"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Uusi rotu/armeija? (ajatus leikki)

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Crapman
Viestit: 302
Liittynyt: Su 08.05.2005 17:15
Paikkakunta: Kerava

Uusi rotu/armeija? (ajatus leikki)

Viesti Kirjoittaja Crapman »

On tuossa tullut hieman leikiteltyä ja ajateltua, että millainen olisi mahdollinen uusi rotu/armeija 40k:hon? Ei siinä mielessä että se tulisi koskaan tapahtumaan vaan mukavasti ajatellen.

Uuden xenos rodun miettiminen olisi hieman hankalahkoa siinä mielessä, että millainen siitä tulisi tyylillisesti ja pelillisesti. Olisiko se ampuva ja elegantti armeija vaiko brutaali ja karkea lähistelijä? Mutta näitä tyylejä on jo monta. Tulisi miettiä jokin originelli ja innovatiivinen armeija joka sopisi karuun 40k miljööseen.

Tietenkin voisi miettiä vanhojen armeijoiden osastoja ja pien armeijoita. Esim. olisiko se Eldar Exodite armeija vai taas uusi Imperiumin osasto vaikkapa Adeptus Mechanicus? Vaihto ehtoja olisi.

No mutta pohtikaa. Tietenkin tämä aihe on turha, mutta mikäpä ei olisi
Viimeksi muokannut Crapman, Ke 01.10.2008 16:14. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Only if Bible were steampunk.
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Kyllähän ihmiset ovat tehneet omia house rules omille armeijoilleen (yksi teki aika komeaa työtä yhä täällä sotussa).
Ainut mikä ärsyttää että nidit on ainut ei humanoidi (sekin liian humanoidi) rotu mitä avaruudessa on.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re:

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Z7-852 kirjoitti:Ainut mikä ärsyttää että nidit on ainut ei humanoidi (sekin liian humanoidi) rotu mitä avaruudessa on.
Älyllisen, teknologiaa käyttävän elämän kehittyminen vaatinee tietynlaisten DNA-yhdistelmien kehittymistä, mikä väistämättä johtaa tietynlaisiin yhdenmukaisuuksiin. Tietysti olisi siistiä, jos pelissä olisi esim. Star Controlista tuttuja Chenjesu-kristallipalikoita tai epämääräisen vihanneksen, yksisilmäisen mäyräkoiran ja lerppuvan seksilelun näköisiä ZoqZotPik-symbiootteja, mutta sellaisiin on pelaajan vaikeampaa samastua kuin avaruushaltioihin, avaruusluurankoihin, avaruusörkkeihin tai avaruusritareihin.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Lighthammer
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1459
Liittynyt: Ti 05.04.2005 20:19
Paikkakunta: Eurajoki

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Lighthammer »

The Captain kirjoitti:
Z7-852 kirjoitti:Ainut mikä ärsyttää että nidit on ainut ei humanoidi (sekin liian humanoidi) rotu mitä avaruudessa on.
Älyllisen, teknologiaa käyttävän elämän kehittyminen vaatinee tietynlaisten DNA-yhdistelmien kehittymistä, mikä väistämättä johtaa tietynlaisiin yhdenmukaisuuksiin.
Ja höpön höpön. Syy miksi mainstream-scifissä kaikki etiäiset ovat enemmän tai vähemmän huonohampaisia humanoideja, on juurikin tuo samaistuttattavuus (jessus mikä sana.). Kunnon draamaa on vaikea kehitellä protagonistin ja antagonistin välille, mikäli näiden välillä ei juuri ole yhteneviä intressejä, joista konflikteja voi sitten kehitellä.

HC-scifistä löytyykin sitten hieman erikoisempia elämänmuotoja, mm. Fred Hoylen klassikkokirjassa Musta Pilvi esiintynyt interstellaarinen, älyllinen pilviorganismi, jonka rakennusaineena toimivat monimutkaiset molekyylirakenteet pilven tiheimmissä osissa ja jonka elinprosessit perustuivat sähkömagneettisille ilmiöille(ja joka muuten imi energiaa tähdistä, tän on näköjään GW:n pojatkin lukeneet, Nightbringer ftw), Stanislav Lemin Solaris oli koko planeetan peittävä superorganismi, jota hieman vaastaava etiäinen, Mielenmuovaajat, löytyy monesta Alastair Reynoldsin kirjasta. Listan jatkoksi voidaan nakata vaikkapa Robert Forwardin cheelat, neutronitähden pinnalla valtavassa painovoimakentässä elävät muutaman senttimetrin mittaiset eliöt. Cheelojen rakennusaineina eivät ole atomit ja molekyylit, vaan atomiytimet ja elämän käyttövoimana ytimien väliset vahvat vuorovaikutukset. Ei kaiken maailmankaikkeudessa tarvitse tähdätä deoksiribonukleiinihapon tuottamiseen.
Viimeksi muokannut Lighthammer, Ke 01.10.2008 13:15. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Set fire to the family tree.
Avatar
Scoundrel
Viestit: 1911
Liittynyt: Ke 10.08.2005 12:36
Paikkakunta: Uusikaupunki

