"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Andrea miniatures: Athos -muskettisoturi (54mm)

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Andrea miniatures: Athos -muskettisoturi (54mm)

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Ensimmäinen ison skaalan historiallinen nappula on nyt viimein valmis :D.

Oli ihan mielenkiintoista maalata vaihteeksi jotain muutakin kuin fantasia tai scifi fikuja. Itse figu on ihan hieno, mutta muutamat seikat rupesivat kyllä ärsyttämään, kuten vasemman käden hirveät valuvirheet ja tuon säilän asettelu samaan linjaan tupen kanssa.

Halusin kasvoista hieman lähemmän kuvan. Maalasin ne tyypillisesti ensin ja täytyy kyllä itse sanoa että ainakin minä olen varsin tyytyväinen niihin. Toki ehkä muut ovat erimieltä ;).

http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fikuja/athos.jpg
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fikuja/athospaa.jpg

...ja hieman eri valaistuksessa otettu kuva
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fikuja/athos2.jpg

Mutta kertokaapa mielipiteenne.
Modern cars - they all look like electric shavers.
Avatar
Atsku
Viestit: 99
Liittynyt: Ke 28.12.2005 17:46
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Atsku »

Aivan mieletöntä jälkeä, blendit on smuutheja ym.
Ainut mikä pistää silmään, on noiden hanskojen ja tossujen värivalinta, mielestäni hieman ruskeampi/tummempi olisi sopinut muiden värien kanssa.

Erityiset propsit kasvoista joihin on saatu hieno ilme. Jonkinlainen kokovertailukuva voisi olla pop.
Olen koskenut The Captainia.
Draktaron
Viestit: 1319
Liittynyt: La 25.03.2006 16:00

Viesti Kirjoittaja Draktaron »

Että näin.... 9.9/10
aleksik
Viestit: 165
Liittynyt: Ti 22.03.2005 20:18
Paikkakunta: hollola

Viesti Kirjoittaja aleksik »

ihan älyttömän hieno antaisin 10+/10 muttaku ei voi antaa 10+ niin pitää tyytyä siihen 10:D
Bone_
Viestit: 118
Liittynyt: Pe 17.03.2006 13:50

Viesti Kirjoittaja Bone_ »

Tää o ekä hienoi työ minkä oon sulta nähny! Älyttömän hieno!
I'm what you made me!
Avatar
Drakken
Viestit: 513
Liittynyt: Pe 01.04.2005 16:49
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Drakken »

OHO! Mielettömän upeaa jälkeä! Meni hetki, ennenkuin tajusin sen olevan figuuri, eikä aito :)
Avatar
Andi
Viestit: 290
Liittynyt: To 31.03.2005 16:51
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja Andi »

Voi juma tuo on upea. Toi on kyllä hienoin figu minkä oot tehnyt
Dalamar kirjoitti: Myymme halpaa suuseksiä.
Avatar
sisu
Viestit: 77
Liittynyt: Pe 28.10.2005 21:34

Viesti Kirjoittaja sisu »

Erittäin hieno, koitatko CMONissakin? Aika sika ukko kyllä.
Minä olen posteljooni Jobin,
profeetta epämyönteisen ajattelun opin.
-YUP
Ironman
Viestit: 482
Liittynyt: To 05.09.2002 00:18
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ironman »

Komea on kyllä todella. Naama ja kenkien nahka ovat mielestäni parhaiten onnistuneita osia. Muutenkin todella kovatasoista jälkeä. Jos nyt pitäisi jotain naputtamista tuosta hakea, niin vasemman käden hanskan korostuksissa ei ehkä ollut ihan sitä samaa pehmeyttä, mitä muissa saman värisissä osissa, mutta eipä tuo paljon kokonaisuutta silti heikennä, sen verran kovaa tasoa tuo on.

Juu, eipä siinä muuta kun tyhjentämään maalauskisan palkintopöytä coniin sitten vaan:)
Xenon
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3130
Liittynyt: Ke 11.05.2005 17:47

Viesti Kirjoittaja Xenon »

Liian hieno, ei tuota voi kommentoida ;). Aivan mahtava...
Avatar
OneManArmada
Viestit: 412
Liittynyt: To 05.05.2005 13:46
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja OneManArmada »

Hyvät blendit, tuossa on tarvinnut jotakin taitoa, en sanoisi ihan ylivoimaiseksi mutta hieno se on! 8/10
Mitenkä kirjoitan? Pistä sähköpostia jos ottaa päähän.
Avatar
Omenapoika
Viestit: 513
Liittynyt: Pe 10.06.2005 22:33
Paikkakunta: kempele

Viesti Kirjoittaja Omenapoika »

