"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Apuan NMM:n kanssa

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
-Tupe
Viestit: 88
Liittynyt: Su 02.01.2005 22:07

Apuan NMM:n kanssa

Viesti Kirjoittaja -Tupe »

Elikkä ongelmani on, että netistä ei ole löytynyt mitään hyvää tutoriaalia NMM:n maalaamiseen. Voisikohan joku teistä sotulaisista postata tähän jonkin näköistä neuvon tynkää.

Kiitos.
Avatar
Rogue
Viestit: 567
Liittynyt: La 10.09.2005 15:22
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Rogue »

Muut ehkä linkittäisivät sinut aiempiin keskusteluihin, joissa asiaa on puitu päästä häntään. Minä sitä vastoin annan kunnon linkin warhammer-empiren sivuille, josta löydät erittäin pätevän step-by-step tutoriaalin kuvineen kaikkineen. Koin monta ahaa- elämystä tätä ensimmäistä kertaa lukiessani.

Yksi parhaista lukemistani tutoriaaleista.
jago
Viestit: 395
Liittynyt: La 17.01.2004 11:51
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jago »

Tässä muutama ihan hyväksi havaittu NMM tutoriaali:

http://www.coolminiornot.com/article/aid/300
http://www.coolminiornot.com/article/aid/59
http://www.coolminiornot.com/article/aid/54

Tossa on nyt pari hyvää NMM ja SE-NMM ohjetta, mutta ennen kuin aloitat noiden kanssa kikkailun kannattaa harjoitella blendaamaan hyvin, sillä NMM perustuu paljolti smootheihin blendeihin, värien kontrastiiin ja highlightien laittamiseen oikealla paikoille. Jos et osaa blendata hyvin niin tuosta NMM seikkailusta tulee vain harmaita hiuksia, tai ei välttämättä. Mutta kontrasti mustan ja valkoisen (tai ruskean ja valkoisen jos teet kultaa) on tärkeintä NMM maalaamisesta.
"Brush-licking makes you a better painter"
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”