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Scoundrel »

The Captain kirjoitti: Älyllisen, teknologiaa käyttävän elämän kehittyminen vaatinee tietynlaisten DNA-yhdistelmien kehittymistä, mikä väistämättä johtaa tietynlaisiin yhdenmukaisuuksiin.
*Köhköh*Spore*köh*
The Captain kirjoitti:epämääräisen vihanneksen, yksisilmäisen mäyräkoiran ja lerppuvan seksilelun näköisiä ZoqZotPik-symbiootteja,
*Köh*Spore*köhkröh*

Itse haluaisin nähdä enemmän psyykkisiin kykyihin perustuvan armeijan. Lähitaistelu ja ammunta voisivat olla selkeästi muita rotuja heikompaa mutta erikoissäännöt ja psychic powerit pitäisivät nämä pelissä mukana. Siis sellainen taun etherealien ja eldarien warlockien risteytys.

Ja ulkonäöltään nämä voisivat olla liskomaisia viittoihin pukeutuneita ja ilmassa levitoivia otuksia joilla on surkastuneet raajat.
Tai lerppuvia seksileluja.
Turun huonoimmaksi rankattu 40k-pelaaja 2012!
Tiistaisin 40k:ta Turun Fantasiapeleissä!
Avatar
Crapman
Viestit: 302
Liittynyt: Su 08.05.2005 17:15
Paikkakunta: Kerava

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Crapman »

Scoundrel kirjoitti: Ja ulkonäöltään nämä voisivat olla liskomaisia viittoihin pukeutuneita ja ilmassa levitoivia otuksia joilla on surkastuneet raajat.
Tai lerppuvia seksileluja.
Tai sitten tekis Lovercraftit ja tekisi jotain Ctulhu tyyppisiä.
Only if Bible were steampunk.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Miun Spore on vielä postissa, lähtenyt perjantaina Jersey-veroparatiisista kohti Pohjolaa.

No mutta ihan vakavasti ottaen, sekä Hrudit että Squ... Demiurgit voisivat olla jopa realistisesti toteutettavia rotuja. Jokaerot ja Nicassarit vähemmän realistisesti. Kyllähän pelkästään 40K-universumissakin piisaa älyllisiä rotuja, joilla on avaruusteknologiaa ja joita ei näy pelikentillä, koska ne eivät ole galaktisessa mittakaavassa riittävän merkittäviä tekijöitä.

Jonkin täysin käsittämättömän elämänmuodon tuominen 40K-universumiin voisi olla tarinallisesti sikäli mahdollista, että Imperiumi ei ole edes hoksannut niiden olevan älyllisiä tai ylipäätään elämänmuotoja, eikä siksi ole ksenofobian vimmallaan puhdistanut niitä olemattomiin.

Toisaalta, miten se black pudding sitten taistelee 40K:ssa? Onko sillä boltteri? Yksi juttu totaalisen alieneissa eliöissä on se, että niistä voi kirjoittaa epämääräisiä kuvauksia romaanien sivuille, mutta jos niistä pitäisi ihan figujakin tehdä, niin mielikuvituksen rajat tulevat melko äkkiä vastaan.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Stormtrooper
Viestit: 386
Liittynyt: Su 06.01.2008 14:33
Paikkakunta: Espoo, sivistyksen viimeinen etuvartio

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Stormtrooper »

The Captain kirjoitti:Yksi juttu totaalisen alieneissa eliöissä on se, että niistä voi kirjoittaa epämääräisiä kuvauksia romaanien sivuille, mutta jos niistä pitäisi ihan figujakin tehdä, niin mielikuvituksen rajat tulevat melko äkkiä vastaan.
Puhumattakaan siitä kuinka tylsää kokonaan kaasumuotoisista hahmoista koostuvan armeijan maalaminen (tai kokoaminen) olisi.
Näistä ei ole mahdollista tehdä niin hienoja figuja, että joku oikeasti ostaisi niitä sen sijaan että käyttäsi mustalla sprayllä maalattuja pumpulituppoja. Warhammer myy minaryyreillä joten niistä täytyy saada mielenkiintoisia. Siksi kaikki armeijat ovat täynnä humanodeja, ne on helppo kuvitella eläviksi ja siten niitä on mukava maalata. Voi se limakasaakin esittävä figu olla hieno, mutta kun laitan sen maalauspöydälle tai pelikentälle on siitä hieman vaikeaa saada se hohdokas (anti)sankari joka voittaa pelini.

