"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

jälkeen jääneet space marinet

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Kenialain
Viestit: 106
Liittynyt: Su 15.07.2007 14:22
Paikkakunta: Tampere

jälkeen jääneet space marinet

Viesti Kirjoittaja Kenialain »

Prologi

Eräänä kauniina päivänä hankin space mariineita läjän, joita sitten maalailin ilokseni hauskoilla väreillä. Olin jopa tilannut bits &kits:stä kasan erilaisia olkapaloja erilaisilla logoilla maksimoidakseni riemua. Aikani maalailtua kuitenkin huomasin, että näistähän voisi koota armeijan. Armeijalla kuitenkin sopisi olla samanlainen väriteema, mikä vaikutti eri tylsältä ajatukselta. Myönnyin kuitenkin itselleni, ja aloin maalata figuja samanlaisiksi. Jätin kuitenkin olat erivärisiksi, noin niinkuin piristykseksi. Keksin sitten kaikenlaisia syitä, miksi ultamariinit hengailevat dark angeleiden ja mitä nämä muut erilaiset värit tekevät yhdessä.

Aiheeseen:

Space marine chaptereita on tuhottamasti. Osa niistä on tuhoutunut, kadonnut tai kääntänyt takkinsa (tai maalanneet uusiksi haarniskansa). Mutta mitä käy niille, jotka jäävät jälkeen? Chaptereillahan on outposteja siellä täällä, ja osa hengailee muuten vain erillään pääporukasta. Eikö siis ole kovin todennäköistä että tuhosta tai warppiin katoamisesta huolimatta jokunen yksilö, ellei kokonainen komppania, jää jälkeen? Mitä heille tapahtuu? Loikanneiden chaptereiden lojaaneina pysyneitä mariineja kohtanee tuho, mutta onhan meillä esimerkkejä. Kuten cpt. Garro ja kumppanit.

Tilanne on siis se, että on yksittäisistä yksilöistä komppaniaan mariineita, joilta puuttuu chapteri. Mitä heille käy, jos resurssit eivät riitä perustamaan chapteria uusiksi? Liitetäänkö heidät johonkin toiseen poppooseen?

Nyt oma ajatukseni on, että ei. Olisiko siis ihan paska ja unohduksiin joutava idea chapterista, johon liittyy mariinit jotka syystä tai toisesta ei kuulu enää muuhun porukkaan. Syy voi olla se, että alkuperäinen on tuhottu täysin (siis muutamia yksilöitä, tankkeja, laivoja lukuunottamatta), kadonnut, loikannut. Voihan tietty olla, että yksittäinen mariini ei voi, esimerkiksi häpeän takia, enää hengailla omassa chapterissaan ja haluaa liittyä tähän "roninien" joukkoon.

Maalasin siis oman chapterini "värittömäksi" eli harmaaksi. Toinen olka jää entisen chapterin väreihin, toisen maalasin punaiseksi. Panssarivaunuja olen maalannut vähän mielialan mukaan, mutta kuitenkin osittain samaa teemaa noudattaen. Yö-vuoroissa sitten mietin vaihtoehtoja miten tämä chapteri toimii.

1) Tylsin vaihtoehto, eli porukka toimii kuten muutkin chapterit. Oma laivasto, huolto, geenipankit etc. Erona muihin että nämä kaiffarit keräävät muiden chaptereiden jämät riveihinsä. Tylsää.

2) Toimii IG:n "tukena" ja alaisuudessa. Tukeutuu huollossa kaartiin ja kuljetuksissa laivastoon. Tälläisessa tapauksessa, kun kunnon techmarineita ja varaosia ei ole saatavilla, chapter antaa menetetyiltä chaptereilta jääneet monimutkaisemmat sotakoneet (laivat, land raiderit etc) suuremmille chaptereille joilla riittää resursseja pitämään nämä taistelukuntoisina. Terminaattoreita on vähän, ja panssaritukea antavat leman russit etc.

3) Toimii inkvisition "nyrkkinä" deathwatchin tapaan, tai mechanicuselle panssarijääkäreinä, siis titaaneja tukemassa. Tällöin olisi hianoja ja hauskoja vempeleitä riittämiin.

Mutta nyt ongelmani on, että onko mitään tälläistä jo olemassa ja sopiiko ajatus ollenkaan "viralliseen fluffiin". Vai olenko vain tyhmä, ruma ja väärässä.
Joink!
Avatar
Hanska
Viestit: 761
Liittynyt: Pe 11.02.2005 13:31
Paikkakunta: Tampere

Re: jälkeen jääneet space marinet

Viesti Kirjoittaja Hanska »

Miksipä se ei voisi olla niinkuin deathwatch johon käsittääkseni kerätään kaikista chaptereista valiosotilaita toiminaan inkvisition hc-iskuryhmänä. Näillähän on kaikilla musta haarniska mutta toinen olkasuoja on jätetty oman chapterin mukaiseksi.
Wh40k 2nd edition rulebook kirjoitti:Remember that you're playing to enjoy a challenging battle with friends, where the spirit of the game is more important than winning at any cost.
Avatar
malkkis
Viestit: 48
Liittynyt: Ti 10.07.2007 15:30
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: jälkeen jääneet space marinet

Viesti Kirjoittaja malkkis »

Kyllähän noita kelpaisi deathwatchina peluuttaa. Uuden mariinicodexin myötä veteraanit jopa saavat nuita aikaisemmin lähinnä Deathwatchin yksinoikeutena olleita erikoiskuteja.

Toinen vaihtoehto voisi olla kanssa joku avaruuden kaikki mariinit huoliva pienehkö laivasto, jota on luultu menetetyksi ja ilmaantuu aika-ajoin auttamaan hädänalaisia.(Legion of the Damned, anyone?) Kuitenkaan en näe syytä miksi AM:lla tai IG:llä olisi oma mariinijoukkonsa tukenaan, nämä kuitenkin nauttivat melkolailla autonomiasta. Itse ainakin pitäisin enemmän Deathwatch-ideasta, käyttäen mariinicodexin sääntöjä. En kuitenkaan tässä luovuuttasi ole tappamassa, omatpahan on figusi ja hieno on idea.
http://fantasymaps.files.wordpress.com/ ... ld_map.jpg
Mielenkiintoista, että tuo peikkola on tuossa Suomen kohdilla(Vinkki: maailmankartta)
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Re: jälkeen jääneet space marinet

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

OT, retarted space marines olisi aika hauska idea, nyt uuden codexin kynnyksellä...
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”