Citadelin maalipurkkien korkit!
Jokin terävä sinne kannen ja purkin väliin... Sit vaan pyöräyttää niin on purkit auki... Uudet purnukat tahtoo kuivua mutta siitä ongelmassa auttaa kun pitää purkkeja ylös-alaisin aina kun ei niitä käytä ja fantasia pelien myyjän mukaan citadelille on noista uusista purkeista valitettu ja ne aiko kuulemma jotain asialle tehdä...
"When Asurmen walks the foes of the Eldar quail in their terror, for his extraordinary powers place him at the Pinnacle of Might"
- Machiavelli
- Peliporukkavalvoja
- Viestit: 1212
- Liittynyt: Ti 17.09.2002 14:07
- Paikkakunta: Kuopio
Niitten purkkien on pitänyt ilmestyä "piakkoin" jo viimeiset pari vuotta.Machiavelli kirjoitti:Niin siis kitadeliltahan ilmestyy piakkoin (?) uudet purkit kun noista uusista ei näytä olevan mihinkään... Ne kuulema muistuttaa niitä vanhoja flat top korkkeja mut se "sarana" on vaan kestävämpi.
And they wonder how he dealt with stress so well..
-
maddog
Korkit aukee kun käyttää kitkatyynyinä kahta blistereitten mukana tulevaa vaahtokumityynyä. Yksi tyyny korkin pitelyyn, toinen purkin pitelyyn...
Yleensä putsaan kierteet ja kannen heti kun ensi kertaa avaan purkin, mutta se ei tunnu auttavan. Korkki tapaa jumittua vaikka maalia ottaisi aina tikulla siten ettei ikinä koskekaan purkin yläosaan!!!
Yleensä putsaan kierteet ja kannen heti kun ensi kertaa avaan purkin, mutta se ei tunnu auttavan. Korkki tapaa jumittua vaikka maalia ottaisi aina tikulla siten ettei ikinä koskekaan purkin yläosaan!!!
- Henri Ketonen
- Viestit: 3346
- Liittynyt: Ke 16.10.2002 22:22
- Paikkakunta: Turku
-
Skavengeneral
- Viestit: 162
- Liittynyt: To 08.08.2002 12:17
No, selvitän tässä tuota aiempaa viestiäni jossa sanoin käyttäväni kuminauhaa (varsinkin tuon Legolasin takia). Siis se ei ole varsinaisesti kuminauha vaan kumilenkki (joku sanoo kohta: "Ahaa, no kyllä mä ton tavan jo ennestään tiesin!", mutta so what? kaikkihan sen tietää). Ja koska huomasin että lenkeistä tulee nopeasti nauhoja (siis katkee), niin siirryin astetta kovempaan eli nyt mulla on käytössä punainen mehupullon kumikorkki (juuri noitten citadelin purkkien korkkien kokoa). Se vaan korkin päälle ja vähän vääntöö niin johan aukee.
Olen lomalla, eikä minua näy eikä kuulu. Siksi myöskään en saa viestejäsi, joten minua on turha yrittää saada mitenkään kiinni. HYVÄÄ KESÄÄ KAIKILLE!!!!!
-
Fire_Heart
aika hauska ohje, mutta varmaan tehokas.Skavengeneral kirjoitti:No, selvitän tässä tuota aiempaa viestiäni jossa sanoin käyttäväni kuminauhaa (varsinkin tuon Legolasin takia). Siis se ei ole varsinaisesti kuminauha vaan kumilenkki (joku sanoo kohta: "Ahaa, no kyllä mä ton tavan jo ennestään tiesin!", mutta so what? kaikkihan sen tietää). Ja koska huomasin että lenkeistä tulee nopeasti nauhoja (siis katkee), niin siirryin astetta kovempaan eli nyt mulla on käytössä punainen mehupullon kumikorkki (juuri noitten citadelin purkkien korkkien kokoa). Se vaan korkin päälle ja vähän vääntöö niin johan aukee.