Eli sama lyhyesti:
Humanoidit ovat cool, lerppuvat seksilelut eivät. Humanoidit myyvät, lerppuvat seksilelut eivät.
Siksi nämä "alien"-armeijat loistavat poissaolollaan.
Why the hell my auspex looks like it's playing tetris?
Avatar
MacKeke
Viestit: 581
Liittynyt: Ma 30.08.2004 14:31
Paikkakunta: Heinola

Re: Uusi rotu/armeija? (ajatus leikki)

Viesti Kirjoittaja MacKeke »

Kuka sanoi että eri mosien pitää olla luonnollisessa olotilassaan, olkoon se alieni vaikka joku neutronipilvi mikä ohjaa sitten jotain leijuvaa lonkeromosaa kuten vaikka Crysiksessä.
Avatar
Crapman
Viestit: 302
Liittynyt: Su 08.05.2005 17:15
Paikkakunta: Kerava

Re: Uusi rotu/armeija? (ajatus leikki)

Viesti Kirjoittaja Crapman »

Vois myös kuvitella Babylon 5:stä Vorloneitten kaltaisia olentoja. Niillä on hienot puvut joissa ne ovat muiden nähden peittäen todellisen muotonsa (vaikkakin sarjassa näytetään vorloneita ilman asua). Voisi ajatella että jos olisi jokin kaasumainen olento, niin se olisi semmoisessa taistelupuvussa jossa se on taisteluitten ajan.
Only if Bible were steampunk.
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Re: Uusi rotu/armeija? (ajatus leikki)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Thyrruslaiset saisivat tulla uutena rotuna 40k -taistelukentille... Etäisesti roskasäkin ja hyönteisen iloiselta ristisiitokselta näyttävät thyrruslaiset jonka väritys kaikkine sateenkaaren väreineen saisivat eldarit ja Tzeentchin demonit häpeään olisivat kiva lisä taiteellisine sodankäyntitaitoineen. Periaatteessa kaikkiin aseisiin pitäisi heittää statit uusiksi joka vuoro ja kaikkea muuta kivaa... Rotu löytyy Black Libraryn Xenology -kirjasta.
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Darkmage7280
Viestit: 614
Liittynyt: Ma 09.01.2006 13:07
Paikkakunta: Joensuu

Re:

Viesti Kirjoittaja Darkmage7280 »

Z7-852 kirjoitti:Kyllähän ihmiset ovat tehneet omia house rules omille armeijoilleen (yksi teki aika komeaa työtä yhä täällä sotussa).
Puhutko minusta, Viiva?
"En puhu."

Ei mutta vakavasti, olisihan noita. Barghesit, Hrudit sun muut. Sääntökirjakin mainitsee "numerous emergent empires", joista Tau on vain yksi. Kyllähän niitä haaskalintuja pörräilee runsaasti etenkin nyt kun Imperiumi alkaa vetelemään viimeisiään. Osa on liian mitättömiä että niihin olisi aiemmin kiinnitetty huomiota, ja nyt pullistelevat lihaksiaan, osa taas on ollut jossain galaksin Hevonkuusisumussa ja alkanut nyt työntyä asutettuun avaruuteen.
Kumpi tulee ensin? Chinese Democracy -plata vai Codex: SieL? Lyö vetoa osoitteessa--
Juupeli, Axl Rose voitti sittenkin. No, uusi veto! Sin City 2 vs. Codex: SieL!
Avatar
Z7-852
Taisteluraporttikilpailun voittaja
Viestit: 3568
Liittynyt: Su 26.09.2004 18:49
Paikkakunta: Jyväskylä/Pyhtää

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Z7-852 »

Darkmage7280 kirjoitti:
Z7-852 kirjoitti:Kyllähän ihmiset ovat tehneet omia house rules omille armeijoilleen (yksi teki aika komeaa työtä yhä täällä sotussa).
Puhutko minusta, Viiva?
"En puhu."
Itseasiassa kyllä puhuin. En vain millään vain saanut kirjoittaessasi nimimerkkiäsi mieleen.

Mutta asiaan.
Kyllä monissa muissa miniatyyri peleissä on nähty kaikkea mustekaloista, green goo-linjan figuihin. Itse olen nyt lähinnä miettinyt juuri jotain kuusijalkaisia kädettömiä leijuvia silmiä tai vastaavaa. Ei sitä tartte lähteä älylliselle savupilvi linjalle, jotta saa ei-humanoidi rotuja (spore on kyllä hyvä esimerkki tästä, vaikka peli on teknisesi vähän kökkö).

