"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Wood Elves 2000pts

Mikäli haluat palautetta ja kehitysideoita suunnitteilla olevaan armeijaasi, kirjoita listasi tänne. Voit myös antaa palautetta omista kokemuksistasi muille.
Avatar
Hemppu
Viestit: 643
Liittynyt: Ma 11.04.2005 21:22
Paikkakunta: Tampere

Wood Elves 2000pts

Viesti Kirjoittaja Hemppu »

Characters:

Noble 179pts Light Armour, Shield, Great Eagle, Hail of Doom Arrow, Helm of the Hunt

Noble 113pts Battle Standard, Elven Steed

Spellsinger 140pts 2 Dispel Scrolls

Core:

5 Glade Riders 129pts Musician

5 Glade Riders 129pts Musician

8 Dryads 96pts

8 Dryads 96pts

12 Glade Guard 162pts Standard Bearer, Musician

Special:

5 Wild Riders 191pts Full Command,War Banner

3 Tree Kin 195pts


Rare:

Treeman 285pts

Treeman 285pts


Total: 2000pts

Tällainen viritelmä siis turnaus- ja kaveripeli käyttöön, lähinnä ajatellen ensi vuoden turnauksia. Eli risuja ja ruusuja,listan heikkouksia ja vahvuuksia olisi kiva kuulla. Kaikki napit on hankittu, mutta muutoksia voi tehdä mikäli perusteltu hyvin. Mitä tahansa voi ehdottaa, jos siis vaan osaa asian perustella.

-Hemppu-
:D
Otus-
Viestit: 123
Liittynyt: Pe 03.12.2004 16:05
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Otus- »

Mielestäni glade guardeilta voisi ottaa lipun pois, häviävät sen combatin kuitenkin. sillä voisi ostaa vaikka dryadeille champan tai jtn vastaavaa halpaa.
Felix, Kat and the knights sighed with relief, the Slayers cursed. -Gotrek & Felix XI: Shamanslayer
Avatar
Hemppu
Viestit: 643
Liittynyt: Ma 11.04.2005 21:22
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Hemppu »

Tjaa en sanoisi noinkaan..lippu,rankki,outnumber/mäkibonus saattavat hyvinkin riittää pitämään yksikön paikallaan sen vuoron verran että saadaan apuun jotain lyövää. Lisäksi onnistunut stand & shoot voi avittaa hyvin. Dryadien champpa kun ei ole mielestäni lippua parempi.
:D
AssMuster
Viestit: 415
Liittynyt: Ti 05.11.2002 16:23

Viesti Kirjoittaja AssMuster »

Ootko miettinyt toisen puumiehen parantamista ancientiksi? Sulla on sopivasti lordi paikkakin vapaana. Annoyancen kanssa se on miltein mahdoton tappaa ja pystyy pysäyttämään melkein mitä tahansa kentällä.

Pisteitä pitäisi kyllä jostakin vähän repiä.
Kuninkaalla on keppihevonen.
Juhaaha
Viestit: 1831
Liittynyt: Ma 07.11.2005 20:10

Viesti Kirjoittaja Juhaaha »

Hemppu kirjoitti:Tjaa en sanoisi noinkaan..lippu,rankki,outnumber/mäkibonus saattavat hyvinkin riittää pitämään yksikön paikallaan sen vuoron verran että saadaan apuun jotain lyövää. Lisäksi onnistunut stand & shoot voi avittaa hyvin. Dryadien champpa kun ei ole mielestäni lippua parempi.
Uskoisin, että et ole sitä outnumberia saamassa 12 vahvuiselle yksikölle
Tor
Viestit: 90
Liittynyt: Ke 05.02.2003 18:48

Viesti Kirjoittaja Tor »

Hemppu kirjoitti:Dryadien champpa kun ei ole mielestäni lippua parempi.
Tosin kun kaaoksen lohikäärme syö tuon dryadi kersantin, ei se anna kärmekselle täyden vatsan lisäksi sataa voittopistettä.


Ainakin näin pikavilkaisuna ja vain metsähaltioista huhja kuulleena listasi näyttää ainakin reilulta. Mutta se näyttää myös siltä että se taiotaan pois, ammutaan pois ja tapellaan pois (tai sitten tosiaan minä vain en noita metsähaltioita tunne, en ole kerennyt pelaamaan kertaakaan niitä vastaan sitten kun saivat uuden listansa).

Ja olen kyllä sitä mieltä että 12 miestä, ihan sama mihin laitat, on liian vähän voittamaan tappelun. Tietenkin gobboja vastaan, mutta mikä tahansa, joka on normaalimiehen vyötäröä korkeampi ja luvultaan sen normaali 20 (tai sitten vain lyö normaalimiestä lujemmin) kyllä pöllyttää tuon porukan tukkaa.

Loppujen lopuksi, en näe armeijassasi kovinkaan montaa yksikköä, jotka minua itseä holestuttaisivat, ja minä sentään pelaan aina (ainakin omasta mielestäni) suhteellisen tasapainoisilla ja reiluilla jalkaväki armeijoilla (Empire). Joten ehkä kannattaisi miettiä, että mikä tässä listassa sitte tekee niitä combat resultteja (koska lähitaisteluksi se menee, kun en noita jousia niin paljon nää). Armeijan kokokin on suhteellisen vaatimaton, joten en usko että voit sitoa taisteluun kuin ehkä kaksi tai kolme vastustajan yksikköä kerrallaan.