Aivan maailmanmullistavia blendejä, onnittelen. Joiltain paikoin tylsähkö figu, ei paljoa katseekiinnittäjää. Pöksyt ovat kuin kangasta itseään ja kasvoissa on oikein nätti pehmeys. Ehkä hieman liian rankka varjo poskissa, mutta enpä valita kun en itse voi näyttää mallia.
kuunnelkaa nyt marinepelaajan neuvoa
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Kiitoksia kommenteista. Olettekin olleet kovin positiivisia tämän suhteen, vaikka olenhan toki itsekin ihan tyytyväinen lopputulokseen. Ei noiden isompien figujen maalaus loppujen lopuksi juuri eroa jostain 28-30mm, varsinkin kun hammeriinkin tulee maalattua isompia figuja.

Kyllähän vaihtelu kuitenkin virkistää, ja tulevaisuudessa täytyy maalailla lisää noita Andrean ukkoja. Niiden saaminen vaan tuntuu olevan hieman hankalaa, mutta kyllähän niitä aina jostain kaivaa. Pegason tuotteetkin voisivat olla kokeilemisen arvoisia. Pegasolla on muutama hieno figu, josta voisi hyvin maalata vaikka 54mm Empiren sotilaan.
Modern cars - they all look like electric shavers.
Avatar
Machiavelli
Peliporukkavalvoja
Viestit: 1212
Liittynyt: Ti 17.09.2002 14:07
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Machiavelli »

Hih, täytyy kai jonkun vähän kritiikkiäkin antaa. Tässä on tosin otettu huomioon melko kova maalaustasosi, joten älä masennu.
Maalausjälki on kauttaaltaan jotenkin rosoisen oloista. En tiedä johtuuko se sitten kuvasta vai mistä, mutta kuitenkin.
Lisäksi tuo posken high light tuntuisi menevän vähän liian lähelle silmää. Se häiritsee hieman etenkin kun vähän aikaa tarkkailee.
Nojoo, ei tää paha kuitenkaan ole :)
Joskaan ei kyllä parhaita figujasikaan.
Sincerely yours, Machiavelli.

Warning: the above note may contain sarcasm, please read with care.
Warwolf
Viestit: 206
Liittynyt: Ma 10.04.2006 01:51
Paikkakunta: Pohjanmaan korpi

Viesti Kirjoittaja Warwolf »

Siis aivan upea!

Tämä siis yleinen mielipide. Omasta mielestä jotenkin...sarjakuvamainen(?), paremman sanan puuteessa. Lisäksi Toisen jalan asento häiritsi jostain syystä, en tiedä miksi..

Mutta Yleisest ottaen todela hieno figu, enkä raaski nipotuksistani vähentää turhan paljon pisteitä. Hmm...10-/10.
"If you want to live, you better stand up and Fight for it!"
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Warwolf kirjoitti:Lisäksi Toisen jalan asento häiritsi jostain syystä, en tiedä miksi..
Tämä ei liene maalaajan vika?
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
Maelis
Viestit: 1766
Liittynyt: Ke 13.11.2002 16:26
Paikkakunta: the big smoke

Viesti Kirjoittaja Maelis »

Jatketaan nyt sitä kritiikkilinjaa: Figu on tosiaan vähän muovinen / sarjakuvamainen. Se on ehkä osa siun tyyliä (kuten Bobby Wongilla), muttei sovi mielestäni historiallisiin figuihin. Realistisesta valon käyttäytymisesta saa yllättäen aika hyviä esimerkkejä vaikka katsomalla jotain esinettä :D Historiallisten figujen maalaajilla on kanssa muutamia kikkoja ja tapoja joilla realistisuutta saa lisää:
Kannattaisi muista, että mitä ylemmäs mennään niin sitä enemmän valoa saa maalata, ja että kun väri varjostuu niin se harmaantuu samalla hieman. Siihen teoriaan perustuu esim. vastavärillä varjostus. Nyt kun tuossa figussa kengät ja hanskat on samaa väriä ja hanskat ylempänä, pitäisi hanskojen korkeimman highlightin olla kirkkaampi kuin kenkien korkeimman highlightin.
Sitten tuota.. joo posken highlight on liian sivulla -> poski näyttää turvonneelta
Hiukset näyttävät ihan kastemadoilta, tulee Medusamainen olo tuosta figusta, ehkä kuivempi pensseli ja karkeampi jälki auttaisi, enpä tiedä.

