"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Dark elves = dark eldars in future?

Keskustelut, jotka liittyvät miniatyyripeleihin mutta jotka eivät sovi muihin keskustelun alueisiin.
Drikon
Viestit: 170
Liittynyt: To 30.10.2003 11:41
Paikkakunta: Kemi

Dark elves = dark eldars in future?

Viesti Kirjoittaja Drikon »

onko näin marjat? että fb dark elves ovat dark eldar tulevaisuudessa?
jos näin on mikä rotu tulee wh40000 wood elffien tilalle
Just a little drop of poison.
johannes
Valvoja
Viestit: 325
Liittynyt: Su 02.06.2002 14:43
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja johannes »

Ehkä space hippies :roll:

joo, en tiiä kun en oo fluffimiehiä jotta onko nuo 2 maailmaa edes sidoksissa toisiinsa mitenkään, rotujen piirteissä tiettyjä samankaltaisuuksia saattaa olla mutta eikai ne mitenkään toisistaan periydy.

-Johannes
Avatar
Rejector
Viestit: 1120
Liittynyt: Ke 08.01.2003 12:04
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Rejector »

Itse kutsun omia deldareitani usein "Evil Space Fairies":ksi mutta en usko että koskaan saat avaruuswood elffejäsi. Tosin huhuja liikkuu Eldar Exodiittien paluusta pelipöydille, nämä olisivat se lähin vastine puskajusseille. Kyseessähän ovat siis primitiivisemmät Eldarit ratsastamassa isoilla liskolla ja vähänlaisesti ampumista, vrt. Feral Orks ja Space Orks.
Galleriaan pääsee tästä.
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

Näillä kahdella maailmalla EI ole minkäännäköistä yhteyttä toisiinsa, yhtäläisyyksiä toki on.. mutta miksipä ei käyttää toimivaa konseptia ja vähän muokata sitä erilaiseksi kun sellainen kerran on jo valmiina? Minun mielestäni se on ainakin hyvä asia... pienentää huomattavasti kynnystä pelistä toiseen siirtymiseen.. Kuten huomata saattaa, kaikki GWn pelit alusta lähtien ovat olleet joko faban tai 40 kilosen maailmassa...
Tästä asiasta on varmasti ollut debaattia niin kauan kun gw on ylipäätään julkaissut pelejä molemmille maailmoille, mutta ainakin niiden virallinen kanta on erittäin selvä.

Eli näin pähkinänkuoressa: Dark eldarit eivät ole tulevaisuuden dark elffejä, eldarit high elffejä, örkit örkkejä ( :roll: ), goblinit gretchinejä tai empiret IGtä. yms. jne. :D

Kuitenkin FBssä kaikki rodut asuvat _maapallolla_ ja kun 40 kilosessa niitä ei tietääkseni ole terralla asunut, niin... ;)
Jos joku voisi valaista FBn aikajanaa vähän? Missäs siinä mentiinkään... jotain tuhansia vuosia jälkeen nollan maapallolla? Eikä mitään mainintoja herra keisarista joka on syntynyt noin 9000ekr 40kssa... :D (tms?)
Yabo
Viestit: 72
Liittynyt: Ke 14.08.2002 09:19

Viesti Kirjoittaja Yabo »

Jos noin olis, että faba ja 40k ois kytköksissä toisiinsa, ni aika vähän ois must sellaset kääpiö marinet :D
If you want, i can f**k you gently with a chainsaw.
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

Yabo kirjoitti:Jos noin olis, että faba ja 40k ois kytköksissä toisiinsa, ni aika vähän ois must sellaset kääpiö marinet :D
Fulldwarf IG! :D öö.. squatteja parroillahan ne sit tosin olis mut enivei :)

Legion of Little People, anyone? :)
Yabo
Viestit: 72
Liittynyt: Ke 14.08.2002 09:19

Viesti Kirjoittaja Yabo »

Deetwo kirjoitti:Legion of Little People, anyone? :)
Toi oli hyvä :D
If you want, i can f**k you gently with a chainsaw.
Heikki
Peliporukkavalvoja
Viestit: 165
Liittynyt: To 01.05.2003 18:26
Paikkakunta: Turku

Re: Dark elves = dark eldars in future?

Viesti Kirjoittaja Heikki »

Drikon kirjoitti:onko näin marjat? että fb dark elves ovat dark eldar tulevaisuudessa?
Ennemminkin päinvastoin. Tai siis mitään varsinaista yhteyttähän noiden tai muidenkaan välillä ei tiettävästi ole, mutta osa Albionin aarteista oli muinaisten tähdissä matkustaneiden rotujen jättämiä. Esim. High Elffien Armour of the Gods muistuttaa kummasti Power Armouria, ja DE:n Gauntlet of Power Power Fistiä. Päätelkööt siitä joku jotain jos tahtoo.
AVVV
Chaosboyz Crew
Viestit: 396
Liittynyt: To 12.12.2002 05:39
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja AVVV »

Deetwo kirjoitti:mutta ainakin niiden virallinen kanta on erittäin selvä.
Otetaanpas vähän takaisin. Kaiken lukemani GW:n fluffin perusteella on ilmeistä, että Warhammer World, jossa FB:n kansat elävät, ei todellakaan ole maapallo. Yhteneväisyydet mantereiden muodoissa ja sijoittelussa johtuvat siitä, että niillä saadaan aikaan sopivat merivirrat ja ilmasto-olosuhteet pitämään suuri osa planeetasta riittävän tasalämpöisenä, että elämä sellaisena kuin Old Onet sen tunsivat kukoistaa. Hyvän templaatin keksittyään Old Onet muokkasivat mannerlaattoja samansuuntaisesti usealla planeetalla, oletettavasti sekä Terralla että Warhammer Worldissa.