Mutta kuitenkin, minä katson tätä armeijaa oman armeijani kanssa kentällä, joten ehkä tämä sinun porukkasi on sitten pelottavampi hyppykeppien tai muuten vaan luonteeltaan ihastuttavien pelaajien (viitaten tosin niihin, jotka vahvistavat luonnettaan viidellä tykillä ja kasalla ratsuväkeä) silmissä. Tietää en voi, mutta teoriavasaroin.
Avatar
Gilaelin
Peliporukkavalvoja
Viestit: 2886
Liittynyt: Su 18.04.2004 19:22
Paikkakunta: Joensuu

Viesti Kirjoittaja Gilaelin »

Kuten jo sanottu, lippu ehdottomasti pois mannunvartijoilta. Tämän muutoksen lisäksi, myös sankaripuolta voisi katsastaa. Kotkalla ratsastava noble saattaisi haluta keihään, sillä nyt haltia huitoo vain puntti nelosella, joka on auttamattomasti liian vähän. Lisäksi jostain voisit hankkia pisteitä, jotta saisit BSB:le stone of the chrystalmeren, jolloin tätäkään ei saataisi niin helposti alas.
Eyes that fire and sword have seen
And horror in the halls of stone
Look at last on meadows green
And trees and hills they long have known.
Avatar
Hemppu
Viestit: 643
Liittynyt: Ma 11.04.2005 21:22
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Hemppu »

Battle Standard tuskin tarvitsee chrystalmereä, en itse näe sitä pisteidensä arvoisena kyseisellä napilla. Jos kotkahaltialle haluaisi keihään joutuisi kahden pisteen takia tekemään pistekikkailua jonka seurauksena armeijan teho luultaasti laskisi ennemmin kuin nousisi. Keihäs kenraalille on tässä armeijassa kuitenkin aika vähä pätöinen asia eikä kallista kuppia oikeen kumpaankaan suuntaan. Lisäksi kyseinen nappi tulee tuskin hyökkäämään kovin montaa kertaa pelin aikana, saati sitten sellaiseen yksikköön johon keihäästä olisi todellista hyötyä. Hail of Doom ja vastustajan hidastus kuitenkin on sen pää työ. Jos kuitenkin keksit tavan jolla armeijan kokonaisuus ei liikaa muutu asiaa voi harkita uudelleen.
Ancientin ottaminen ihan mielenkiintoinen idea, annoyancen kanssa tosiaan kova. Pitää miettiä jo ihan napin eksoottisuuden vuoksi. Pisteiden repiminen taas on aivan toinen juttu.
Glade guard yksiköstä en hevillä luovu, sen verran hyvältä se itsestä tässä listassa tuntuu. Eikä sen tarkoitus toki ole voittaa kompatteja, tasuri käy aivan mainiosti tai että pysytään vuoro paikallaan ja sidotaan vastustaja että saadaan kaverit mukaan. Lisäksi en kyllä jaksa pelätä yhtään 20 vahvuista jalkayksikköä tällä armeijalla. Tuskin pääsevät koskaan glade guardeihin asti, ainakaan ehjänä. Ja Juha89:lle, sen takia laitonkin kautta merkin koska luultavasti saavat jommankumman tilanteesta riippuen, välillä eivät kumpaakaan. Mahdollisuus kuitenkin on usein.
Oikeastaan en pyrikkään sitomaan kuin korkeintaan pari yksikköä vuorossa, kaikkea kun ei edes tarvi. Takaisin lyöviä on kuitenkin rajallisesti, niin kuin jo huomattiin. Armeija ei todellakaan ole mikään yber tasoinen, enemmänkin tasopainoinen joka vaatii hyvää pelaamista, mikä taas on mielestäni hyvinkin mielekästä.
:D
Rausku
Viestit: 347
Liittynyt: La 02.12.2006 18:10
Paikkakunta: Riihimäki

Viesti Kirjoittaja Rausku »

AssMuster kirjoitti:Ootko miettinyt toisen puumiehen parantamista ancientiksi? Sulla on sopivasti lordi paikkakin vapaana. Annoyancen kanssa se on miltein mahdoton tappaa ja pystyy pysäyttämään melkein mitä tahansa kentällä.

Pisteitä pitäisi kyllä jostakin vähän repiä.
Antaako Annoyance kaikkiin lähitaisteluihin sen että vihollinen osuu kuudella vai vaan challangheihin?
Ostetaan Vostroyan Firstborneja ja Rough Ridereita! Pistä YV:tä!!!
Weedy_rat
Viestit: 527
Liittynyt: Ti 19.04.2005 20:17
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Weedy_rat »

Vain haasteissa, mutta mikäs sen mättäisi maihin lähärissä muu kuin joku hero/lorditason jamppa, ja se saa olla jo melkoisen kova jehu että sen mättäisi maihin.



OT: Viesti numero 800.
Weedy rat osui oikeaan. - Omenapoika
Wompatti
Viestit: 1020
Liittynyt: Su 19.09.2004 19:31
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Wompatti »

Monsterit sattuu. Siis minotaurit, kroxit, kinit jne.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Armeijalistat”