keväällä oletettavasti, ja toinen sitten syksyllä. Tämä on tosin veikkailua.)

Ogret, Dwarffit ja welffit sekä Bretonnia näyttävät ainakin aika turvallisilta, koska niillä on suhteellisen uudet kirjat.
Avatar
Lord Mikke
Viestit: 2556
Liittynyt: Ma 16.01.2006 18:33
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Lord Mikke »

Nazreg Moonsinger kirjoitti:No siis vuonna 2008 pitäisi olla ilmestynyt:

Dwarffit&Welffit (tulivat jo)
Orcs&Goblins (kohta)
Empire (örkkien jälkeen)
Vampire Countit (Empiren jälkeen)
Dark elffit

Dark elffit voivat kuulemma swapata paikkaa Skavenien kanssa, joten uskon että ne ovat tulossa tuossa myös Dark elffien kanssa samoihin aikoihin. (Toinen 2008 keväällä oletettavasti, ja toinen sitten syksyllä. Tämä on tosin veikkailua.)

Ogret, Dwarffit ja welffit sekä Bretonnia näyttävät ainakin aika turvallisilta, koska niillä on suhteellisen uudet kirjat.
Jes! Saamme siis kärsiä näin kuukkeli-Helffeistä vielä suhteellisen kauan :D
Peril of Warp
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Netters apparently now work as follows: Roll a D6 - on a 1 the Night Goblins get -1 Strength that turn; on a 2-6 the enemy unit gets -1 Strength that turn. Suggests that nets may turn into an upgrade for the entire unit rather than something you give to a handful of the model. (source: Death3965)


Apparently the stats section of the new Rulebook has Spiders being M7, so that's pretty much confirmed, then. (source: Ghal Maraz)


Azhag the Slaughterer is very similar to a Black Orc Warboss even though he's a 'normal' Orc. Even has the Quell Animosity rule.
Has a pair of magical weapons that give him +1 Attack (cos there is two of them...) and lets him re-roll failed to hit rolls. Wears heavy armour which also grants him a not-too impressive Ward save. The Crown of Sorcery now makes him a level 2 Death magic user as well as Stupid. (source: Naked_Fisherman from WD320)
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
Illumina
Viestit: 946
Liittynyt: Ke 16.02.2005 16:52
Paikkakunta: Hell Sing

Viesti Kirjoittaja Illumina »

Mm... Miksi pitikään ruveta tutkimaan noita örkkien uudistuksia. On aivan pakottava tarve alkaa keräämään moisista armeija. *Huoh* pitää yrittää saada rahaa kasaan taas kaikenmaailman krumeluurien hankkimiseen.
Illumina jyrää tyttöenergialla päälle! -Nilarakh

Niin... kai tää Illuminan tyttöjuttu on aika ainutlaatunen, ainakin näin sotun puitteissa. -Mer'siles
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

talking of Skarsnik: the rules can be read in the new german White Dwarf. didn't see the whole rules around so here's the translation:

Skarsnik M4 WS5 BS3 S4 T4 W6 I5 A4 LD8
Gobbla M- WS5 BS- S6 T- W- I4 A4 LD-

Skarsnik wears light armor and 'skarsniks spiessa'
unit strengh 3
fear from elves and hate on dwarfs

Skarsnik and Gobbla count as one model, they are to be removed together.

Gobblas attacks have the rule killing blow.

Sly plans: roll a d6 on any enemy unit. each unit you roll a 6 is not to be deployed with the rest of the army but comes into the game on the first turn of the player as if they pursued an enemy of the table.

Wicked traps: A night goblin unit that flees but manages to gather in the next turn is able to move around in the movement phase as normal and to shoot as normal - whilst always counting als moved.

'Skarsniks Spiessa' - bound spell (energy level 5)
counts as halberd
sends out bolts of pure waagh, a magic missile, range 24 inch, dealing a single S6 hit plus another S6 hit for each orc unit (size 10+) or goblin unit (size 20+) within 12 inch from 12 inch of Skarsnik. no armour saves allowed.


points not mentionned, neither are the amount of hero choices he needs. so the rumour that the special characters are listed as 'normal' choices seems to be correct.

/edit: just seen them in another thread, posted this morning. do'h. but i got 2-3 words correct that were wrong in the other post
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
Lord of Carcassonne
Viestit: 6948
Liittynyt: Ke 18.01.2006 12:03
Paikkakunta: Orivesi

Viesti Kirjoittaja Lord of Carcassonne »

Night Goblin armeija hmmmm mielenkiintoista hmmm skarsnik pomoksi hmmmm sen mä aion tehdä :)


Mitenkä paljon noiden huhujen mukaan örkit nyt sit hyödyttäis gobboja kun huhuttiin jotain että fullgobbo armeija olis muka historiaa?
Warhammer The Old World Alkaen 13.4.2024.
Bretonnia V/T/H 1/0/2

Warhammer Armies Project (1.8.2023 lähtien)
Bretonnia V/T/H 5/2/7
Nippon (Kun armeija on valmis) V/T/H 0/0/0
Avatar
Tyrisalthan
Viestit: 859
Liittynyt: Pe 08.11.2002 11:58
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Tyrisalthan »

Veikkaan, että pikemminkin päinvastoin. Aloitussetissä tulevat gobbot houkuttelevat ainakin minua aloittamaan gobboarmeija. Saattaa tietysti olla, että ne eivät enää ole turnausjuusto nro 1, mutta entä sitten.
Innokkuus korvaa pätevyyden
Ari
Viestit: 1396
Liittynyt: Ke 22.05.2002 17:54

Viesti Kirjoittaja Ari »

http://caius.home.insightbb.com/ng1.jpg
http://caius.home.insightbb.com/ng2.jpg
http://caius.home.insightbb.com/ng3.jpg

Kuvat uusista Night Goblin kehikoista.