Ikinä en ole koskaan missään fluffissa milloinkaan nähnyt mitään, mikä poissulkisi sen mahdollisuuden, että Warhammer World olisi osa samaa galaksia kuin koko 40k:sta tuttu, sattuisipahan vain olemaan erittäin sitkeiden Warp-myrskyjen saartama. Jos joku tietää tämän mahdollisuuden olevan poissuljetun, näkisin mielelläni referenssejä.
Perzzza
Viestit: 1245
Liittynyt: To 22.08.2002 12:06
Paikkakunta: Hämeenkyrö
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Perzzza »

Mutta jos joku rotu takaisin 40k:hon niin se olisi Squatit! Ei parempaa rotua olekaan :D
niih.
Riio-Kola
Viestit: 661
Liittynyt: Ke 22.01.2003 19:40

Viesti Kirjoittaja Riio-Kola »

Mielestäni fluffillisesti ei ole mitään samaa, mutta samoja piirteitä on (imperial guard=empire, sm=bretonnia, eldarit=haltiat yms.)
Avatar
Abu
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1290
Liittynyt: Ti 27.08.2002 23:24
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Abu »

Ööh... Tomb kings -> Necrons? :wink:
"Eikö ole aika hyvä muodostaa mielipiteensä sillä tavalla, että katsoo mitä mieltä joku urpo on, ja on itse eri mieltä."
Badruk ´eadsplitta
Viestit: 488
Liittynyt: To 03.04.2003 17:39
Paikkakunta: Parola

Viesti Kirjoittaja Badruk ´eadsplitta »

Mutta panee miettimään milanen ois kääpiö armeija 40k?

Varmaan ihan tykki :D

Jotain space marine tyylisii kääpiöitä aiajai :wink:
Meitä on moneen junaan ja osa jää vielä asemallekin.
Avatar
Garoth
Valvoja
Viestit: 3965
Liittynyt: Ke 17.07.2002 02:59
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Garoth »

Siis tuo armeija on jo ollut aikaa sitten 40K:ssa, mutta se on sittemmin tiputettu pois pelistä. Se armeija oli nimeltään Squats. Joku asiaan perehtynyt varmaan kertaa aiheesta tarvittessa lisää.
Phil Kelly says "No!"
Badruk ´eadsplitta
Viestit: 488
Liittynyt: To 03.04.2003 17:39
Paikkakunta: Parola

Viesti Kirjoittaja Badruk ´eadsplitta »

Koska olen 40k vastikaan alottanut niin en oo nähny tollasii figui ikinä joten voisko joku ystävällinen sielu pistää kuvii jos mahdollista kiitos!!!!!!!!!!!!!!!! :D
Meitä on moneen junaan ja osa jää vielä asemallekin.
Deetwo
Viestit: 2145
Liittynyt: To 23.10.2003 08:37
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Deetwo »

IGCaptainLegolas kirjoitti:Koska olen 40k vastikaan alottanut niin en oo nähny tollasii figui ikinä joten voisko joku ystävällinen sielu pistää kuvii jos mahdollista kiitos!!!!!!!!!!!!!!!! :D
Squat on käytännössä puolituinen millä on lasgun kourassa.
Trekkeri
Viestit: 683
Liittynyt: Su 20.04.2003 22:07
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Trekkeri »

40K:ssa oli aikoinaan kääpiö armeija joka kulki nimellä Squats (joku jo sen ehti mainitakin).

Squatit oli aika lähellä Space Marineja, sillä niillä oli paljon panssaria ja perusaseena Bolterit.

http://www.solegends.com/citcat911/c2053squats.htm

Tuolla on muutamia kuvia Squat figuista.

Minulla on myös tallella jossain muutama Squatti ja olen jopa yhtä niistä ajatellut käyttää IG:n upseerina :wink:

Ja mitä tulee tuohon Warhammer ja 40K maailmojen yhtäläisyyteen niin minä ainakin uskon tuohon AVVV:n mainitsemaan Warppimyrskyjen ympäröimä alue-teoriaan.
Nopat ja Taktiikka Ry
Pääkaupunkiseudun pelikerho
Beastroars
Viestit: 71
Liittynyt: Pe 12.09.2003 13:21
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Beastroars »

EDIT: pitäis lukea paremmin muiden viestit.

Ah, squatit... kirosin valtavasti, kun ne teilattiin 40k maailmasta. Jäi kohtuu iso epic-armeija ilman virallista tukea :(
"I shall wolfe your flesh snap your bones, skrind your folkland burn their homes"
-Tomas Wanderer
Avatar
ankara halla
Valvoja
Viestit: 1244
Liittynyt: La 22.03.2003 20:41
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ankara halla »

Joo, Squatit oli kyllä mahtavia. Ja kun olivat vieläpä ensimmäinen armeija mitä aloin koskaan keräämään niin ovat vielä sitäkin lähempänä omaa sydäntäni.

Ja jos joku haluaa nähdä maalatun Squat figun, niin täältä löytyy!
"Minä en kärsi mielisairaudesta, minä nautin joka hetkestä!"
Badruk ´eadsplitta
Viestit: 488
Liittynyt: To 03.04.2003 17:39
Paikkakunta: Parola

Viesti Kirjoittaja Badruk ´eadsplitta »

Ei ollu niin reteitä kun kuvittelin ois ollu sellasii pikkusii space marineita millä on kääppärin pää!!!!!!!! :D

Ne ne vasta ois ollu reteitä :wink:
Meitä on moneen junaan ja osa jää vielä asemallekin.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleiset miniatyyrikeskustelut”