Itse avaan nuo aina niin kuuluisat korkit sellaisella kumisella läpyskällä joka antaa hyvän otteen
maalipurkit jumittuu kiinni jos niiden reunaan pyyhkii pensseliä koska kun korkin kiertää kiinni (luulisin) maali kovettuu ja 'liimaa' korkin kiinni, yritän yleensä pyyhkiä liian maalin pois johonkin muuhun tai olen tosi varovainen.
maalipurkit jumittuu kiinni jos niiden reunaan pyyhkii pensseliä koska kun korkin kiertää kiinni (luulisin) maali kovettuu ja 'liimaa' korkin kiinni, yritän yleensä pyyhkiä liian maalin pois johonkin muuhun tai olen tosi varovainen.
-
Herra juusto
- Viestit: 143
- Liittynyt: Ke 29.01.2003 07:40
- Paikkakunta: Tuusula
Mä käytän jumittuneisiin korkkeihin kumiläpykköjä ja raaka voimaa.Ja kyllä lähtee...CinderShade kirjoitti:ultimate keino; kumiläpykkä (kuten tupper) ja sitten tarvitaan vain pikkasen raakaa voimaa niin kyllä lähtee
Kaikkea pitää kokeilla paitsi kansantanhuja ja pikkusiskoa.
(entinen nimimerkki oli Thanguol)
(entinen nimimerkki oli Thanguol)
Itse pyyhin turhat maalit AINA paperiin (no sitä nyt kuluu aivan stnasti, mutta kyllä suomessa metsää riittää), ja maalailenkin siten että ravistus, korkki auki *naps!* ja kaiken tarvittavan maalin saa säästeliäinä annoksina korkista, joka asetetaan purkin viereen kuin erillinen maalikuppi.
Koskaan ei oo korkit ollu jumissa, ja jos vähän tökkii niin vähän raakaa voimaa keskisormeen ja rauhallinen vääntö, sillä se aukeaa. Jaa että miksi? Tseh, nou haju.
Minkäs teet, tekniikkalaji.
Koskaan ei oo korkit ollu jumissa, ja jos vähän tökkii niin vähän raakaa voimaa keskisormeen ja rauhallinen vääntö, sillä se aukeaa. Jaa että miksi? Tseh, nou haju.
Minkäs teet, tekniikkalaji.
When all else fails, run like hell.
-
mr.cocaine
- Viestit: 18
- Liittynyt: To 06.03.2003 17:11
Joo. Toi on tosi hyvä pointti että ekan kerran kun sen maalipurkin avaa niin se kannattaa vedellä puhdistaa se korkki, ettei se maali valu niille kierteille ja sitten se sitä saa tosi vaikeasti auki kun se maali on kuivunut korkin ja sen purkin väliin.Itse käytän puhdistuksessa apuna jotain kulunutta hammasharjaa.
Ostetaan Imperial Guardian Catachan Jungle Figther:eritä.
-
mr.cocaine
- Viestit: 18
- Liittynyt: To 06.03.2003 17:11
Pureminen auttaa yllättävän helposti...pari puraisua ja purkki jota piti aina avata pihtien ja tunnin vääntämisen jälkeen, avautui nyt helpostiZerath kirjoitti:Tosimies käyttää purukalustoa.Ja se toimii! Oikeasti, pikkuisen puraisee etuhampailla ihan sen korkin alapuolelta, niin kuuluu sellainen jännä ääni, ja purkit aukeaa helposti. Tosin ei mulla ole niin ollut ongelmia purkkien kanssa, kavereilla sitäkin enemmän. Meillä on yhteiset maalit ja mä pistän ne aika tiukkaan ja saan ne tiukat auki (en tiedä mistä se johtuu mutta saan ne vaan auki. Minä sanon että se on taktiikka laji) Kaverini taas oli joutunut antamaan sitä purkkia isällensäkin eikä sekään saanut auki. Sitten mä tulin ja aukaisen sen.
Puraise kerran ja kyllä se aukeaa.
A man who has no imagination, has no wings.
-Mohamed Ali
-Mohamed Ali
-
Kraggoth Arach
- Viestit: 1
- Liittynyt: Ma 31.03.2003 00:09
-
bonesripper
- Viestit: 387
- Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:28
- Paikkakunta: Lappeenranta