Positiivinen yllätys se että kaikki vaihtoehdot on sisällytetty laatikkoon. Vaikkakin yksittäisiä poseja on vain 6 erilaista se riittää silti, ei niitä yksittäisiä kukaan katso sieltä horden seasta ^^
Avatar
Tom_Gore
Viestit: 1424
Liittynyt: Ma 25.10.2004 12:33
Paikkakunta: Tampere (Annala)

Viesti Kirjoittaja Tom_Gore »

Päät ovat siis kiinni ruumiissa lähes kaikilla? Se olikin sitten viimeinen niitti kun ei voi vaihtaa edes kunnon naamoja noiden nenättömien sittiäisten tilalle. Onepose ei muuten haittaisi kun eipä noita rankkaavia gobboja voi niin kauhiasti pousailla kuitenkaan, mutta nuo ovat kyllä vaan niiiiiin rumia.

Aseoptiot ovat pop, jopa netterit saa tehtyä peruspaketista. Mikäli tämä on rivimiesten tulevaisuus niin alkaa kummasti himottamaan uudet Empiret jo etukäteen.
This world is not so vast that it could conceal the bones of my enemies. Instead I will pile them so high even their gods weep at the sight.
- Lord Assassin Morghoul
Kamreks
Viestit: 223
Liittynyt: Ma 17.11.2003 18:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kamreks »

Pienimuotoinen pettymys että ilmeisesti vain Night Gobbot(one pose spider rideritkin?) saavat uuden regimentti boksin, eikös GW ole kauan jo uhonnut yrittävänsä tehdä kaikista core uniteista hyvälaatuisia plasticeja?
Tosin vihernahoilla niitä unitteja piisaa että ehkä boxeja on tulossa myöhemmin lisää, tyyliin Wood Elffit.
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Itseasiassa figuja on tulossa kahdessa aallossa. Uudet mustat örkit ja possupojat tulevat toisessa aallossa tietääkseni.
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
Sir_Jarkko
Viestit: 201
Liittynyt: Pe 09.09.2005 21:22
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Sir_Jarkko »

Naamalliset one-poserit eivät minua haittaa hirmuisesti, tällä hetkellä olen joutunut kiroilemaan ihan tarpoeeksi sitä että ostin GW:n muoviliimaa ja nyt sitten uidaan liimassa kun pitäisi saada skaveneille päät paikoilleen. Mutta... mutta... MUTTA MIKSI! Why Gw, why? Miksi menitte pistämään lippuun staattisen kuvan nightgobbojenm kuusta! Eikö jenkkipeipeillä riitä mielikuvitus sen tekemiseen! Surettaa ihn gobbopelaajien puolesta. Toivottavasti siellä siis on ihan tyhjiä lippuja eikä noita valmiita "just-paint-it" lippuja.
"From the blizzards under northern sky I hail!"
Avatar
Rautamaha
Viestit: 563
Liittynyt: To 29.09.2005 18:54
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Rautamaha »

Hyvä mies paperistakin voi tehdä sen lipun jos ei muovinen innosta.Hyvä kun päät ovat kiinni ruumiissa jottei tarvitse kiroilla että pysyisi pää kiinni ruumiissa.Ja hand weaponitkin ovat hyvä lisä ja ihan hyvän näköisiäkin ovat.
Fellows, there's a troll among us.
Avatar
Tom_Gore
Viestit: 1424
Liittynyt: Ma 25.10.2004 12:33
Paikkakunta: Tampere (Annala)

Viesti Kirjoittaja Tom_Gore »

Miten ihmeessä muoviliiman kanssa ei muka saa päätä liimattua pitävästi paikalleen?
This world is not so vast that it could conceal the bones of my enemies. Instead I will pile them so high even their gods weep at the sight.
- Lord Assassin Morghoul
Avatar
Väkipyörä
Viestit: 781
Liittynyt: Pe 24.01.2003 13:20
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Väkipyörä »

Uusien night gobbojen jouset näyttävät sopivan ilkeiltä, samoin keihäät. Tylsää että kilvet on kuvioitu ja hand weaponit ovat noin heikko esitys. Olisi toivonut esim. hakkuja tai lyhyitä miekkoja (vaikkei näiden konvertointi liian hankalaa olekaan).

Tuleekohan aloituspaketissa nämä äsken esitellyt spruet vai eri gobot ja vähemmän optioita?
Mikä ei tapa, ärsyttää!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”