Fluffi linjallahan on sanottu että syy humanoidien yleisyyteen on se että old onet olivat humanoideja ja ne "loivat" muut rodut. Silti olisi kiva nähdä edes kädetön/peukaloton rotu tässäkin pelissä, mutta eipä tätä taida koskaan tulla.
Avatar
Vilkku92
Viestit: 283
Liittynyt: To 15.05.2008 19:53
Paikkakunta: Riistavesi, Kuopio

Re: Uusi rotu/armeija? (ajatus leikki)

Viesti Kirjoittaja Vilkku92 »

Jos ei-humanoideja haluttaisiin, voisi harkita vaikka jättiläisrapuja, joilla on konekiväärit.
Renessanssikuningaskunnat, ilmainen selainpeli.

Kuten kuvasta, nimestä ja allekirjoituksesta näette, olen täysi sekopää. Älkää siis ärsyttäkö minua tai heitän teitä perunaruttokirjeellä!
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Z7-852 kirjoitti: Fluffi linjallahan on sanottu että syy humanoidien yleisyyteen on se että old onet olivat humanoideja ja ne "loivat" muut rodut. Silti olisi kiva nähdä edes kädetön/peukaloton rotu tässäkin pelissä, mutta eipä tätä taida koskaan tulla.
Kyllähän old oneilta tuli ainakin yksi ei -humanoidirotu, se warpissa asuva aivokontrollimustekala rotu... Mille oli säännöt jossain WD:ssä, mutta siinä niitä ei saanut omaksi armeijaksi, vaan ne olivat joko kummankin pelaajan kontrollissa tai sitten niitä peluutettiin vähän randomilla..?
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Re: Uusi rotu/armeija? (ajatus leikki)

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Vilkku92 kirjoitti:Jos ei-humanoideja haluttaisiin, voisi harkita vaikka jättiläisrapuja, joilla on konekiväärit.
Ai uusi carnifex -kopio... Counts as Dakkafex... ;)
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
Hanska
Viestit: 761
Liittynyt: Pe 11.02.2005 13:31
Paikkakunta: Tampere

Re: Re:

Viesti Kirjoittaja Hanska »

Morhgoz kirjoitti: Kyllähän old oneilta tuli ainakin yksi ei -humanoidirotu, se warpissa asuva aivokontrollimustekala rotu... Mille oli säännöt jossain WD:ssä, mutta siinä niitä ei saanut omaksi armeijaksi, vaan ne olivat joko kummankin pelaajan kontrollissa tai sitten niitä peluutettiin vähän randomilla..?
Tarkoittanet Enslavereita?

Ei saa omaa armeijaa mutta HQ:ksi saa
Wh40k 2nd edition rulebook kirjoitti:Remember that you're playing to enjoy a challenging battle with friends, where the spirit of the game is more important than winning at any cost.
Avatar
Crapman
Viestit: 302
Liittynyt: Su 08.05.2005 17:15
Paikkakunta: Kerava

Re: Uusi rotu/armeija? (ajatus leikki)

Viesti Kirjoittaja Crapman »

Vilkku92 kirjoitti:Jos ei-humanoideja haluttaisiin, voisi harkita vaikka jättiläisrapuja, joilla on konekiväärit.
Olisihan se melkoisen eeppistä jos Combine ja Imperium ottaisivat yhteen :D.
Only if Bible were steampunk.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Re: Uusi rotu/armeija? (ajatus leikki)

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Chaosmarine kirjoitti:Vois myös kuvitella Babylon 5:stä Vorloneitten kaltaisia olentoja. Niillä on hienot puvut joissa ne ovat muiden nähden peittäen todellisen muotonsa (vaikkakin sarjassa näytetään vorloneita ilman asua). Voisi ajatella että jos olisi jokin kaasumainen olento, niin se olisi semmoisessa taistelupuvussa jossa se on taisteluitten ajan.
Eli loppujen lopuksi päädyttäisiin taas yhteen humanoidirotuun. Okei, verrattuna kaikkiin B5:n noloihin humanoidirotuihin vorlon-puvut olivat vähiten humanoideja, mutta silti. Voihan pelata vaikka Tau battlesuit-armeijalla ja sanoa, että siellä sisällä on älyllisiä tuhnuja. sitten vain pitkin peliä päästelee keijukaistiukujen ääniä ja lausahtelee käsittämättömyyksiä.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
vompovompatti
Viestit: 2302
Liittynyt: To 22.09.2005 17:54

Re: Uusi rotu/armeija? (ajatus leikki)

Viesti Kirjoittaja vompovompatti »

Odotellessa sitä että gw nostaa basejen hintoja ja tekee näkymättömän armeijan voimme vaikka miettiä että groxit tarttuvat aseisiin. Ne olisivat hetkessä merkittävä tekijä. Enemy within ja silleen :D
I am the king of Rome, and above grammar.
-Sigismund, Emperor of the Holy Roman Empire
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”