Voisit alkaa tekemään figuistas tajunnanräjäyttäviä kun kerran vaikuttaa tollasen tosihyvän tason saaminen jo helpolta, freehandia, weatherointia hienoja värivalintoja ja erikoisia efektejä lisää vaan.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Maelis kirjoitti:Jatketaan nyt sitä kritiikkilinjaa:
Hyvä että hieman kritiikkiäkin tulee, koska se pitää sentään jalat maassa jollei muuta.
Figu on tosiaan vähän muovinen / sarjakuvamainen. Se on ehkä osa siun tyyliä (kuten Bobby Wongilla), muttei sovi mielestäni historiallisiin figuihin. Realistisesta valon käyttäytymisesta saa yllättäen aika hyviä esimerkkejä vaikka katsomalla jotain esinettä :D Historiallisten figujen maalaajilla on kanssa muutamia kikkoja ja tapoja joilla realistisuutta saa lisää:
Joo...tämän huomasin oikeastaan itsekin kun vertasin siihen Andrean omaan Athoksen, mutta toisaalta taas minusta se on vähän turhan flat ja yksivärinen. Voisi kyllä yrittää ensikerralla vähän vähentää tuota, kun vaan tietäisi miten. Omaa tyyliä voi olla joskus vähän hankal muuttaa. Kenties ei noin kirkkaita ja puhtaita sävyjä...tai jotain.
Sitten tuota.. joo posken highlight on liian sivulla -> poski näyttää turvonneelta
Hiukset näyttävät ihan kastemadoilta, tulee Medusamainen olo tuosta figusta, ehkä kuivempi pensseli ja karkeampi jälki auttaisi, enpä tiedä.

Voisit alkaa tekemään figuistas tajunnanräjäyttäviä kun kerran vaikuttaa tollasen tosihyvän tason saaminen jo helpolta, freehandia, weatherointia hienoja värivalintoja ja erikoisia efektejä lisää vaan.
Hiukset ovat kyllä ongelma, koska usein ne on skulptattu tuollaisiksi lonkeroiksi ja se tuottaa vielä itselleni vähän ongelmia. Samoin jotkut turkisviitat jne. Pitäisi kyllä alkaa kokeilemaan jotain valaisu efektejä ynnä muuta sellasta.

Tässä vielä wienerin muokkaus alkuperäisestä kuvasta:
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fikuja/athos3.jpg

...en tiedä että onko tuossa vielä rakeisuutta näkyvissä tms.

EDIT:
Kannattaisi muista, että mitä ylemmäs mennään niin sitä enemmän valoa saa maalata, ja että kun väri varjostuu niin se harmaantuu samalla hieman. Siihen teoriaan perustuu esim. vastavärillä varjostus. Nyt kun tuossa figussa kengät ja hanskat on samaa väriä ja hanskat ylempänä, pitäisi hanskojen korkeimman highlightin olla kirkkaampi kuin kenkien korkeimman highlightin.
Mutta onkno tämä ero oikeasti niin suuri, että sen näkyisi merkittävästi. Siis tuo highlightien vaaleus. En ole itse vaan ajatellut että siinä olisi niin merkittävää eroa esim. tossa kenkä&hanska esimerkissä.
Modern cars - they all look like electric shavers.
Avatar
Mika
Viestit: 254
Liittynyt: Su 21.11.2004 22:08

Viesti Kirjoittaja Mika »

-Millos lähdet hakeen pari golden demonia?
-Millos rupeet pitään maalauskursseja?
-Foorumin paras maalaaja, ehdottomasti!!
-12+++++ 0-10 asteikolla

Nyt kun kaikki kliseet on saatu pois alta, täytyy ihan vakavasti sanoa että helvetin hieno nappi. Sinisen sävy on suorastaan herkullinen ja iho suht´ täydellinen. Isommat napit on vielä niin paljon haastavampia, että pitää kyl nostaa hattua loistavasta suorituksesta. 8)
Avatar
Lumppu
Viestit: 1019
Liittynyt: Ma 19.12.2005 20:50
Paikkakunta: Karstula
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lumppu »

Mika kirjoitti:-Millos lähdet hakeen pari golden demonia?
-Millos rupeet pitään maalauskursseja?
-Foorumin paras maalaaja, ehdottomasti!!
-12+++++ 0-10 asteikolla

Nyt kun kaikki kliseet on saatu pois alta, täytyy ihan vakavasti sanoa että helvetin hieno nappi. Sinisen sävy on suorastaan herkullinen ja iho suht´ täydellinen. Isommat napit on vielä niin paljon haastavampia, että pitää kyl nostaa hattua loistavasta suorituksesta. 8)
Mutta kyllä sinun maalaus on IMO parempaa minun silmääni,vaikka tuo muskettisoturi on hippua valle täydellinen. :D
"Entä mitä syötte aamupalaksi? Minkäväriset kalsarit teillä on?" - Matti Niemelä.
Blood for the blood God! Skulls for the skull throne! Milk for the Khorne flakes!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”