"Epäkelpo lomake" tyyliset virheet kirjautumisessa pitäisi olla nyt historiaa. T. ylläpito

Hormagauntit

Miten eri armeijat poikkeavat toisistaan tyyliltään ja pelitavoiltaan. Keskustelua eri yksiköiden käytöstä tilanteiden mukaan.
Avatar
enrico
Viestit: 27
Liittynyt: Pe 31.10.2008 20:43

Re: Hormagauntit

Viesti Kirjoittaja enrico »

Jaa-a kyllä ne ilman tuuriakin seviytyvät aika hyvin. Kokemuksesta tiedän.....
fun things are fun
halko
Viestit: 1502
Liittynyt: Pe 18.04.2008 12:50
Paikkakunta: Tampere

Re: Hormagauntit

Viesti Kirjoittaja halko »

Undead Menace kirjoitti:Hormikset on lihamuuri joka osaa myös iskeä takaisin jotenkin, toisin kuin spinegaunt. Itseltä löytyy pieni yksikkö heittämässä todella nopean sitojan roolia. Niillä riittää että kuolemiseen menee se 2 lähisvaihetta jolloin omalla vuorolla tulee lisää porukkaa niskaan, tuurilla voivat voittaa omillaankin.

Periaatteessahan nämä ovat vain lähikseen paremmin sopivia gauntteja jotka ovat nopeampia.
Mutta kun ei lihamuurin tarvitse iskeä takaisin. Tappamisen hoitaa stealerit ja jotkut muut ja sitomisen hoitaa spinegauntit. Hormat sitten putoaa johonkin tuohon väliin.

Ei hormikset täysin turha yksikkö ole, mutta ei myöskään parhaasta päästä. Upgradejen kanssa sitten mennään aina kohti huonompaa suuntaa.

Pirun tyylikkäitä nämä kyllä ovat, joten sen puolesta ehkä voisikin harkita yhtä hormisryhmää :)
I have a mind for simple things but things are not of mine to simplify
Avatar
Anasa
Viestit: 168
Liittynyt: La 13.01.2007 22:56
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hormagauntit

Viesti Kirjoittaja Anasa »

Vaikka ovatkin tyylikkäitä, vastustan hormagauntteja pelkästään 10 pts kappalehinnastaan. Jos vastustajana ei ole mikään Tau tai IG, eivät nämä pienemmissä ryhmissä saa paljoa aikaan ja gauntteina kuolevat pienestä. Isompi ryhmä alkaakin olla jo herkullinen kohde kun siihen on pistetty kohtuullisen iso osa vihollisen pistemäärästä. Spinegauntit maksavat alustavasti puolet vähemmän eikä mahdollinen assault range ole kuin 6" lyhyempi. Sitten jos on tarpeeksi lähellä ettei tarvitse fleetata, voi ennen lähistelyä ampua spinefisteillä, mikä isoissa määrissä aiheuttaa jo vahinkoa ennen assaulttia. Lähitaistelussa sitten vielä 2 iskua per gauntti niin kaikenkaikkiaan 3 str 3 iskua pers 5 pts modeli ei tunnu lainkaan pahalta.

Toinen hyvä vaihtoehto on pitää devourereilla varustettuja gauntteja, sillä ne maksavat 7 pts ja omaavat ammunnan kannalta 24" uhka-alueen (liike 6" + 18" range). Nämä kun vielä pysyttelevät yleensä enemmän takalinjoilla niin ei coverinkaan saanti ole vaikeaa. Tähän vielä lisättynä lurkkaaminen niin ryhmä kestää aika hyvin.
Viimeksi muokannut Anasa, To 28.05.2009 18:44. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
My format, Virus: To corrupt and conquer!
Avatar
El Capitan
Peliporukkavalvoja
Viestit: 5676
Liittynyt: Pe 17.12.2004 20:55
Paikkakunta: Tuuliklaani / Jyväskylä

Re: Hormagauntit

Viesti Kirjoittaja El Capitan »

Anasa kirjoitti: Lähitaistelussa sitten vielä 2 iskua per gauntti niin kaikenkaikkiaan 4 str 3 iskua pers 5 pts modeli ei tunnu lainkaan pahalta. .
Mitä? Saako spine fististä +1A lähikseen?
Soturin ei tarvitse vuodattaa verta voittaakseen taistelun.
- Sinitähti
Avatar
'Neljäviitonen
Viestit: 1010
Liittynyt: Ke 04.07.2007 15:23
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Hormagauntit

Viesti Kirjoittaja 'Neljäviitonen »

Rynnäkön tuomaa bonusta kai tarkoitettiin.
After Aeons of slumber my necrons have awoken to harvest the galaxy anew... but realizing they will never be Ultramarines, my necrons will descend into stasis once more
Avatar
Vilkku92
Viestit: 283
Liittynyt: To 15.05.2008 19:53
Paikkakunta: Riistavesi, Kuopio

Re: Hormagauntit

Viesti Kirjoittaja Vilkku92 »

Eikös gauntti pystynyt ampumaan spinefistillä vain yhden laakin?
Renessanssikuningaskunnat, ilmainen selainpeli.

Kuten kuvasta, nimestä ja allekirjoituksesta näette, olen täysi sekopää. Älkää siis ärsyttäkö minua tai heitän teitä perunaruttokirjeellä!
Avatar
'Neljäviitonen
Viestit: 1010
Liittynyt: Ke 04.07.2007 15:23
Paikkakunta: Lappeenranta

Re: Hormagauntit

Viesti Kirjoittaja 'Neljäviitonen »

Joo, Anasalla on näköjään tullut laskuvirhe iskujen määrässä.
After Aeons of slumber my necrons have awoken to harvest the galaxy anew... but realizing they will never be Ultramarines, my necrons will descend into stasis once more
Avatar
Anasa
Viestit: 168
Liittynyt: La 13.01.2007 22:56
Paikkakunta: Helsinki

Re: Hormagauntit

Viesti Kirjoittaja Anasa »

Mites muuten on, onko scuttlersista huomattu olevan hyötyä gaunteille? Ilmainen 6" liike tai outflank voisi toimia, tosin jälkimmäisen kanssa tulisi synapsen saanti varmaan ongelmaksi.
My format, Virus: To corrupt and conquer!
Undead Menace
Viestit: 63
Liittynyt: To 08.01.2009 10:27
Paikkakunta: Huittinen

Re: Hormagauntit

Viesti Kirjoittaja Undead Menace »

Hiippailevan Broodlordin kanssa voisi olla perin jännä yhdistelmä... Täytyy joskus kokeilla. Onnistuessaan aiheuttaisi hieman paineita vastapelaajalle.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Armeijat ja yksiköt”