"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

WW2 aiheiset pelit

"Peli perustuu tositapahtumiin." Kaikki ns. oikeasta elämästä aiheensa ammentavat pelit maailmamme historiasta.
Jazka
Viestit: 182
Liittynyt: Ti 07.01.2003 19:41
Paikkakunta: h3ll-sin-ki

Viesti Kirjoittaja Jazka »

Minäkin suosittelen blitzkrieg commanderia. Säännöt ovat mukavan yksinkertaiset ja näillä voi pelata vähän suurempiakin taistoja (Rykmenttitason ja suurempiakin). Itse hankin 10mm venäläiseni sotataidosta ja jos nyt BKC:tä alkaa muutkin pelaamaan niin ehkä saadaan sotataitoon vähän laajempi valikoima näitä ukkeleita.
Myynnissä VC figuja ja Summer of Chaoksen Limited Edition Archaon!
Matti the Overlord
Viestit: 34
Liittynyt: Ti 06.09.2005 17:08
Paikkakunta: Liminka

Viesti Kirjoittaja Matti the Overlord »

Spearhead vaikuttas hyvältä, onko kellään kokemusta? Ja senhän sääntökirjat sai Fantsusta? Ja onko nuo 6mm Heroic & Ross WWII-figut hyviä? Spearheadin nettisivuilla sanottiin, että ovat kohtuu laatua, ja ku ovat noin halpoja niitä sais paljon keralla...
Tulkaa ja liittykää uudelle foorumille! Keskustelua englanniksi! Tulkaa!
Griefbringer
Viestit: 299
Liittynyt: To 12.09.2002 14:17
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Griefbringer »

Druzhina Captain kirjoitti: Eli esim. puna-armeijan panssarivaunuprikaatissa on 59-65 panssarivaunua (riippuen vuodesta) ja panssarivaunucorps (miten se muuten olisi suomeksi?) koostuu 2-3 panssarivaunuprikaatista
Corps = armeijakunta, eli useimmissa asevoimissa noin 2-4 divisioonaa ja vähän muuta sälää päälle (puna-armeijan panssari-armeijakunnat olivat kyllä kooltaan lähempänä muitten maitten panssaridivisioonaa).

Armeijakunnista taas muodostetaan armeijoita, ja näistä taas (isommissa valtioissa) kokonaisia armeijaryhmiä.

Griefbringer
Avatar
Druzhina Captain
Valvoja
Viestit: 1835
Liittynyt: Ke 13.11.2002 13:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Druzhina Captain »

Griefbringer kirjoitti:Corps = armeijakunta
Kiitos! Täytyypä pistää muistiin.
Matti the Overlord kirjoitti:Spearhead vaikuttas hyvältä, onko kellään kokemusta? Ja senhän sääntökirjat sai Fantsusta? Ja onko nuo 6mm Heroic & Ross WWII-figut hyviä?
Säännöt saa Fantsusta. Silloin kun viimeksi kävin stadin Fantsussa (tammikuun alussa), niin löytyi ihan hyllyltä. Itselläni ei ole kokemusta pelistä. Pikaisen selailun perusteella sanoisin, että kohtalaisen selkeiltä vaikuttivat.
Avatar
behemoth
Viestit: 1446
Liittynyt: Ma 02.09.2002 10:25
Paikkakunta: Lieto, Turun kupeessa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja behemoth »

Matti the Overlord kirjoitti:Ja onko nuo 6mm Heroic & Ross WWII-figut hyviä?
Ihan kelpoja hintaansa nähden.

Kuvassa spruukillinen venäläisiä H&R:n venäläisiä ja samaa matskua parilla basella.
http://koti.mbnet.fi/behemoth/IMG_0193.jpg
Matti the Overlord
Viestit: 34
Liittynyt: Ti 06.09.2005 17:08
Paikkakunta: Liminka

Viesti Kirjoittaja Matti the Overlord »

No joo, kyllähän nuo ihan hienoilta näyttää, varsinkin ku verrataan hintaan, mitäs maaleja noihin kannatas käyttää? Kelpaako ihan GW:n vai pitäskö olla vähän erikoisempaa?
Tulkaa ja liittykää uudelle foorumille! Keskustelua englanniksi! Tulkaa!
Griefbringer
Viestit: 299
Liittynyt: To 12.09.2002 14:17
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Griefbringer »

Matti the Overlord kirjoitti:No joo, kyllähän nuo ihan hienoilta näyttää, varsinkin ku verrataan hintaan, mitäs maaleja noihin kannatas käyttää? Kelpaako ihan GW:n vai pitäskö olla vähän erikoisempaa?
Kaikki akryylimaalit (siis myös GW:n) toimivat kaikkiin metallimalleihin suunnilleen yhtä hyvin.

Tietysti jos haluaa maalivalikoimaa lisätä, niin kannattaa tutustua myös Vallejon maaleihin, sieltä löytyy maaleja jotka vastaavat aika hyvin toisen maailmansodan uniformujen yms. sävyjä (eli tarbitaan vähemmän maalien sekoittelua).

Griefbringer
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Historialliset miniatyyripelit”